Paríž 18. apríla 2023 – Celosvetový dopyt po zemnom plyne bude v strednodobom až dlhodobom horizonte rásť pomalším tempom alebo klesať, no na vyrovnanie poklesu produkcie z existujúcich polí sú stále potrebné nové investície do dodávok plynu, uviedla Medzinárodná agentúra pre energiu v správe o trhoch s plynom a investíciách, čo podľa portálu spglobal.com znamená obrat jej pozície v otázke upstreamových investícií.
Vo svojej najnovšej správe vydanej len niekoľko dní pred stretnutím ministrov pre klímu a energetiku G7 v Japonsku (15.-16. 4.). IEA, ktorá skúma úlohu plynu v súčasnej energetickej kríze aj počas energetického prechodu, uviedla, že „dodatočné investície v oblasti prieskumu a ťažby“ sú potrebné v prípade oboch scenárov stagnujúceho alebo klesajúceho dopytu po plyne.
„Uprostred globálnej energetickej krízy, v ktorej nedostatok zemného plynu zohral ústrednú úlohu, vyvstávajú zásadné otázky o dlhodobej budúcnosti zemného plynu,“ uviedla IEA. „Kríza pripomenula politikom a spotrebiteľom energie bezprostredný význam stabilných a cenovo dostupných dodávok zemného plynu. Tradičné argumenty v prospech plynu – jeho úloha spoľahlivého partnera pri prechode na čistú energiu a jeho schopnosť pokryť výpadky z uhlia a ropy – boli tiež spochybňované,“ poznamenala IEA.
Agentúra dodala, že ceny zemného plynu v Európe a Ázii „pravdepodobne zostanú v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov čoraz volatilnejšie a v relatívne vysokých rozpätiach“, pretože snaha Európy znížiť dovoz z Ruska udrží globálne trhy s plynom napäté, pričom ich vybalancovanie sa očakáva až s príchodom nových dodávok LNG od polovice aktuálnej dekády.
Scenáre
Najnovšia správa IEA skúma úlohu zemného plynu na základe scenárov, z ktorých vychádza jej World Energy Outlook 2022.
Scenár deklarovaných politík (STEPS) ukazuje trajektóriu vyplývajúcu z dnešného nastavenia politiky.
Scenár ohlásených záväzkov (APS) predpokladá, že všetky ašpiračné ciele oznámené vládami budú splnené včas a v plnej miere, vrátane ich dlhodobých cieľov klimatickej neutrality a prístupu k energiám.
Scenár čistých nulových emisií do roku 2050 (NZE) mapuje spôsob, ako dosiahnuť stabilizáciu nárastu globálnych priemerných teplôt o 1,5 stupňa Celzia spolu s univerzálnym prístupom k modernej energii do roku 2030.
IEA očakáva pokles dopytu po zemnom plyne vo vyspelých ekonomikách v rámci troch scenárov na základe rastúcej politickej podpory a stimulov pre čistú energiu a efektívnosť.
V USA zákon o znižovaní inflácie poskytuje významné daňové stimuly a iné formy podpory pre obnoviteľné zdroje, jadro a bioplyny – popri účinnosti a tepelných čerpadlách, uviedla IEA.
V Japonsku sa dlhodobé zameranie na nízkoemisné palivá, ako je čpavok a vodík, spolu s plánovaným reštartovaním jadrovej energie v strednodobom horizonte premieta do rýchleho zníženia dopytu po LNG až o 40 % pod úrovne z roku 2021 do roku 2030, pričom tempo znižovania závisí od tempa zavádzania a implementácie nových iniciatív v oblasti energetiky a jadrovej energie.
Úplná implementácia plánu Fit for 55 a ďalších ambícií v pláne RePowerEU znamenajú, že dopyt po zemnom plyne v Európskej únii klesne o 20 % pod úroveň roku 2021.
Pokiaľ ide o rozvíjajúce sa ekonomiky, IEA uviedla, že dopyt po zemnom plyne v rámci STEPS vzrastie medzi rokmi 2021 a 2030 o 110 bcm, čo je približne jedna pätina miery rastu zaznamenanej v predchádzajúcom desaťročí.
Obavy o cenovú dostupnosť v niektorých častiach Ázie, najmä v Pakistane a Bangladéši, spolu s dospievajúcou domácou produkciou a pretrvávajúcimi prekážkami budovania dovoznej infraštruktúry v juhovýchodnej Ázii však tlmia dynamiku rozvoja plynu.
Upstreamové investície
Napriek stagnujúcemu alebo klesajúcemu dopytu po zemnom plyne v STEPS a APS IEA zdôraznila, že „na vyrovnanie poklesu z existujúcich ložísk sú však potrebné dodatočné upstreamové investície“.
Nedávno schválené projekty do konca dekády zvýšia globálnu dodávku plynu o približne 400 bcm/rok. Do roku 2030 by tak v rámci scenára STEPS zostalo približne 720 bcm nových dodávok plynu na pokrytie dopytu, odhadla IEA.
Podľa scenára APS tento nový dopyt klesá na takmer 500 bcm a „zníženia dopytu po zemnom plyne sú dostatočne prudké na to, aby ich bolo možné v súhrne uspokojiť pokračujúcimi investíciami do existujúcich aktív a už schválených projektov, ale bez nových konvenčných projektov s dlhou dobou realizácie“ v scenári NZE.
Celková požiadavka na investície do dodávok a prepravy zemného plynu na zvyšok desaťročia je v priemere 280 miliárd USD ročne v STEPS a 240 miliárd v APS, špecifikovala IEA. Na udržanie produkcie na existujúcich úrovniach a spustenie už schválených polí v scenári NZE je podľa agentúry potrebných približne 200 miliárd dolárov.
Pomalší rast dopytu po plyne na rozvíjajúcich sa trhoch a v rozvojových ekonomikách spolu so zrýchľujúcim sa poklesom vo vyspelých ekonomikách podľa scenárov World Energy Outlook znamená „koniec éry rýchleho rastu globálneho dopytu“, tvrdí IEA. „Avšak aj pri stagnujúcom alebo klesajúcom dopyte po zemnom plyne v STEPS a APS sú v týchto scenároch potrebné nové investície do zásobovania plynom,“ zdôraznila.
Predpokladaný rast dopytu v rozvíjajúcich sa a rozvojových ekonomikách tiež znamená, že v týchto scenároch sú potrebné investície do novej infraštruktúry LNG, aj keď v rôznych sumách, dodala IEA.
Stretnutie ministrov skupiny G7
Investície do plynárenského sektora boli aj na programe stretnutia ministrov pre energetiku a klimatické záležitosti krajín skupiny G7 v japonskom Sappore. Podľa jeho záverov môžu byť tieto investície vhodné na riešenie prípadných nedostatkov na trhu vyvolaných krízou na Ukrajine, ak sa realizujú spôsobom, ktorý je v súlade s klimatickými cieľmi.
„Uznávajúc primárnu potrebu urýchliť prechod na čistú energiu prostredníctvom úspor energie a zníženia dopytu po plyne, investície do plynárenského sektora môžu byť vhodné na pomoc pri riešení potenciálnych nedostatkov na trhu vyvolaných krízou, za jasne definovaných vnútroštátnych okolností a ak sa implementujú v spôsobom, ktorý je v súlade s našimi klimatickými cieľmi a bez vytvárania lock-in efektov, napríklad zabezpečením integrácie projektov do národných stratégií pre rozvoj nízkouhlíkového a obnoviteľného vodíka,“ uviedli ministri v záverečnom komuniké.
Uznali v ňom aj potrebu rozvíjania a používania nízkouhlíkového a obnoviteľného vodíka a jeho derivátov, ako je amoniak, kde sú účinnými nástrojmi znižovanie emisií na dosiahnutie pokroku v dekarbonizácii vo všetkých sektoroch a odvetviach, najmä v odvetviach priemyslu a dopravy, ktoré je ťažké dekarbonizovať.