Paríž 22. septembra 2021 – Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vyzvala Rusko, aby dodávalo do Európy viac zemného plynu, pričom uviedla, že energetická kríza je pre krajinu príležitosťou ukázať, že je „spoľahlivým dodávateľom“. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Rusko plní svoje zmluvné záväzky na dodávku plynu do Európy, ale jeho vývoz na kontinent je stále nižší oproti úrovni z roku 2019, pred globálnou pandémiou, uviedla IEA. Viac ruského plynu by podľa nej pomohlo Európe posilniť zásoby pred zimou.

„Rusko by mohlo urobiť viac pre zvýšenie dostupnosti plynu v Európe a zaistenie naplnenia zásob na adekvátnu úroveň v rámci prípravy na nadchádzajúcu zimnú vykurovaciu sezónu,“ tvrdí IEA. „Je to tiež príležitosť pre Rusko potvrdiť svoje renomé spoľahlivého dodávateľa na európsky trh,“ dodala agentúra.

Európa vstupuje do zimy s najnižšími zásobami za viac ako desať rokov, ponechávajúc trh zraniteľný voči cenovým výkyvom, keď nesvieti slnko alebo nefúka vietor, teda v čase obmedzenej produkcie energie z obnoviteľných zdrojov. Európske zásoby boli nízke už po dlhej a chladnej zime.

Práve nízka naplnenosť zásobníkov spolu s obmedzením dodatočných ruských dodávok, vysokým dopytom po plyne v priemysle po uvoľnení protipandemických opatrení či silnými ázijskými nákupmi LNG prispeli k rekordným cenám plynu, ktoré sa tento rok v Európe viac ako strojnásobili.

„V budúcnosti by európsky trh s plynom mohol čeliť ďalším stresovým testom z neplánovaných odstávok a chladných období, obzvlášť ak sa vyskytnú neskoro v zime,“ uviedla IEA.

Napäté dodávky zemného plynu v Európe a podpriemerné úrovne skladovania predstavujú riziko nedostatku počas nadchádzajúcej zimy a problémov s likviditou, uviedli energetické spoločnosti Engie a Uniper na konferencii Gastech v Dubaji.

„Ak úroveň skladovania nie je príliš vysoká a zima je veľmi chladná, môžeme mať nedostatok plynu,“ povedal Didier Holleaux, zástupca generálneho riaditeľa spoločnosti Engie. „Dúfam, že začiatok zimy nebude na severnej pologuli príliš chladný. Ak bude, máme problém,“ dodal.

Ruské domáce problémy

Bloomberg tvrdí, že nielen Európa, ale aj Rusko má svoju vlastnú krízu. Gazprom v tomto roku síce zvýšil produkciu, ale smeruje ju na doplnenie vyčerpaných domácich zásobníkov. Podľa Oxfordského inštitútu pre energetické štúdie Rusko produkuje takmer maximálnu kapacitu, ale jeho domáce potreby obmedzili dostupnosť plynu v Európe.

„Rusku plyn nedochádza a jeho výdatné zásoby plynu mu umožňujú uspokojiť oveľa vyšší celkový dopyt, ale to si vyžaduje čas, peniaze a zmluvné záruky odberu,“ povedal vedúci výskumu OIES Vitalij Jermakov.

Niektorí analytici tvrdili, že Rusko obmedzilo toky plynu do Európy, aby vyvinulo tlak na spustenie nedávno dokončeného plynovodu Nord Stream 2 do prevádzky. Projekt aktuálne čaká na certifikáciu zo strany nemeckých úradov, ktorá môže trvať až 4 mesiace, pričom po nej nasleduje proces schvaľovania v Európskej komisii. To by podľa agentúry Bloomberg mohlo znamenať, že NS2 začne s prepravou plynu až v budúcom roku.