Baku/Moskva 7. októbra 2020 – Práce na Južnom plynovom koridore, ktorý má prepravovať azerbajdžanský plyn do Európy, pokračujú napriek vojenským stretom aktuálneho arménsko-azerbajdžanského konfliktu v jeho blízkosti. Uviedla to spoločnosť BP. Nový plynovod môže podľa agentúry Reuters zhoršiť vzťahy medzi Ruskom a Azerbajdžanom, napäté pre konflikt v Náhornom Karabachu, keďže zníži už teraz klesajúci ruský export do Európy.

„Naše obchodné operácie v regióne v súčasnosti pokračujú ako obvykle a naše plány ostávajú nezmenené,“ uviedla hovorkyňa BP, ktoré je súčasťou konzorcia zapojeného do projektu.    

Južný plynový koridor v hodnote 40 miliárd USD bude prepravovať plyn z azerbajdžanského ložiska Shah Deniz II v Kaspickom mori a má podporu Európskej komisie, ktorá sa snaží znížiť závislosť Európy od ruskej energie. Podporuje ho aj Turecko, tradičný spojenec Baku v konfliktoch s Arménskom o separatistický región Náhorný Karabach, ktorý leží na území Azerbajdžanu, je však obývaný Arménmi.

Ruská ekonomika je oslabená klesajúcim dopytom po rope a plyne, ktorý spôsobila koronavírusová pandémia, a jej pozíciu hlavného exportéra plynu do Európy komplikujú aj americké sankcie proti projektu Nord Stream 2.

Ruská centrálna banka uviedla, že hodnota plynového exportu klesla v prvej polovici tohto roka na 11,44 mld. USD z 18,65 mld. v rovnakom období roku 2019.

Monopolný exportér Gazprom plánuje v tomto roku prepraviť do Európy minimálne 170 mld. m3 plynu, čo predstavuje pokles zo 199 mld. m3 v minulom roku. V prvom polroku vývoz ruského zemného plynu do Európy vrátane Turecka klesol o 18 % na 78,94 mld. m3. Len v prípade Turecka to bolo o viac ako 40 % na 4,7 mld. m3.

Naopak, Azerbajdžan prepravil do Turecka za posledné dva roky takmer 7 mld. m3 prostredníctvom plynovodu TANAP, ktorý je súčasťou Južného plynového koridoru. Po jeho kompletnom dokončení a spustení do prevádzky, ktoré sa očakáva v závere tohto roka, získa Turecko 6 mld. m3 azerbajdžanského plynu ročne, zatiaľ čo 10 miliárd bude smerovať do Európy.

Analytik spoločnosti Fitch Dmitrij Marinčenko považuje za nepravdepodobné, že by azerbajdžanský plyn nahradil celý predaj Gazpromu do Európy, predstavuje však podľa neho významnú hrozbu. „Avšak spolu ďalšími faktormi, predovšetkým so zvýšením dovozu LNG, povedie začiatok dodávok plynu z Azerbajdžanu ku zvýšeniu rivality,“ dodal.

Medzinárodné spoločenstvo v posledných týždňoch opakovane apeluje na zastavenie konfliktu. Na okamžité prímerie v Náhornom Karabachu vyzval v pondelok (5.10.) ruský prezident Vladimir Putin, ktorý o konflikte rokoval s arménskym premiérom Nikolom Pašinjanom, informovala agentúra Interfax.