Foto: QatarEnergy

23. októbra 2024 – Katar čelí pri uzatváraní nových dohôd o dodávkach skvapalneného zemného plynu (LNG) do Japonska a Južnej Kórey rastúcej konkurencii zo strany USA a iných krajín s flexibilnejšími zmluvnými podmienkami, ktoré narúšajú desaťročia trvajúcu dominanciu Dohy na trhu. Téme sa venovala agentúra Reuters.

V minulosti bol Katar hlavným dodávateľom LNG do Japonska a Južnej Kórey, teraz však tieto krajiny uprednostňujú dodávky zo Spojených štátov, Spojených arabských emirátov a Ománu. Títo dodávatelia ponúkajú krátkodobé zmluvy a na rozdiel od Kataru neobmedzujú konečné miesto dodania nákladu. To poskytuje kupujúcim flexibilitu pri ďalšom predaji nákladov v budúcnosti, ak ich už nepotrebujú.

Rokovania medzi japonskými a juhokórejskými kupcami a Katarom sa zastavili preto, že Katar trvá na klauzulách týkajúcich sa miesta určenia, uviedli zdroje pre Reuters. „Katarčania, pokiaľ ide o udržanie kontroly nad trhom, sa snažia dosiahnuť veľa spôsobom, akým predávajú svoj LNG, zatiaľ čo iní, ako napríklad ADNOC zo SAE a Omán sú radi, že dostanú dobrú cenu,“ povedal obchodný zdroj. „ADNOC využil súčasnú situáciu, keď ľudia chcú diverzifikáciu dodávok,“ dodal.

Ak štátna QatarEnergy (QE) nepodpíše nové dohody s Japonskom a Južnou Kóreou – druhým a tretím najväčším svetovým dovozcom LNG po Číne – úloha Kataru sa ešte viac oslabí. Spojené štáty ho v roku 2023 zosadili z postu najväčšieho globálneho dodávateľa LNG.

V tomto roku vyprší katarská hlavná dohoda o dodávkach pre spoločnosť Korea Gas Corp (KOGAS) v objeme 4,92 milióna ton LNG ročne. Ďalší kontrakt na dodávku 2,1 mtpa vyprší v roku 2026, ukázali oficiálne údaje.

Japonský dopyt po LNG klesá v dôsledku reštartovania jadrovej flotily, väčšieho množstva obnoviteľnej energie a spomaľujúcej sa ekonomiky. Dovoz klesol z 83 ton v roku 2018 na 66 miliónov metrických ton v roku 2023, ukazujú japonské colné údaje. Trhový podiel Kataru v Japonsku klesol na 4 % v roku 2023 z 12 % v roku 2018. Podiel Spojených štátov amerických naopak v rovnakom období stúpol z 3 na 8 %.

Podiel Kataru na juhokórejskom trhu klesol z 32 % v roku 2018 na 19 % v roku 2023, pričom podiel Austrálie vzrástol z 19 % na 24 % a Malajzie z 8 na 13 %, ukázali údaje poradenskej spoločnosti Energy Aspects.

Tvrdé rozhovory

QatarEnergy pracuje na podpísaní zmlúv o dodávke nových dodávok LNG európskym a ázijským kupujúcim, ktoré sa očakávajú po expanzii projektu North Field zvyšujúcej celkovú katarskú produkciu LNG o 85 %.

Generálny riaditeľ Sád Al-Kábí viackrát povedal, že vidí svetlú budúcnosť pre LNG na najmenej 50 rokov, a to najmä v Ázii.

V rokoch 2022-2023 sa QatarEnergy dohodla na sérii 27-ročných kontraktov o dodávkach nového LNG z North Field čínskym kupcom. Taiwan a Kuvajt tiež avizovali odber väčšieho množstva LNG, odkedy Katar zverejnil informácie o najnovšej expanzii. Okrem týchto dohôd však Katar mnoho ďalších neuzavrel. Analytici odhadujú, že približne 48 % katarského LNG z North Field a projektu v Spojených štátoch nemá žiadnu zmluvu.

Naopak, ADNOC a Omán uzavreli dlhodobé dohody s kupujúcimi z Japonska, Číny a Indie.

Ďalším problémom v prípade Japonska je tlak QatarEnergy na uzavretie zmlúv na minimálne 1 milión metrických ton LNG ročne (mtpa) na 10-15 rokov, uviedol jeden zo zdrojov pre Reuters. Takéto podmienky sú v rozpore s neistým dlhodobým výhľadom Japonska týkajúcom sa LNG z dôvodu reštartovania jadrových elektrární a výroby obnoviteľnej energie, čo sťažuje japonským kupujúcim uzavrieť záväzok k dlhodobým obchodom pre prípadný pokles dopytu po LNG.

Katar preukázal určitú flexibilitu v rokovaniach a ponúkol menší objem s flexibilnými podmienkami a nižšou cenou, ktorá je pre zmluvy začínajúce v roku 2028 približne 13 % ceny barelu ropy na milión britských tepelných jednotiek (mmBtu).

Japonská JERA, najväčší výrobca elektriny v krajine, neobnovila zmluvu o dodávke 5,5 mtpa s Katarom po jej vypršaní v roku 2021. „Pre kupujúcich môže byť obmedzenie klauzulou o mieste určenia náročné, najmä keď dopyt klesá, čo ich núti nájsť domácich kupcov pre nadmerné dodávky,“ uviedol predstaviteľ japonskej vlády. „V porovnaní s inými producentmi plynu to Katar stavia do konkurenčnej nevýhody,“ dodal.

Tokyo Gas, najväčší japonský dodávateľ mestského plynu, by mohol kúpiť LNG od Kataru, ak bude ekonomika, flexibilita zmluvy a načasovanie sedieť, povedala generálna manažérka pre LNG Yumiko Yao. „Tieto faktory budú riadiť naše budúce rozhodnutia o obstarávaní,“ doplnila.

Prechod na spotový trh?

Na zabezpečenie stabilných výnosov Katar uprednostňuje dlhodobé zmluvy až na 27 rokov, čo je aktuálna životnosť projektu rozšírenia North Field,  a zvyčajne naviazané na cenu ropy.

Americkí predajcovia, ADNOC a Omán vo všeobecnosti ponúkajú objemy LNG na základe klauzuly free-on-board, čo umožňuje kupujúcim predávať ich ďalej. Dohody sú zvyčajne naviazané na ceny zemného plynu v USA na benchmarku Henry Hub, ktoré bývajú lacnejšie ako zmluvy indexované na ropu.

Konkurencia medzi Katarom a USA sa zintenzívnila po rozhodnutí Európy ukončiť závislosť od ruského potrubného plynu po invázii Moskvy na Ukrajinu. Americkí exportéri vyplnili väčšinu zásobovacieho vákua, prekonali Katar a v roku 2023 sa USA etablovali ako najväčší svetový exportér LNG.

Pri absencii mnohých dôveryhodných kupcov, ktorí by podpísali veľké a dlhodobé zmluvy s katarskými podmienkami, jednou z možností pre QatarEnergy by mohol byť predaj väčších objemov na spotovom trhu, povedala Anne-Sophie Corbeau, výskumníčka z Centra pre globálnu energetickú politiku Kolumbijskej univerzity. „Teraz máme asi 39 % globálnych dodávok na spote a krátkodobo, ale Katar by to mohol posunúť na 60 %, ak zmenil postoj. Otázka znie: chcú to urobiť?“ uzavrela pre agentúru Reuters.