Washington 4. januára 2025 – Americké ministerstvo financií v piatok (3. januára) oznámilo konečné pravidlá daňového kreditu 45 V pre výrobu čistého vodíka, ktorý je podľa expertov jedným z najštedrejších, ak nie vôbec najštedrejším stimulom svojho druhu na svete. Záverečné znenie výrazne podporilo jadrové zdroje, ako aj výrobu tzv. modrého vodíka priamo zo zemného plynu – alebo jeho alternatív – s využitím zachytávania a ukladanie uhlíka. Informoval o tom portál offshore-technology.com.

Cieľom daňového kreditu, zavedeného na základe zákona o znížení inflácie (Inflation Reduction Act – IRA), je podporiť investície do vodíkového priemyslu v USA a výrobu čistého vodíka, ako aj zabezpečiť dodržiavanie globálnych emisných noriem.

Jednou z najvýznamnejších zmien v konečných pravidlách je zahrnutie jadrovej energie ako oprávneného zdroja elektriny pre elektrolýzu vodíka za predpokladu, že projekt pomôže zabrániť vyradeniu jadrových reaktorov z prevádzky.

Zahrnutie jadrovej energie podľa ministerstva odráža skutočnosť, že niektorým jadrovým reaktorom hrozí väčšie riziko vyradenia z prevádzky na základe určitých ekonomických faktorov. Ak sa vyradeniu jadrovej energie zabráni, dodatočný dopyt po výrobe vodíka nebude mať za následok zvýšenie emisií, dodalo ministerstvo.

Vďaka tejto rozšírenej oprávnenosti sa teraz jadrová energia môže kvalifikovať na kredit vo výške 3 USD za kilogram (kg), pokiaľ emisie skleníkových plynov počas životného cyklu zostanú pod zákonom stanoveným limitom 4 kg ekvivalentu CO₂ na kilogram vyrobeného vodíka.

K tejto zmene viedli obavy odvetvia, že obmedzenie výhod kreditu na elektrinu z OZE by bránilo rastu vodíkového sektora. Stojí za povšimnutie, že tri zo siedmich vodíkových centier, ktoré získali grant amerického ministerstva energetiky vo výške 7 miliárd USD v roku 2023, zahŕňajú existujúci jadrový zdroj.

Fakt, že toto rozhodnutie je pre jadrový priemysel priaznivé, dokazuje prudký rast akcií jadrových energetických spoločností v reakcii na oznámenie ministerstva financií. 

Pokiaľ ide o výrobu vodíka na báze metánu, ktorý v súčasnosti tvorí väčšinu svetovej produkcie, návrh americkej stratégie z roku 2023 naznačil odstupňovaný systém, v ktorom by výrobcovia vodíka využívajúci fosílne palivá získali menšie výhody.

V konečných pravidlách sa však uvádza, že vodíkový daňový kredit, ktorý sa pohybuje od 0,60 do 3,00 USD/kg, bude udeľovaný v závislosti od emisií skleníkových plynov počas životného cyklu výroby vodíka.

Tento systém môže poskytnúť plný kredit (3 USD/kg) spoločnostiam vyrábajúcim vodík zo zemného plynu za predpokladu, že používajú zachytávanie a ukladanie uhlíka, ako aj spoločnostiam, ktoré vyrábajú vodík z alternatívnych zdrojov zemného plynu, ako sú odpadové vody, živočíšny hnoj a skládkový plyn. Očakáva sa, že vodík z metánu z uhoľných baní bude mať nárok len na nižšie kredity.

Podľa ministerstva financií sa konečné pravidlá „zamerajú na zvýšenie presnosti miery úniku metánu v počiatočnom štádiu výroby, ktorá sa používa pri určovaní hodnoty kreditu“, aby sa zabezpečila správna kategorizácia rôznych úrovní kreditov.

V konečných pravidlách sa tiež posunula lehota pre výrobcov zeleného vodíka, ktorí musia preukázať, že ich výroba je poháňaná OZE na hodinovej báze, a nie ročne, aby boli oprávnení na kredity.

Dátum začiatku plnenia požiadaviek na hodinovú certifikáciu sa oproti pôvodnému návrhu plánu posunul o dva roky na rok 2030, čím sa výrobcom poskytlo viac času na prispôsobenie sa. Nový termín je teraz v súlade s normami EÚ.

Napriek vodíkovému daňovému kreditu a príslušným snahám pomôcť USA stať sa lídrom na svetovom trhu s vodíkom popri iných významných hráčoch, ako je EÚ, čelí vodíkový priemysel v USA neistote v súvislosti s nástupom novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa do funkcie.