Brusel 31. mája 2022 – Lídri EÚ aktuálne nepočítajú so zavedením embarga na dovoz ruského zemného plynu do Európy ako súčasti prípadného ďalšieho balíka sankcií po dosiahnutí dohody na oklieštenom embargu týkajúceho sa dovozu ruskej ropy. Informoval o tom portál euractiv.com a agentúra AFP.

Únia sa v pondelok (30. 5.) na summite dohodla na šiestom balíku sankcií, ktorý by mal okrem iného zastaviť väčšinu dovozu ruskej ropy. Týždne sporov o tomto kroku podľa euractiv.com otriasli európskou jednotou, pričom odstavenie veľkých ekonomík, akou je napríklad Nemecko, od ruského plynu predstavuje ešte oveľa tvrdšiu požiadavku.

Svedčia o tom aj názory predstaviteľov členských krajín. „Myslím si, že plyn musí byť v siedmom balíku, ale som zároveň realistka a nemyslím si, že tam bude,“ povedala estónska premiérka Kaja Kallasová.

Rakúsky kancelár Karl Nehammer varoval, že kompenzovať dovoz ropy je oveľa jednoduchšie ako dovoz plynu. „S plynom je to úplne odlišné. Plynové embargo preto nebude otázkou ani v ďalšom balíku sankcií,“ zdôraznil.

Belgický premiér Alexander De Croo povedal, že blok by si mal nateraz dať „prestávku“, predtým, ako pristúpi k zvažovaniu ďalšieho balíka sankcií. „V prípade plynu je to navyše oveľa komplikovanejšie. Ide o dôležitý krok,“ dodal a vyzval na preskúmanie prípadných dosahov.

Kým Európska únia zákaz dovozu ruského plynu odďaľuje, ruský monopolný exportér potrubného plynu Gazprom už zastavil dodávky do štvrtej členskej krajiny, po Poľsku, Bulharsku a Fínsku aj do Holandska. Vo všetkých prípadoch bolo dôvodom odmietnutie uvedených krajín platiť za plyn v rubľoch.

Ďalšie členské štáty EÚ vrátane Slovenska pristúpili na Kremľom požadovanú schému, aby zabezpečili tok dodávok životne dôležitý pre ich ekonomiky, pričom zdôrazňujú, že naďalej platia za plyn v eurách, ktorých následný prevod je mimo ich kontroly.

V utorok lídri EÚ rokovali o obrovskom investičnom balíku REPowerEU, predloženom Európskou komisiou, ktorý by mal pomôcť odstaviť Európu od ruského plynu ešte pred koncom desaťročia.

„Nikto nechce kupovať energie od Ruska, barbarskej krajiny, na ktorú sa nedá nijako spoľahnúť a ktorá sa ukázala nielen ako nedôveryhodný partner, ale aj ako zločinecký štát,“ povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki. Lídri podľa neho diskutujú o tom, ako sa rýchlo odkloniť nielen od ruských uhľovodíkov, ako je uhlie či ropa, ale v dlhodobejšom horizonte, ako zdôrazňujú niektoré členské štáty, najmä Nemecko a Rakúsko, aj od plynu.