Ilustračné foto: Elengy via GIEBrussels

Londýn 11. júna 2024 – Jedným z dôsledkov ruskej invázie na Ukrajinu z februára 2022 bolo nahradenie veľkej časti ruských dodávok potrubného plynu skvapalneným zemným plynom (LNG) najmä z USA. Vzhľadom na veľkú konkurenciu pri získavaní nákladov tohto paliva či prepravné náklady je LNG drahší než potrubný plyn. Ešte viac ho môžu zdražiť nové pravidlá EÚ pre metánové emisie. Spolu s očakávaným koncom klimatického fenoménu El Nino a možným príchodom chladných zím to znamená, že Európa môže zabudnúť na lacné energie, a tým aj na ekonomický rast, ktorý bez nich nie je možný. Téme sa venoval portál oilprice.com.  

Keď EÚ v roku 2022 uvalila sankcie na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, zemný plyn bol v centre pozornosti. Moskva bola najväčším dodávateľom kontinentu, čo sa však malo skončiť. V tom čase prevažovalo v Európe presvedčenie, že aj keby Rusko zatvorilo kohútiky, existuje viacero alternatív. Tie naozaj existovali. Ale stalo sa to, že jedna závislosť – na ruskom plyne – bola nahradená inou – na LNG. Ale v sektore LNG je oveľa väčšia konkurencia ako v prípade ruských plynovodov.

Otvorenie cenovej otázky

V roku 2022, keď prví americkí prepravcovia LNG začali prichádzať do európskych prístavov, sa lídri členských štátov aj EÚ tešili a tvrdili, že Európanom sa podarilo ľahko a bez nepriaznivých dôsledkov zbaviť závislosti od ruského plynu. Len o pár mesiacov neskôr však francúzsky prezident Emmanuel Macron kritizoval USA za to, že žiadali príliš vysokú cenu za svoj skvapalnený plyn. Na verejnosti tak prezentoval aspekt zmeny zdroja, o ktorom nikto iný nechcel hovoriť – cenu.

A prechod Európy z ruského plynovodu na transatlantický LNG tú cenu stál. Naďalej ju stojí, preto kontinent ešte nezastavil všetok dovoz ruského plynu vrátane LNG. Problém je, že ukrajinská tranzitná trasa bude zrejme čoskoro odstavená, keďže krajina oznámila, že neobnoví tranzitnú dohodu s Gazpromom, ktorej platnosť vyprší na konci roka.

Európski lídri sú opäť sebavedomí a nahlas tvrdia, že Európe bude „v pohode“ aj bez ruského plynu. Opäť však opomínajú, že rastúca závislosť od LNG udrží ceny energií na kontinente zvýšené, čo ohrozí konkurencieschopnosť európskeho priemyslu, ktorú sa Brusel tak usilovne snaží podporovať, konštatuje oilprice.com.

Kríza nie je zažehnaná

Údaje o tokoch plynu za máj ukázali, že toky plynu od Gazpromu cez Ukrajinu do Európy vzrástli oproti predchádzajúcemu roku o zásadných 39 %. Od začiatku roka vyviezol ruský štátny gigant do Európy približne 13 miliárd m3 zemného plynu, informovala nedávno agentúra Reuters. Ide o zlomok objemu, ktorý Moskva v minulosti dodávala na západ. Zvyšok nahradil LNG. Toto je problém Európy.

Javier Blas z Bloombergu v nedávnom stĺpčeku argumentoval, že európska plynová kríza sa ani zďaleka neskončila, čo je v protiklade so všetkými oficiálnymi deklaráciami od zimy 2022, ktoré hovorili, že Európa sa s krízou vyrovnala skôr, než sa vôbec mohla rozvinúť. Počas zimy 2022/23 mala Európa šťastie na mierne počasie, ku ktorému prispel najmä fenomén El Nino. Rovnako to bolo počas zimy 2023/24. Teraz však podľa Blasa prichádzajú horšie správy, keďže vplyv El Nina na počasie sa blíži ku koncu a prichádza čas fenoménu La Nina, ktorý prináša chladnejšie počasie, a teda chladnejšie zimy na severnej pologuli.

Tie prinášajú väčší dopyt po zemnom plyne, čo v konečnom dôsledku znamená ešte vyššie ceny energie, ktorú Európania spotrebúvajú. Európski politici stále neradi hovoria o cenách LNG, pretože téma je pomerne nepohodlná. Ceny skutočne výrazne klesli od vrcholov, ktoré dosiahli v polovici roku 2022, no stále sa ani zďaleka nepribližujú priemernej cene potrubného plynu, vďaka ktorej Európa prosperovala pred týmto rokom. Čo je však ešte nepríjemnejšie, je jeden z dvoch veľkých dôvodov poklesu ceny plynu v minulom roku okrem bohatej ponuky z USA. A tým je znížená priemyselná aktivita v dôsledku vysokých cien plynu.

Podľa Blasa je v danej situácii dobrou správou, že zima 2024/25 bude pravdepodobne poslednou s obmedzenou dodávkou LNG, ktorá pravdepodobne opäť zvýši ceny v dôsledku intenzívnej konkurencie medzi Európou a Áziou. Od roku 2025 by mala prísť na trh nová ponuka z Kataru a Spojených štátov, ktorá by mohla zmierniť tlaky zo strany dopytu. Avšak nepodarí sa dostať ceny plynu na rovnakú úroveň ako v prípade potrubného plynu z Ruska, ktorý poháňal priemyselný rast Európy, uviedol oilprice.com.

Návrat rastu v nedohľadne?

Z toho vyplýva, že priemyselný rast sa tak skoro nevráti, nie bez masívnej vládnej podpory, ktorú vlády nie sú ochotné ani schopné poskytnúť, keďže zostávajú fixované na znižovanie emisií. Práve preto sa do oficiálneho politického naratívu v Európe začínajú presadzovať výrazy ako „degrowth“ (ne-rast, voľne bezrastová ekonomika) a „post-growth“ (post-rast), teda názor, že na planéte s obmedzenými materiálnymi zdrojmi nemôžu ekonomiky a populácie rásť donekonečna. Post-growth uznáva, že  ekonomický rast môže vytvárať priaznivé účinky do určitého bodu (25 000 USD HDP na hlavu), ale po ňom je potrebné hľadať ďalšie ukazovatele a techniky na zvýšenie ľudského blahobytu.

Návrat k skutočnému rastu nie je možný bez lacnej energie a na európskom horizonte nie je lacná energia. Naopak, črtá sa ňom ešte drahší LNG – opäť z dôvodu vlastnej energetickej politiky EÚ. Minulý mesiac Európska únia schválila novú legislatívu, ktorá stanovuje limity emisií metánu pre každú molekulu zemného plynu prichádzajúcu na jej územie.

To znamená, že vývozcovia do Európy budú musieť investovať do výrazného zníženia emisií metánu, čo znamená, že konečný produkt bude drahší. Zima 2024/25 tak zrejme nebude pre Európanov poslednou ťažkou zimou. Je pravdepodobnejšie, že to bude len tretia z mnohých ťažkých zím, uzavrel oilprice.com.