Budapešť 12. marca 2025 – Maďarsko a Rumunsko podpísali „historickú dohodu“ o zabezpečení dodávok zemného plynu, ktorá reaguje najmä na očakávaný začiatok ťažby rumunského čiernomorského projektu Neptun Deep. Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó po stretnutí s rumunským ministrom energetiky Sebastianom Ioanom Burdujom vyhlásil, že výsledkom podpísanej dohody bude taká úzka spolupráca v oblasti energetickej bezpečnosti medzi susednými krajinami, ako nikdy predtým. Rumunsko potvrdilo svoj záujem o pozíciu významného plynárenského hráča v regióne aj plánom svojho TSO Transgaz na rozvoj národnej prepravnej siete, ktorý okrem iného počíta s vybudovaním 308 km dlhého plynovodu Tuzla-Podisor spájajúceho Čierne more s obojsmerným koridorom BRUA. Téme sa venoval portál ceenergynews.com a agentúra Reuters.
Dohoda o solidarite pri dodávkach zemného plynu podľa Szijjártóa stanovuje spôsoby poskytovania núdzovej pomoci a zlepšuje bezpečnosť maďarských dodávok energie. „Zmluva o solidarite v oblasti plynu stanovuje spôsoby poskytovania pomoci v núdzových situáciách a ďalej zlepšuje našu energetickú bezpečnosť,“ povedal šéf maďarskej diplomacie. „Rumunsko disponuje významnou regionálnou skladovacou kapacitou a prístupom k alternatívnym zdrojom plynu. Má tiež významné ťažobné kapacity, ktoré sa budú v budúcnosti ďalej rozširovať,“ dodal, podľa portálu ceenergynews.com.
Neptun Deep
V tejto súvislosti treba spomenúť najmä projekt rozvoja podmorského ložiska zemného plynu Neptun Deep, ktoré sa nachádza v rumunskom hlbokomorskom sektore Čierneho mora v hĺbke od 100 do 1700 metrov. Ide o najväčší projekt ťažby zemného plynu v rumunskom Čiernom mori.
V roku 2000 uzavrela rumunská vláda koncesnú zmluvu s integrovanou energetickou spoločnosťou OMV Petrom so sídlom v Rumunsku a ropnou a plynárenskou spoločnosťou ExxonMobil so sídlom v USA o prieskume a rozvoji obvodu zemného plynu Neptun Deep v Čiernom mori do roku 2030.
Spoločnosť ExxonMobil Exploration and Production Romania, dcérska spoločnosť ExxonMobil, bola vymenovaná za prevádzkovateľa s 50 % podielom na ložisku, zatiaľ čo zvyšných 50 % vlastní spoločnosť OMV Petrom. V januári 2019 vláda predĺžila koncesnú zmluvu do roku 2045.
Spoločnosť ExxonMobil oznámila svoje rozhodnutie opustiť projekt v roku 2019 s odvolaním sa na regulačné zmeny v krajine a nízke ceny ropy a plynu vo svete. Spoločnosť investovala do rozvoja projektu približne 700 miliónov USD.
V auguste 2022 prevzala rumunská ropná a plynárenská spoločnosť Romgaz spoločnosť ExxonMobil Exploration and Production Romania a prevádzkovateľom projektu Neptun Deep sa stala OMV Petrom.
Konečné investičné rozhodnutie o projekte bolo prijaté v júni 2023. Odhadované investície do projektu Neptun Deep sa odhadujú na 4 miliardy eur. Prvá ťažba z ložiska sa očakáva koncom roka 2026 alebo najneskôr začiatkom roka 2027. Očakáva sa, že pole bude produkovať osem miliárd kubických metrov ročne počas približne desiatich rokov.
Vŕtanie na čiernomorskom poli, ktoré je jedným z najvýznamnejších ložísk plynu v Európskej únii a ktoré zdvojnásobí produkciu Rumunska a potenciálne z neho urobí čistého vývozcu (jediného v EÚ), by sa mohlo začať už o niekoľko týždňov.
„Toto nové plynové pole bude jediným zdrojom nového plynu v regióne, ktorý môže prispieť k energetickej diverzifikácii,“ povedal Szijjártó. „Naše spoločnosti už vedú potrebné obchodné rokovania a dúfame, že dosiahnu dohodu, ktorá bude predstavovať pokrok pre obe krajiny,“ povedal šéf maďarskej diplomacie podľa agentúry Reuters.
Dodal, že v minulom roku sa prostredníctvom plynového prepojenia medzi oboma krajinami uskutočnil obchod v celkovom objeme 1,8 bcm. Celková kapacita prepojovacieho plynovodu je 2,6 bcm ročne, uviedla agentúra Reuters. Približne dve tretiny plynu Maďarsko dováža z Ruska, ale po invázii Moskvy na Ukrajinu v roku 2022 sa zvyšuje tlak na to, aby sa krajina spolu s niektorými susednými krajinami rýchlejšie diverzifikovala od ruskej energie.
Szijjártó v tejto súvislosti zdôraznil, že pokiaľ ide o prepravu zemného plynu do Maďarska, význam južného smeru v posledných rokoch výrazne vzrástol a v budúcnosti ešte zvýši.
Rumunský minister energetiky Sebastian Ioan Burduja reagoval, že „Rumunsko sa stalo popredným producentom plynu v EÚ, pričom spoločnosť Romgaz výrazne zvýšila svoju ťažbu, zatiaľ čo Transgas neustále rozvíja plynárenskú sieť.“ Projekt Neptun Deep označil za „veľký biznis pre Rumunsko a záruku pre Maďarsko.
Dodatok k prepojovacej dohode
Popri dohode o solidarite medzi Maďarskom a Rumunskom došlo aj na podpis dodatku k prepojovacej dohode medzi prevádzkovateľmi prepravných sietí, maďarským FGSZ a rumunským Transgazom, uviedol portál ceenergynews.com. Podľa technického dodatku sa zmluvné strany dohodli, že v prípade akejkoľvek mimoriadnej udalosti budú účinne spolupracovať s cieľom zachovať fyzický tok plynu a nepretržitú prepravu plynu medzi oboma krajinami.
„Dnešná dohoda je významným krokom vpred, keďže takáto dohoda nebola uzavretá so žiadnym iným prevádzkovateľom prepravnej siete,“ uviedol Szabolcs Ferencz, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ FGSZ.
Rumunsko zvyšuje kapacitu plynovodov vedúcich k susedom
Rumunské úsilie o dosiahnutie pozície významného plynárenského hráča v regióne potvrdzuje aj nedávne vyhlásenie spoločnosti Transgaz. Investorov v ňom informovala, že na riadnom valnom zhromaždení akcionárov 5. marca schválila financovanie plánu rozvoja národnej prepravnej siete zemného plynu na obdobie rokov 2024 – 2033, informoval portál ceenergynews.com.
Plán pozostáva z rozsiahlych projektov zameraných na rekonfiguráciu plynárenskej siete, ktorá bola pôvodne navrhnutá v čase, keď hlavným cieľom bolo zásobovať veľkých priemyselných spotrebiteľov a zabezpečiť prístup k zdrojom sústredeným v strede krajiny a v juhozápadnom regióne Olténia. Cieľom rozvoja je predovšetkým preprava plynu z Čierneho mora a kaspickej oblasti do Rumunska a na ďalšie regionálne trhy.
Na tento účel by sa mal v tomto roku vybudovať 308 km dlhý plynovod Tuzla-Podisor, ktorý bude spájať Čierne more s obojsmerným koridorom BRUA (Bulharsko – Rumunsko – Maďarsko – Rakúsko). Umožní prepravu plynu do Bulharska a Maďarska prostredníctvom existujúcich prepojení: Giurgiu-Ruse (s Bulharskom) a Nadlac-Szeged (s Maďarskom), uviedol portál ceenergynews.com.
Kapacita BRUA s Maďarskom sa bude postupne zvyšovať zo súčasných 2,63 mld. m3 /rok v troch krokoch na 2,98, 4,38 a 5,32 mld. m3 /rok do roku 2029. Výstavbou sa zvýši aj kapacita prepojenia medzi Rumunskom a Bulharskom z 1,5 mld. m3 na možných 5 mld. m3/rok.
Do roku 2028 sa plánuje aj výstavba nového 97-kilometrového prepojovacieho plynovodu so Srbskom na trase Recaș-Mokrin. Približne 85 km bude na rumunskom území a 12 km v Srbsku, s kapacitou 1,2 mld. cm/rok v oboch smeroch.
Plány zahŕňajú aj výstavbu nového terminálu LNG na pobreží Čierneho mora do roku 2028 so všetkými súvisiacimi zariadeniami na príjem LNG z oblasti Kaspického mora a Blízkeho východu. Typ terminálu, jeho zariadenia a kapacita sa určia počas projektových fáz na základe dopytu po plyne vyplývajúceho z postupov rezervácie kapacity, uzavrel portál ceenergynews.com.