Bratislava/Brusel 7. marca 2024 – Okrem pokračovania diverzifikácie dodávok plynu a realizácie opatrení na znižovanie spotreby je potrebné vyvinúť úsilie na zachovanie prepravy plynu cez Ukrajinu. Po rokovaní Rady ministrov Európskej únie pre energetiku (4. 3.) v Bruseli, venovanej najmä otázkam energetickej bezpečnosti a stability dodávok plynu pre budúcu zimu, to povedal štátny tajomník ministerstva hospodárstva (MH) Kamil Šaško. Slovensko v tejto súvislosti iniciovalo trojstranné rokovania s ministrami Rakúska a Maďarska v záujme hľadania možného riešenia. Informuje o tom webové sídlo MH SR.

Ministerstvo zdôraznilo, že pre Slovensko je kľúčová otázka bezpečnosti dodávok plynu priamo spojená s možným ukončením prepravy plynu cez Ukrajinu po roku 2024. Slovensko preto iniciovalo trojstranné rokovania s ministrami Rakúska a Maďarska v záujme hľadania možného riešenia. Krajiny sa dohodli na technických rokovaniach medzi expertmi a Európskou komisiou. Slovensko má v tejto otázke jednoznačnú pozíciu.

„Som presvedčený, že okrem pokračovania diverzifikácie dodávok plynu a realizácie opatrení na znižovanie spotreby je potrebné vyvinúť úsilie na zachovanie prepravy plynu cez Ukrajinu aj po roku 2024,“ skonštatoval po rokovaní štátny tajomník ministerstva hospodárstva Kamil Šaško.

Napriek opatreniam v podobe výstavby plynovodov s Maďarskom, Poľskom a zvýšením kapacity reverzných tokov plynu z Čiech a Rakúska je zachovanie prepravy cez Ukrajinu z krátkodobého hľadiska kľúčové nielen pre zabezpečenie bezpečnosti dodávok plynu na Slovensko, ale aj pre stabilitu cien na trhu s plynom, dodalo ministerstvo hospodárstva.

Otázka bariér pri preprave plynu

Rada ministrov sa na svojom zasadnutí venovala aj otázke, ako zabrániť vzniku bariér pri preprave plynu na vnútornom trhu EÚ, ktoré môžu negatívne ovplyvniť slovenské snahy o diverzifikáciu. Preto Slovensko spolu s ďalšími dotknutými krajinami poukázalo na potrebu riešenia otázky nemeckého poplatku za skladovanie plynu, ktorý môže zvýšiť náklady na prepravu plynu z LNG terminálov v západnej Európe do nášho regiónu.

Nemecký, tzv. neutralizačný poplatok za tranzit zemného plynu cez jeho územie ohrozuje najmä štáty v strednej Európe, pre ktoré znamená zvýšenie nákladov za plyn prichádzajúci do dovozných LNG terminálov v prímorských krajinách. Český minister priemyslu Jozef Síkela v tejto súvislosti podľa agentúry ČTK povedal, že Európska komisia podporila Česko a bude sa zaoberať jeho požiadavkou na zrušenie nemeckého poplatku.

Zavádzanie jednostranných poplatkov za tranzit plynu podľa Síkelu nezodpovedá dohodám o solidarite, v ktorých bolo konštatované, že energetická bezpečnosť je spoločným záujmom a náklady na ňu si majú na svojich územiach znášať jednotlivé štáty. „My sme v tomto zmysle začali rokovania s komisiou, za podpory ďalších krajín, a Komisia po našom vystúpení konštatovala, že z jej pohľadu pravdepodobne došlo k porušeniu európskeho práva,“ uviedol minister.

Teraz bude EK o celej záležitosti s Nemeckom rokovať. Síkela v tejto súvislosti dúfa, že sa podarí dosiahnuť dohodu bez postihu pre Berlín. Česko podporili aj ďalšie krajiny, okrem Slovenska aj Rakúsko, Slovensko, Maďarsko či Poľsko.

Nemecký poplatok, ktorého cieľom má byť pokrytie nákladov na ukladanie plynu v zásobníkoch, je podľa informácií českého ministerstva priemyslu a obchodu 1,86 eura za megawatthodinu pre všetok plyn exportovaný z Nemecka. Podobný poplatok podľa ministerstva zvažuje zaviesť aj Taliansko a ďalšie krajiny.

Nemci podľa Síkelu na českú výhradu reagovali s tým, že budovaním zásobníkovej infraštruktúry pomáhajú aj štátom, ktoré túto infraštruktúru nemajú. „Na druhej strane ale povedali, že kritiku berú veľmi vážne, ako aj stanovisko EK, s ktorou budú rokovať,“ dodal český minister.

Za posledné dva roky sa jasne ukázalo že skutočnosť, že „všetky členské štáty mali naplnené zásobníky neboli záťažou jednej krajiny,“ povedala podľa agentúry Reuters komisárka pre energetiku Kadri Simsonová.

Komisia vydala ciele na plnenie zásobníkov plynu v celej EÚ s cieľom podporiť zásoby pred zimou 2022 – 2023. V snahe získať späť miliardy, ktoré na to vynaložilo, Nemecko zaviedlo „poplatok za neutralitu“ za cezhraničné obchody. Taliansko je pripravené nasledovať ho s vlastným poplatkom.

„Jednostranné národné opatrenia vo forme vývozných obmedzení alebo poplatkov ohrozujú našu energetickú solidaritu a môžu ohroziť snahy o diverzifikáciu od ruského plynu,“ povedala podľa Reuters Simsonová. „To je dôvod, prečo som v priamom kontakte s našimi nemeckými kolegami,“ dodala.

Flexibilita elektrizačných sústav a dekarbonizácia energetiky

Okrem uvedených tém Rada ministrov pre energetiku schválila odporúčanie, ktoré umožní naďalej sledovať znižovanie spotreby plynu a diskutovali o opatreniach, ako zabezpečiť čo najväčšiu autonómiu EÚ pri dodávkach energií.

Ministri sa podľa MH venovali aj otázke flexibility elektrizačných sústav. So zvyšujúcim sa tempom elektrifikácie a elektromobility, rastúcim podielom premenlivých obnoviteľných zdrojov je otázka flexibility kľúčová.

Bez dodatočných finančných prostriedkov a jednoduchších pravidiel na úrovni EÚ, ako aj na Slovensku, nebude možné dosiahnuť dostatočnú úroveň flexibility a ohrozí sa tak proces dekarbonizácie sektora energetiky, zdôraznilo ministerstvo energetiky.

Ilustračné foto: Eustream