Londýn 2. decembra 2025 – Európske štáty, okrem niektorých výnimiek, naďalej deklarujú snahu o definitívny odchod od dovozu ruských energií vrátane zemného plynu. Viaceré z nich však napriek tomu ruský plyn stále využívajú a v prípade LNG dokonca v ešte väčšej miere ako pred rokom. Jednou z takýchto krajín je Veľká Británia, ktorá nedokáže v plnej miere presadiť už platný, takmer trojročný zákaz dovozu ruského plynu. Ponecháva tak otvorené dvere pre „zmiešané“ dodávky, ktoré môžu vstúpiť do krajiny počas tejto zimy. Vyplýva to z investigatívy dátovej a analytickej spoločnosti Montel.
Keďže žiadne účinné kontroly skutočného pôvodu plynu prichádzajúceho do Spojeného kráľovstva z kontinentálnej Európy neexistujú, zdroje z dodávateľského reťazca uviedli, že nemôžu vylúčiť, že niektoré ruské molekuly prúdia cez prepojovacie potrubia z Belgicka a Holandska.
Na rozdiel od Spojeného kráľovstva nie je dovoz ruského LNG zatiaľ zakázaný v Belgicku, Holandsku a iných krajinách EÚ. Dodávky ruského LNG do štyroch kľúčových severozápadných dovozných terminálov – Gate (v Holandsku), Zeebrugge (Belgicko) a francúzskych uzlov Dunkirk a Montoir de Bretagne – sa v období od januára do novembra tohto roku celkovo zvýšili o 4,6 % na 10,7 milióna ton v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, vyplýva podľa Montelu z predbežných údajov analytickej spoločnosti Kpler.
Tento nárast čiastočne odzrkadľuje tohtoročný zákaz EÚ prekládky ruského LNG v európskych prístavoch na vývoz do krajín mimo EÚ, zrejme vedúci k tomu, že v Európe zostalo viac objemov.
Ruské molekuly plynu by mohli vstupovať do Spojeného kráľovstva prostredníctvom zmiešaných tokov cez potrubia IUK (z Belgicka) a BBL (z Holandska), ktoré podľa údajov britského prevádzkovateľa prepravnej sústavy Neso dosiahli minulú zimu na maxime 32 mil. m3 za deň, uvádzajú zdroje.
Bez otázok?
„Ak dochádza k zmiešavaniu, na strane dovozu do Spojeného kráľovstva sa to zvyčajne nezohľadňuje, pretože jeho colným orgánom sú predkladané certifikáty pôvodu z EÚ deklarujúce pôvod práve z EÚ,“ uviedla Monika Zejden-Erdmann, partnerka globálnej advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland so sídlom v Londýne pre Montel. „To sa vo všeobecnosti považuje za prijateľné v rámci dohody o obchodnej spolupráci medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ,“ dodala s tým, že sa pri tom nekladú žiadne otázky, či došlo k zmiešavaniu.
„Príslušné orgány musia túto záležitosť naliehavo prešetriť,“ povedal v tejto súvislosti pre Montel poslanec Labouristickej strany Phil Brickell, ktorý je členom výboru pre zahraničné veci britskej vlády. „Britskí spotrebitelia očakávajú, že zákaz dovozu ruského plynu bude presne taký, ako sa uvádza,“ zdôraznil v reakcii na vyšetrovanie Montelu a dodal, že sankcie sú jednou z hlavných pák, ktoré krajina môže použiť, aby vyvinula tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho kumpánov, aby ukončili svoju „barbarskú” vojnu na Ukrajine. „Aby však boli účinné, musia byť dôsledne kontrolované a vynucované,“ dodal.
Spojené kráľovstvo uvalilo v januári 2023 zákaz na dovoz ruského LNG a hovorca britského ministerstva zahraničných vecí potvrdil spoločnosti Montel, že všetky dovozy ruských fosílnych palív do krajiny sú teraz zakázané, vrátane ruského plynu primiemiešavaného do potrubných tokov prúdiacich cez spomínané plynovody. “Všetky dovozy ruských fosílnych palív sú zakázané v reakcii na nelegálnu inváziu Ruska na Ukrajinu, vrátane plynu dodávaného potrubím,“ dodal rezort pre Montel.
„Britské orgány však v skutočnosti nepokročili v požiadavke na uvádzanie pôvodu akýchkoľvek vstupov do zmiešaných produktov prepravovaných z EÚ do Spojeného kráľovstva prostredníctvom prepojovacieho systému,“ povedala ďalej pre Montel Zejden-Erdmann. „Nevydali ani usmernenia týkajúce sa preverovania, ktoré by mali vykonávať dovozcovia, aby zaistili, žei každý, kto dováža prostredníctvom prepojovacieho systému, musí skontrolovať, aké produkty sa prepravujú cez sieť,“ upozornila.
Toky cez IUK a BBL do Spojeného kráľovstva boli v doterajšom priebehu roka zanedbateľné, ale krajina cez zimu pravdepodobne dostáva cez tieto potrubia viac plynu, pretože posilňuje dodávky pre vrchol vykurovacej sezóny. Podľa údajov belgickej vlády bolo medzi októbrom 2024 a marcom 2025 do Spojeného kráľovstva z Belgicka dodaných približne 4,6 TWh plynu, zatiaľ čo údaje Európskeho združenia prevádzkovateľov prepravných sústav pre zemný plyn ukázali, že Holandsko v rovnakom období vyviezlo 2 TWh.
Výsmech sankciám
Konzervatívny poslanec a bývalý líder strany Iain Duncan Smith povedal pre Montel, že dovoz zmesi plynov je „ďalším príkladom toho, ako vláda hovorí jedno a robí druhé“. „Hovoria, že sprísňujú opatrenia, ale v skutočnosti ich vôbec nesprísňujú,“ konštatoval s tým, že ide o výsmech celej myšlienke sankcií. „Nevieme, ako skontrolovať, či tam je ruský plyn, takže v podstate privierajú oči,“ dodal.
Ivan Wapstra, výkonný riaditeľ BBL Company, uviedol pre Montel, že firma nemôže verejne zaručiť, že plyn prepravovaný cez jej 235 km dlhé potrubie – medzi Balgzandom v Holandsku a Bactonom vo Veľkej Británii – neobsahuje molekuly ruského pôvodu. Zatiaľ čo samotný plynovod je fyzickou infraštruktúrou, ktorá prepravuje plyn na základe dopytu na trhu a zmluvne dohodnutých množstiev, pôvod molekúl plynu, ktoré ním pretekajú, určujú prepravcovia – účastníci trhu, ktorí nakupujú a nominujú plyn na prepravu, ozrejmil.
„Spoločnosť funguje na základe modelu prepravy založenom na množstve, čo znamená, že nemôže kontrolovať ani overovať pôvod molekúl plynu,“ povedal a dodal, že za zabezpečenie súladu s národnými a medzinárodnými predpismi sú zodpovední prepravcovia. „Prepravcovia formálne nepožiadali BBL o takéto záruky,“ povedal a dodal, že je ťažké vysledovať presný pôvod molekúl plynu, keď sa raz dostanú do siete.
„Zatiaľ čo ruské molekuly sú stále povolené v Holandsku a Belgicku, v Spojenom kráľovstve sú zakázané, čo predstavuje výzvu pre prepojovacie potrubia ako BBL, ktoré fungujú v rôznych jurisdikciách s odlišnými sankčnými režimami,“ doplnil pre Montel.
Hovorca spoločnosti Fluxys, ktorá prevádzkuje 235 km dlhý plynovod IUK medzi Zeebrugge v Belgicku a Bactonom vo Veľkej Británii, tiež uviedol, že je zodpovednosťou prepravcov a dodávateľov objasniť, odkiaľ pochádzajú ich objemy, a že dovážajú „vyhovujúci plyn“ z belgického trhu ZPT na britský trh NBP.
Zistenie pôvodu nemožné
Z obchodného hľadiska je „nemožné“ zabezpečiť, aby toky cez prepojovacie potrubia neobsahovali ruský plyn, keďže obchodníci sa zameriavajú iba na cenové rozdiely, povedal pre Montel bývalý obchodník s plynom z veľkej švajčiarskej obchodnej spoločnosti pod podmienkou anonymity. „Nebudem tam sedieť a pýtať sa: „Koľko z toho plynu v Zeebrugge pochádza z Nórska? Koľko pochádza z Nemecka? Koľko z toho môže byť LNG? Kupujem molekuly CH4 v Zeebrugge, pretože tam sa učuje cena. Toto je cena vo Veľkej Británii. Ja obchodujem so spreadom,“ zdôraznil s tým, že každému, kto prepravuje molekuly plynu, je to jedno. Obchodník by podľa neho „v žiadnom prípade“ nepožadoval analýzu zloženia plynu v potrubí. „Z tých molekúl v Zeebrugge nemožno povedať, že molekula nepochádza z Ruska… Je to absolútne nemožné!“ dodal pre Montel.
Georg Oppermann, hovorca nemeckej energetickej spoločnosti Uniper, ktorá prevádzkuje päť plynových elektrární vo Veľkej Británii, tiež uviedol, že molekuly sú ťažko sledovateľné, ak sa s nimi obchoduje na veľkoobchodnom trhu. „Sme si však celkom istí, že už nemáme žiadny zmluvný vzťah s žiadnou ruskou plynárenskou spoločnosťou, či už ide o dodávky zemného plynu alebo LNG,“ povedal, pričom podľa neho nie každá spoločnosť na európskom trhu môže niečo takéto vyhlásiť.
Hovorca britskej energetickej spoločnosti Shell uviedol, že firma dodržiava „všetky príslušné zákony, sankcie a nariadenia krajín, v ktorých pôsobíme“, zatiaľ čo konkurenti Centrica a BP sa odmietli vyjadriť, uviedol Montel.
Sankcionované plavidlá
Spojené kráľovstvo 15. októbra oznámilo sankcie voči viacerým ruským LNG tankerom. Dva z nich – Clean Ocean a Clean Planet – odvtedy dodali náklad LNG do francúzskeho prístavu Dunkerque, podľa údajov o sledovaní plavidiel spoločnosti Kpler. Dunkerque LNG – ktorý tiež vlastní Fluxys – je spojený s terminálom Zeebrugge špeciálnym potrubím. V prvých 10 mesiacoch roku 2025 Francúzsko vyviezlo do Belgicka 60 TWh plynu, čo je o 38 % viac ako v predchádzajúcom roku, vyplýva z údajov belgickej vlády.
Zejden-Erdmann zo spoločnosti Evershed Sutherland však uviedla, že sankcie Spojeného kráľovstva neboli porušené, aj keby molekuly z nákladu mohli byť teoreticky prepravované cez prepojovacie potrubia, a poznamenal, že „táto loď nebola v tom čase sankcionovaná zo strany EÚ“. „Bohužiaľ, napriek snahám o koordináciu sankcií medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ stále existujú veľké rozdiely medzi zoznamami sankcií,“ povedala pre Montel.
A to napriek tomu, že britská ministerka zahraničných vecí Yvette Cooper pred vyše dvoma týždňami sľúbila, že v priebehu budúceho roka sprísni medzinárodné obmedzenia vývozu ruského plynu.
„Ako prevádzkovateľ infraštruktúry poskytuje Dunkerque LNG služby vykládky, prekládky, regasifikácie a vtláčania do siete – nie sme vlastníkom plynu,“ uviedol hovorca spoločnosti Fluxys. „Pôvod plavidiel závisí priamo od voľby našich zákazníkov. Môžeme vás uistiť, že Dunkerque LNG bude naďalej dodržiavať platné sankcie, tak ako to robí v súčasnosti. Sledujeme vývoj situácie,“ doplnil.
Francúzska spoločnosť TotalEnergies, jeden z najväčších dovozcov ruského LNG v Európe, dodávala na kontinent v rámci „dlhodobých zmluvných záväzkov“ zo sibírskeho terminálu Jamal LNG, v ktorom mala 20 % podiel, uviedla. „Tento ruský LNG z Jamalu nedodávame priamo, dodávame ho do kontinentálnej Európy, nie do Spojeného kráľovstva,“ povedal hovorca spoločnosti pre Montel s tým, že spoločnosť „pôsobí legálne v rámci energetickej politiky a sankčnej politiky definovanej… EÚ a jej členskými štátmi“.
Napriek opakovaným žiadostiam francúzske ministerstvo energetiky odmietlo komentovať prítomnosť tankerov LNG sankcionovaných Spojeným kráľovstvom vo francúzskom prístave.
Chodenie v kruhoch
Hovorca britského TSO National Gas uviedol, že je „na prevádzkovateľovi prepojovacieho potrubia“, aby poznal zloženie plynu vstupujúceho do potrubia. „Hoci udržiavame infraštruktúru a nástroje na riadenie nerovnováhy, nekontrolujeme ani neurčujeme pôvod tokov plynu, ktoré sú ovplyvňované dynamikou trhu a obchodnými rozhodnutiami prepravcov a dodávateľov,“ dodal.
Britské ministerstvo energetiky odmietlo komentár, keď sa naň obrátila spoločnosť Montel, a zdôraznilo, že sankcie sú v kompetencii ministerstva zahraničných vecí.
Hovorca britského regulačného orgánu pre energetiku Ofgem takisto odmietol reagovať s tým, že „regulačné povinnosti a právomoci stanovuje vláda“, a namiesto toho odporučil obrátiť sa na Úrad pre implementáciu obchodných sankcií, ktorý je súčasťou ministerstva obchodu, ktorý zase odkázal spoločnosť Montel späť na ministerstvo zahraničných vecí.
Ofgem tiež odporučil obrátiť sa na Úrad pre implementáciu finančných sankcií ministerstva financií, ktorý sa však rozhodol neodpovedať.
Angelos Koutsis, expert na energetickú politiku v belgickom think tanku Bond Beter Leefmilieu, povedal, že certifikáty konečného pôvodu sú jediným spôsobom, ako úplne zabrániť prenikaniu ruského plynu do zmesi. „Pokiaľ neexistujú, nie je možné sledovať plyn, keď vstúpi na vnútorný trh EÚ,“ vysvetlil. „Tieto certifikáty by mali byť vždy spojené s príslušným objemom plynu, takže pri obchodovaní alebo pri rezervácii kapacity na vstupných a výstupných bodoch budú certifikáty vždy registrované a prenášané z jedného vlastníka na druhého a z jednej plynárenskej zóny do druhej,“ povedal. „Týmto spôsobom je možné vždy vysledovať konečný pôvod plynu,“ doplnil pre Montel.
Ak by sa zákaz dovozu ruského plynu do Spojeného kráľovstva – a nedostatočná zodpovednosť orgánov – stali vzorom pre pripravovaný celoeurópsky zákaz od roku 2028, možno by to trhu dalo indíciu, ako môže palivo z tejto krajiny naďalej prúdiť do regiónu aj po tomto termíne, uzavrel Montel.
Nemecký prípad
Portál montelnews.com prišiel začiatkom novembra s podobnými zisteniami v prípade Nemecka. To malo pravdepodobne dovážať väčšie objemy zakamuflovaného ruského plynu cez Belgicko, čo je čiastočne spôsobené zákazom prekládky ruského skvapalneného zemného plynu v prístavoch EÚ a väčším množstvom zostávajúcim na území EÚ, uviedli pre Montel zdroje z odvetvia.
Dovoz ruského LNG do prístavu Zeebrugge – vrátane piatej skladovacej nádrže, ktorá bola pôvodne určená na prekládku ruského LNG – dosiahol v období od januára do októbra približne 3 milióny ton (4,1 bcm). Ide o mierny pokles oproti 3,4 miliónom ton v rovnakom období minulého roka, ukázali údaje dátovej spoločnosti Kpler, ktorá sa zaoberá aj sledovaním pohybu lodí.
Export z prístavu, ktorý bol v minulosti jedným z hlavných európskych centier pre prekládku ruského LNG, však v rovnakom období dosiahol len 0,28 milióna tony, v porovnaní s 1,78 milióna tony v období január – október 2024.
Nemecko „efektívne krylo“ plyn dovážaný cez Belgicko a Francúzsko, povedal pre Montel Angelos Koutsis z think tanku Bond Beter Leefmilieu. „Konečným výsledkom je, že všetky zúčastnené krajiny sa môžu zriecť zodpovednosti za stále rastúci dopyt po ruskom LNG,“ dodal pre Montel.
Podľa údajov nemeckého prevádzkovateľa prepravnej sústavy Open Grid Europe dosiahol prietok cez plynovod z Belgicka do Nemecka v období od 26. marca do 30. októbra v priemere takmer 650 GWh denne, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka nárast o 436 GWh/deň.
Podobne údaje belgickej vlády ukázali, že dodávky do Nemecka v prvých troch štvrťrokoch roku 2025 vzrástli o 20 % v porovnaní s obdobím január – september 2024, a to na 148 TWh, čo predstavuje 60 % všetkých dodávok.
Nemecko zakázalo dovoz ruského LNG cez svoje vlastné dovozné uzly, ale stále povoľuje dodávky cez sekundárne krajiny, pripomenula spoločnosť Montel. „V nemeckej politike je zjavne určitý rozpor,“ povedal Jean-Christian Heintz, zakladateľ a riaditeľ švajčiarskej konzultačnej spoločnosti Wideangle LNG. Poukázal v tejto súvislosti na to, že Nemecko má s takýmito rozpormi skúsenosti, keď po uzavretí vlastnej jadrovej flotily dováža elektrinu vyrobenú francúzskymi jadrovými zdrojmi. „Plyn nie je výnimkou,“ dodal expert pre Montel.
Podľa Ronalda Pinta, hlavného analytika pre LNG a zemný plyn v spoločnosti Kpler, bol zaznamenaný pokles vývozu LNG z Belgicka, ktorý bol spôsobený predovšetkým zákazom prekládky. Zákaz, ktorý nadobudol účinnosť 26. marca, sa týka prekládok z lode na loď a z lode na breh, ako aj prekládok ruského LNG určeného na prepravu do krajín mimo EÚ.
Reakcia Nemecka
„Nemecko je nezávislé od ruského plynu. To je kľúčové,“ povedal pre Montel hovorca nemeckého ministerstva energetiky. „Nie je možné spoľahlivo povedať ani zmerať, či sa do siete dostanú molekuly ruského plynu, ktoré sa primiešali počas vykládky v európskych termináloch,“ povedal s tým, že ministerstvo nekomentuje špekulácie ani tvrdenia.
Hovorca nemeckého štátneho dovozcu plynu, spoločnosti SEFE (pred znárodnením Gazprom Germania) uviedol, že spoločnosť „pozorne sleduje“ vývoj regulácie na úrovni EÚ a dodal, že v priebehu posledných troch rokov podnikla kroky na diverzifikáciu svojho portfólia smerom od dodávok z ruského závodu Jamal LNG, s ktorým má uzavretú dlhodobú dodávateľskú zmluvu do roku 2040. „Zákaz prekládky nemal priamy vplyv na SEFE, pretože LNG z Jamalu sa vykladá buď v Dunkirku (Francúzsko), alebo v Zeebrugge,“ dodal.
Okrem Nemecka sa za prvých deväť mesiacov roka zvýšil aj vývoz z Belgicka do Holandska, ktoré stále povoľuje dovoz ruského LNG, a to o 32 % na 74 TWh, zatiaľ čo vývoz do Francúzska klesol o 48 % na 15 TWh.
Prírastky z USA
Okrem ruských objemov, ktoré sú teraz v podstate uviaznuté v Európe, sa v Zeebrugge v období január – október viac ako zdvojnásobili dodávky LNG z USA na 2,25 milióna ton.
Odborníci však uviedli, že je ťažké odhadnúť, koľko amerického alebo ruského plynu sa nachádza v zmesi, ktorá opúšťa Belgicko. „Akonáhle sa zmiešajú, nie je možné to zistiť,“ uviedol zdroj z firmy zaoberajúcej sa kontrolou nákladu. „Situácia je momentálne veľmi citlivá – všetci sa boja urobiť niečo nesprávne,“ dodal pre Montel.
„Sledovanie molekúl od ich pôvodu je ilúzia, rovnako ako oddelenie zelených elektrónov od sivých elektrónov,“ povedal v tejto súvislosti Tobias Federico, hlavný analytik spoločnosti Montel.
Hovorca spoločnosti Fluxys, ktorá prevádzkuje terminál LNG v Zeebrugge, odmietol komentár pre Montel a uviedol len to, že spoločnosť dodržiava „všetky platné nariadenia EÚ a Belgicka“.
Analytici v marci varovali, že zákaz prekládky môže spôsobiť, že 4 až 5 miliárd kubických metrov skvapalneného zemného plynu, ktoré by inak smeroval na reexport, zostane v Európe.
Členské štáty EÚ sa v októbri dohodli na zákaze dovozu LNG z Ruska od 1. januára 2027, pričom úplné zastavenie dovozu plynu z tejto krajiny je naplánované na rok 2028, čo súvisí s eskaláciou vojny na Ukrajine, uzavrel portál montelnews.com.