
Brusel 20. mája 2025 – Návrh právnych predpisov EÚ o nízkouhlíkovom vodíku, ktorý Európska komisia konzultuje s členskými štátmi, je pre modrý vodík vyrábaný zo zemného plynu nerealizovateľný. Uviedli to plynárenské združenia, ktoré reagovali na požiadavku, aby nízkouhlíkový vodík vypúšťať o 70 % menej emisií skleníkových plynov ako tradičný vodík vyrábaný z fosílnych palív. Informoval o tom portál montelnews.com.
Aktuálne znenie predstavuje riziko, že výroba modrého vodíka bude „prakticky nemožná“, uviedlo plynárenské združenie Eurogas. „Ekologická stopa [skleníkových plynov], ktorá sa má zohľadniť pri zemnom plyne, sa v porovnaní s predchádzajúcimi návrhmi podstatne – a bez odôvodnenia – zvýšila,” upozornilo združenie. „Okrem toho pre výrobcov, ktorí prevyšujú túto štandardnú hodnotu, zostáva možnosť preukázať lepšiu výkonnosť značne obmedzená alebo dokonca nemožná,“ dodal Eurogas.
Jorgo Chatzimarkakis, šéf združenia HydrogenEurope, uviedol, že podľa súčasného znenia je zavádzanie technológií, ako je zachytávanie uhlíka, „neuskutočniteľné“. Zdôraznil úlohu modrého vodíka ako prechodného paliva. „Emisie CO2 môžete znížiť väčším množstvom obnoviteľných zdrojov energie, a to je to, čo chceme,“ povedal pre Montel. „Ale ako prechodnú technológiu môžete tiež čistiť molekuly pomocou rôznych technológií, ako je pyrolýza alebo zachytávanie uhlíka a iné,“ dodal.
V návrhu, ktorý videl Montel, sa tiež požadovalo, aby účastníci zohľadnili „emisie počas celého životného cyklu a nepriame emisie vyplývajúce z výroby nízkouhlíkových palív, ako aj emisie metánu z ťažby“. V tomto bode ide čiastočne o odkaz na nedávno prijaté pravidlá o metánových emisiách, ktoré niektorí účastníci z odvetvia tiež zatracovali.
Eurogas uviedol, že „hoci zosúladenie [s nariadením o emisiách metánu] má zmysel, riskujeme, že zopakujeme všetky neistoty a problémy spojené s implementáciou“.
Cieľom Bruselu je prijať text v auguste, hoci niekoľko poslancov Európskeho parlamentu z výboru pre energetiku plánovalo vyjadriť svoj nesúhlas s ním v liste, najmä pokiaľ ide o jeho vplyv na modrý vodík. „Toto nefunguje, ak chcete zvýšiť spotrebu vodíka, tak to prosím nerobte týmto spôsobom,“ povedal podľa portálu montelnews.com poslanec Európskeho parlamentu Jens Geier.
Pozičný dokument Eurogasu
Eurogas v tejto súvislosti publikoval pozičný dokument, v ktorom prezentoval svoje odporúčania na vypracovanie konkurencieschopnej vodíkovej stratégie EÚ pre obnoviteľný a nízkouhlíkový vodík a ich deriváty.
“Keď Európska únia urýchľuje svoj prechod na klimaticky neutrálne hospodárstvo, vodík a jeho deriváty (t. j. amoniak, metanol atď.) boli identifikované ako kľúčový energetický vektor na podporu dekarbonizácie v rôznych odvetviach. Zabezpečenie bezpečných, cenovo dostupných a konkurencieschopných dodávok vodíka však zostáva významnou výzvou,” konštatuje Eurogas.
Trh s vodíkom sa podľa združenia v súčasnosti nachádza v počiatočnom štádiu vývoja a čelí výzvam na strane výroby aj dopytu, čo zdôrazňujú mnohé priemyselné odvetvia zastupujúce vodíkový sektor a ako potvrdzuje správa Agentúry pre spoluprácu energetických regulátorov (ACER) o trhoch s vodíkom.
Dovoz vodíka môže zároveň zohrávať doplnkovú úlohu pri rozvoji trhu EÚ, keďže môže pomôcť preklenúť rozdiel medzi očakávaným rastúcim dopytom a obmedzenou domácou výrobnou kapacitou. Vzhľadom na ambiciózne ciele EÚ v oblasti dekarbonizácie môže dovoz poskytnúť nákladovo efektívne a škálovateľné dodávky, ktoré zabezpečia bezpečnosť a zároveň podporia konkurencieschopnosť priemyslu. Využitím globálnych trhov s vodíkom môže EÚ urýchliť jeho využívanie, znížiť náklady a vytvoriť konkurencieschopnejšie a odolnejšie vodíkové hospodárstvo, tvrdí Eurogas.
Vzhľadom na to, že plán REPowerEU stanovuje cieľ 10 + 10 miliónov ton vodíka vyrobeného v tuzemsku a dovezeného z obnoviteľných zdrojov, je nevyhnutné určiť, ako možno využiť existujúce/rozvíjajúce sa nástroje a rámce a aké ďalšie opatrenia sú potrebné na dosiahnutie tohto cieľa, uviedlo združenie, ktoré pre tento účel navrhuje niekoľko kľúčových odporúčaní, konkrétne:
– Podporiť rast európskeho trhu s vodíkom rozšírením podporných mechanizmov EÚ, najmä prostredníctvom Európskej vodíkovej banky, o nízkouhlíkové molekuly a podporiť konečné investičné rozhodnutia. Návrhy na agregáciu dopytu by sa nemali podporovať vzhľadom na počiatočný stav trhu s vodíkom.
– Preskúmať ďalšie alternatívne nástroje, ako napríklad mechanizmus H2Global, ako obmedzený a dočasný referenčný nástroj pre stratégie dovozu vodíka do EÚ, pričom sa treba zamerať najmä na vytváranie obchodných prípadov s cieľom znížiť náklady a vytvoriť synergie.
– Revidovať európsku vodíkovú stratégiu (2020) s technologicky neutrálnym prístupom a uznať nízkouhlíkový vodík ako premostenie k plne rozvinutému vodíku z obnoviteľných zdrojov. Revízia by mala zahŕňať stratégiu Únie pre dovoz H2, v ktorej by sa objasnili životaschopné mechanizmy, dovozné koridory a strategické partnerstvá na podporu ambícií EÚ v oblasti dodávok.
– Zabezpečiť konzistentné podávanie správ o emisiách metánu a zároveň minimalizovať zaťaženie odvetvia pri finalizácii delegovaného nariadenia o nízkouhlíkových palivách, ako je podrobne vysvetlené v odporúčaniach Eurogau na túto tému.
– Účinne vykonávať smernicu o obnoviteľných zdrojoch energie (smernica 2024/1711) a riešiť existujúce problémy s databázou Únie: vyriešiť existujúce problémy týkajúce sa zahrnutia dovozu/vývozu plynných palív do databázy Únie, aby sa zabezpečilo, že dodávky v súlade s právom EÚ sú vysledovateľné a môžu prispieť k trhom dodržiavajúcim regulačné a právne štandardy.
– Rozvíjať kľúčovú infraštruktúru pre dovoz vodíka: je nevyhnutné rozvíjať potrebnú infraštruktúru pre dovoz vrátane terminálov, skladovacích a prepravných zariadení, aby sa zabezpečili rozšíriteľné a bezpečné dodávky. Malo by sa to dosiahnuť poskytnutím dodatočnej podpory pre Nástroj na prepájanie Európy, ako aj rýchlym vykonávaním ustanovení balíka opatrení týkajúcich sa vodíka a trhu s dekarbonizovaným plynom (2024), uzavrelo združenie Eurogas.