Berlín 7. marca 2023 – Návrh zákona z dielne ministerstva hospodárstva, ktorý má od roku 2024 zaviesť všeobecný zákaz nových vykurovacích systémov na vykurovací olej a zemný plyn, vyvolal v Nemecku pobúrenie pre hrozbu vysokých nákladov pre domácnosti. Stal sa aj ďalšou konfliktnou témou vo vzťahu koaličných partnerov, konkrétne Zelených, ktorí ministerstvo hospodárstva ovládajú a liberálov z FDP. Téme sa venovali portály echo24.cz a euractiv.com.

Asi 20 miliónov domácností v Nemecku je vykurovaných plynom, väčšina ktorého prúdila pred vojnou na Ukrajine za výhodné ceny z Ruska. Keď minulý rok začali toky z Ruska „vysychať“, nemecké domácnosti začali mať problém, keďže kúrenie bolo čoraz nákladnejšie a neistejšie.

Takmer pred rokom sa predstavitelia nemeckej vlády zišli na rozhovoroch o riešení energetickej krízy a závislosti krajiny od ruského plynu. Výsledkom rokovaní bola väčšia vládna podpora pre domácnosti a podniky. Priniesli však aj ďalší výstup – zákaz nových kotlov na fosílne palivá od roku 2025 zakotvený v koaličnej zmluve sa mal posunúť o rok dopredu. „V zákone stanovíme, že od 1. januára 2024 má byť každý novoinštalovaný vykurovací systém prevádzkovaný pokiaľ možno na 65 % obnoviteľnej energie,“ hovorí dohoda z 23. marca, ktorá predstavovala de facto zákaz tradičných vykurovacích systémov, pričom ako riešenie ponechávala len tepelné čerpadlá, diaľkové vykurovanie a biomasu.

Ide o obrovskú výzvu, poznamenal euractiv.com s tým, že napriek obavám z dodávok plynu Nemci v roku 2022 podľa vládnych štatistík nainštalovali 600.000 nových plynových kotlov. Podľa ehoc24.cz bolo vlani 60 % nových domov v Nemecku zariadených na plynové vykurovanie. Predaj tepelných čerpadiel, ktoré majú byť ťahúňom zmeny vo vykurovaní, dosiahol len 236.000 kusov, pričom ďalších 70.000 domácností bolo pripojených k systémom diaľkového vykurovania.

Plynové kotly majú priemernú životnosť až 30 rokov. Vzhľadom na to, že Nemecko deklaruje cieľ byť do roku 2045 klimaticky neutrálne, predstavuje to podľa euractiv.com nesúlad medzi klimatickými cieľmi krajiny a jej vykurovacími systémami.

Keď však ministerstvo hospodárstva pod vedením Roberta Habecka zo strany Zelených rozoslalo svoj návrh príslušného zákona, narazilo na silný odpor. Návrh legislatívy stanovuje zavedenie všeobecného zákazu nových vykurovacích systémov na vykurovací olej a zemný plyn od roku 2024. To by podľa portálu echo24.cz malo platiť aj pre každého, kto bude potrebovať vymeniť staré alebo pokazené kúrenie. A podľa návrhu by sa najneskôr do roku 2045 mali vymeniť aj všetky staré ohrievače na fosílne palivá. Súčasne ale už od budúceho roka, ak bude potrebovať majiteľ domu vymeniť staré alebo pokazené kúrenie, bude musieť do troch rokov inštalovať nové vykurovanie na nefosílne zdroje. Podľa predstáv ministerstva by malo byť povolené len vykurovanie solárnymi panelmi, tepelnými čerpadlami, drevom a peletami, biomasou a bioplynom, prípadne veternou elektrárňou a diaľkovým kúrením, kde bude zdroj regulovaný inak, vymenúva echo24.cz.

Najostrejším kritikom pripravovanej legislatíve v jej aktuálnej podobe je liberálna FDP. Jej líder a minister financií a Christian Lindner pre denník BIld povedal, že „návrh bol dobre mienený z hľadiska klimatickej politiky, ale z ekonomického a sociálneho hľadiska sú jeho následky zničujúce“.

Plány musia byť „zásadne revidované“, aby jeho strana súhlasila, dodal Lindner. Podobný názor údajne zaznel aj z ministerstva výstavby, ktoré kontroluje sociálnodemokratická SPD.

Návrh zákona bol podľa euractiv.com, teoreticky, koordinovaný aj s týmto rezortom a obsahuje niekoľko sociálnych výnimiek. Napríklad kotly, ktoré nie sú úplne nefunkčné, možno jednoducho opraviť. Návrh má zahŕňať aj výnimky pre majiteľov domov, ktorí zvažujú pripojenie k sieti diaľkového vykurovania, ako aj pre viacgeneračné domy, ktorým poskytuje čas na rozhodnutie o spôsobe vykurovania.

Tí, ktorí si nemôžu dovoliť implementovať nové pravidlá, majú byť od nich úplne oslobodení. Čiastočné riešenia predpokladajú pre existujúce domy plynové kotly na biometán alebo vodík, ako aj hybridné tepelné čerpadlá so záložnou plynovou kapacitou pre obzvlášť chladné dni.

Následky pre majiteľov nehnuteľností a realitný trh

Ako poznamenávajú nemecké médiá, s doteraz známymi podrobnosťami návrhu zákona treba zaobchádzať opatrne, pretože v ňom pravdepodobne dôjde k zmenám. Zatiaľ podľa echo24.cz teda nie je jasné, ako sa vec konkrétne každého dotkne, ale ako píše napríklad denník Handelsblatt, jedno je isté.

Skôr alebo neskôr bude musieť byť veľká časť vykurovacích systémov v Nemecku nahradená systémami šetrnejšími k životnému prostrediu – s nedozernými dôsledkami pre mnoho vlastníkov nehnuteľností. Väčšina Nemcov stále kúri plynovými a olejovými kotlami, problém sa tak bude týkať viac ako 30 miliónov domácností. Nové kúrenie je drahé. A nie všetky vykurovacie systémy sú vhodné do každého bytu. Inštalácia tepelného čerpadla nie je vhodná pre všetky domy, rovnako ako kotly na pelety nemožno nainštalovať všade. To mnohým majiteľom zväzuje ruky pri výbere nového vykurovacieho systému, konštatuje echo24.cz.

Plán ministra Habecka podľa neho ďalej rozvíri nemecký trh s nehnuteľnosťami, kde si už aj vyššia stredná trieda často nemôže dovoliť kúpiť vlastné bývanie. „Robert Habeck tu robí politiku zelených strán a nie politiku pre ľudí,“ povedal hovorca FDP pre výstavbu a bytovú politiku Daniel Föst s tým, že všeobecný zákaz vykurovania plynom mnoho ľudí tvrdo zasiahne a finančne ich zaťaží. „Je to tiež zbytočné, pretože plynárenskú infraštruktúru možno v budúcnosti využívať aj klimaticky neutrálnym spôsobom, napríklad prostredníctvom hybridného vykurovania a využívania vodíka,“ uviedol a varoval, že nový zákon tiež hrozí vytvorením zbytočnej byrokracie. „Pre prenajímateľov nesmú vzniknúť nové udržiavacie a informačné povinnosti,“ zdôraznil Frost s tým, že stále viac požiadaviek generuje viac a viac nákladov.

Zákaz kúrenia plynom zvýši už aj tak veľkú energetickú náročnosť Nemecka. Poradenská firma McKinsey pritom nedávno predstavila štúdiu, podľa ktorej Nemecko už v roku 2025 nebude schopné v špičkách pokryť spotrebu elektriny, uzavrel portál echo24.cz.