Berlín 25. februára 2022 – Nemecko prijme zákony na zabezpečenie strategických energetických rezerv na zníženie energetickej závislosti od Ruska. V prípade zemného plynu vláda plánuje aukcie takzvaných dlhodobých opcií, v rámci ktorých bude predajcom plynu platiť za držanie zásob plynu namiesto ich predaja na trhu, ako aj výstavbu LNG terminálov. Téme sa venoval portál euractiv.com, ktorý sa odvoláva aj na vyjadrenia nemeckého vicekancelára Roberta Habecka.

„Na budúcu zimu sa pripravujú ďalšie opatrenia, vrátane zabezpečenia plynových rezerv tak, aby vlastníci zásobníkov boli povinní naplniť zásobník pred začiatkom zimy,“ povedal Habeck. „Príslušný zákon sa pripravuje a potom bude tiež urýchlene predložený, aby sa plyn nakúpil v lete,“ dodal vicekancelár.

Habeckove obavy v čase historicky významnej nemeckej neochoty spoliehať sa na ruský export energie však podľa euractiv.com pri zemnom plyne nekončia. „Nemecko je na 50 % závislé od dovozu ruského uhlia,“ poznamenal s tým, že Nemecko bude pri zásobách uhlia postupovať rovnakým spôsobom, ako to plánuje plánovalo s plynom. Približne polovica dovozu čierneho uhlia do Nemecka pochádza z Ruska a vláda zavedie vytvorenie rezervy, aby zaručila bezpečnosť dodávok.

Podpredseda vlády sa súčasne snažil upokojiť obavy nemeckých občanov, ktorí sa báli vypínania kúrenia v ich bytoch počas tejto zimy. Nemecko je dostatočne zásobené zdrojmi energie, povedal Habeck. „Ak v takýto deň existuje niečo ako dobrá správa, potom je to, že dodávky energie v Nemecku sú zabezpečené,“ dodal s tým, že urobí „všetko, čo môže“, aby to tak zostalo.

Hoci tridsaťpäť percent dovozu ropy do krajiny pochádza z Ruska, štátne rezervy by mali byť schopné zabezpečiť zásobovanie na 90 dní, aj keby sa dodávky zastavili, povedal.

Pokiaľ ide o zemný plyn, v období, keď je Nemecko z 55 % závislé od dovozu z Ruska, sa úroveň skladovania stabilizovala. „Teraz môžeme povedať, že túto zimu bezpečne prežijeme. Dodávka plynu je zabezpečená aj v prípade, že ceny budú naďalej raketovo stúpať alebo Rusko zníži alebo úplne zastaví dodávky plynu,“ povedal Habeck.

Ruský útok na Ukrajinu podľa neho ukázal, že Nemecko sa musí „čo najrýchlejšie“ stať nezávislým od dovozu uvedených palív a urýchliť expanziu obnoviteľných zdrojov. Súčasná kríza by mohla dotlačiť Nemecko, aby rýchlo urobilo to, čo je potrebné, povedal Habeck.

Dovtedy krajina musí diverzifikovať svoje dodávky. „To zahŕňa dodatočnú výstavbu LNG terminálov, aby sme mohli riadiť dodávky energie na našom vlastnom štátnom území a zaručiť suverenitu,“ povedal Habeck. Nemecko podľa neho začalo zvažovať svoje možnosti zabezpečenia si dodávok zemného plynu, keďže ruský dovoz môže byť ohrozený útokom Ruska na Ukrajinu. Nemecko sa dokáže vyrovnať aj s úplným zastavením dovozu plynu z Ruska, myslí si vicekancelár. „Nemecko má možnosti, ako získať dostatok plynu a iných zdrojov bez Ruska,“ povedal Habeck a dodal, že to pravdepodobne povedie k vyšším cenám.

Podľa informačného bulletinu o energetickej politike Tagesspiegel Background spustí ministerstvo hospodárstva a klímy aukcie takzvaných dlhodobých opcií, v rámci ktorých sú predajcovia plynu platení za držanie zásob plynu namiesto ich predaja na trhu.

Vláda plánuje rozšíriť svoje „kontrakty o solidarite“ na krajiny ako Poľsko, Taliansko alebo Francúzsko, vrátane bilaterálnych dohôd o dodávkach na odvrátenie nedostatku plynu. Celkovo je naplánovaných deväť solidárnych zmlúv v súlade s nariadeniami EÚ o bezpečnosti dodávok plynu.

Zmluvy budú obsahovať špeciálne ustanovenia pre „chránených zákazníkov“, vrátane domácností, nemocníc a systémov diaľkového vykurovania. Zásoby plynu vo väčšine susedných krajín Nemecka sú však tiež na veľmi nízkej úrovni, čo môže sťažiť okamžitú pomoc, dodal Tagesspiegel Background.

Kľúčovou zložkou nových dovozných zdrojov bude skvapalnený zemný plyn (LNG), ktorého dodávky do Európy z krajín ako Katar alebo USA už v posledných mesiacoch rapídne vzrástli.