Frankfurt n/Mohanom 2. septembra 2021 – Nemecký sieťový regulátor Bundesnetzagentur (BnetzA) musí byť pri uplatňovaní nariadení Európskej únie o elektrickej energii a plyne nezávislejší. Vo štvrtok to uviedol Súdny dvor EÚ. Informovala o tom agentúra Reuters.

Postaviac sa na stranu niekoľko rokov starej sťažnosti Európskej komisie na Nemecko súdny dvor okrem iných podrobností kritizoval aj postupy Nemecka týkajúce sa pravidiel unbudnlingu a metód týkajúcich sa výpočtu sieťových taríf.

Súd vo vyhlásení uviedol, že v energetickej oblasti kritizoval štyri otázky.

Nemecko interpretovalo potrebu oddelenia prepravy energie od výroby a dodávok zúžene, na časti spoločností v EÚ. Zákon požaduje aj zahrnutie aktivít výrobcov a dodávateľov z krajín mimo EÚ, aby sa zabránilo prípadnému konfliktu záujmov v súvislosti s prepravnými aktivitami spoločností v rámci Únie.

Podľa súdu nebol ak dispozícii dostatočná doba na to, aby si manažéri vymenili pozície medzi energetickými a inými spoločnosťami.

Malo tiež dôjsť k laxnému uplatňovaniu pravidiel, ktoré zakazujú držať podiely v častiach spoločností.

Súd sa domnieva, že došlo aj k prekrývaniu niektorých prvkov rozhodovacieho procesu BnetzA pri výpočte sieťových taríf, a to domácich aj cezhraničných, ako aj v prípade spravodlivého prístupu k sieťam v súlade so súvisiacimi zákonmi prijatými vládou.

To oslabilo neutralitu úradu, uviedol súdny dvor. V reakcii na dôraz Nemecka na uprednostňovanie svojich národných energetických právnych predpisov konštatoval, že „fungovanie EÚ je založené na princípe zastupiteľskej demokracie“, z čoho vyplýva, že smernice EÚ musia byť začlenené do vnútroštátnych legislatívnych procesov.

Generálny advokát súdu v januári sa postavil na stranu Európskej komisie a spochybnil niektoré metodiky BnetzA.

BnetzA, ktorá je podriadená nemeckému ministerstvu hospodárstva, je zodpovedná za stanovovanie povolených príjmov dodávateľov energií, telekomunikačných operátorov, železníc a poštových sietí s cieľom ochraňovať záujmy spotrebiteľov.

Agentúra v stanovisku uviedla, že rozhodnutie súdneho dvora si preštuduje, ale nebude investorom spôsobovať problémy pred prípadnými zmenami pri implementácii nariadení EÚ o elektrickej energii a plyne.

„Bundesnetzagentur bude v prechodnej fáze čo najviac znižovať právnu neistotu,“ povedal jej prezident Jochen Homann. „Garantujeme právnu istotu investíciám, ktoré sú nevyhnutné na dosiahnutie cieľov ochrany klímy,“ dodal.

Foto: bundesnetzagentur.de