Brusel 29. mája 2024 – Napätie vo vzťahoch medzi USA a Čínou pretrváva už niekoľko rokov a nevyhnutne ovplyvňuje aj obchod medzi oboma krajinami. Blížiace sa americké prezidentské voľby k zníženiu napätia zrejme neprispejú, skôr naopak, ako o tom svedčia posledné kroky zo strany USA v podobe zvýšenia ciel na čínsky dovoz. Portál Natural Gas World sa v tejto súvislosti zamýšľa aj nad možnosťou čínskej odvety, ktorá by zasiahla americký plynárenský priemysel, konkrétne vývoz LNG do Číny.
V roku 2018, v čase sporov vtedajšieho prezidenta Donald Trump s Čínou o vzájomnom obchode, Peking zaviedol 10-percentné clo na dovoz LNG z USA, ktoré neskôr zvýšil až na 25 %. Bol to krok, ktorý v tom čase ohrozil investičné plány USA do sektoru LNG a spôsobil, že čínsky dovoz amerického LNG sa prepadol. Keď USA reagovali zvýšením svojich ciel, Čína zaviedla odvetné clá aj na propán, ropu a metanol, ako aj na množstvo neenergetických tovarov.
Pred nadchádzajúcimi novembrovými prezidentskými voľbami obaja americkí kandidáti chcú demonštrovať snahu chrániť domáci priemysel pred čínskym dovozom. Prezident Joe Biden zvýšil clá na dovoz z Číny v hodnote 18 miliárd dolárov podľa § 301 Obchodného zákona z roku 1974. Trump reagoval vyhlásením, že ak by bol zvolený, stanovil by clá na 60 % alebo viac na všetok čínsky dovoz.
Podľa NGW sa zdá, že Čína dopláca na snahu oboch kandidátov o zisk hlasov zamestnancov v priemyselných centrách Ameriky. Doterajšie reakcie Pekingu boli pomerne mierne, keď prišlo z jeho strany oznámenie o vyšetrovaní dovozu kopolyméru polyoxymetylénu, plastu používaného v elektronike a automobiloch. Čínska vláda vie, že ide o voľby a že existujú alternatívne cesty na americký trh.
Čína navyše potrebuje LNG, o čom svedčia aj aktuálne údaje, podľa ktorých čínsky dovoz LNG dosiahol v apríli 6,22 milióna ton, čo predstavuje medziročný nárast o zásadných 31,5 %. Od januára do apríla sa dovoz zvýšil o 22,7 %. Silný nárast dopytu po LNG odzrkadľuje známky hospodárskeho oživenia, ktoré ešte viac podporí májové vyhlásenie Pekingu, že poskytne takmer 42 miliárd dolárov v podobe lacných pôžičiek štátnym spoločnostiam na stabilizáciu realitnej krízy.
Problém čínskeho trhu s nehnuteľnosťami sa nevyrieši zo dňa na deň a slabosť domáceho dopytu je súčasťou vysvetlenia masívneho exportného tlaku Číny, ktorý prispel k zvýšeniu obchodného napätia nielen s USA, ale aj s ďalšími hlavnými obchodnými partnermi, ako je EÚ.
Napriek sľubným domácim ekonomickým signálom však Peking v nasledujúcich rokoch bude naďalej čeliť nižšiemu rastu. Medzinárodný menový fond predpovedá, že rast reálneho HDP Číny dosiahne tento rok iba 4,6 %, pričom v roku 2025 klesne na 4,1 % a do roku 2029 len na 3,3 %.
Výhľad dopytu po zemnom plyne je však podstatne lepší. ETRI, ekonomický a technologický výskumný inštitút štátnej energetickej spoločnosti CNPC, očakáva tento rok nárast o 6 % na 416 bcm. Dovoz LNG by mal vzrásť o 8,1 % na 77,11 mil. t, ale už údaje z januára až apríla naznačujú, že táto predpoveď môže byť prekročená. Čínska regasifikačná kapacita vzrastie v tomto roku o rekordných 60 miliónov t/rok na 176 miliónov t/rok.
Hoci v hre je veľa faktorov, väčšina predpovedí dlhodobého dopytu Číny po LNG hovorí o vzostupe. Analytici spoločnosti Wood Mackenzie napríklad tvrdia, že Čína bude do polovice 30. rokov dovážať viac ako 120 miliónov ton ročne, pričom krajinu vidia ako kľúčový zdroj globálneho dopytu po LNG, uviedol NGW.
Obchodné rozpory
Európska energetická kríza dominuje dopytu po LNG od invázie Ruska na Ukrajinu, ale tento efekt začína ustupovať. Keďže Európa je v súčasnosti závislá na LNG, pokiaľ ide o spotrebu plynu pri základnom zaťažení, už nemôže zohrávať úlohu tzv. „swing“ spotrebiteľa (rozhodujúceho na trhu) v takej miere ako predtým. Politické nastavenie kontinentu a stanovenie prísnych klimatických cieľov predstavuje zníženie dopytu po plyne v nasledujúcom desaťročí a neskôr.
V krátkom období medzi Trumpovou obchodnou vojnou s Čínou a inváziou Ruska na Ukrajinu koncom februára 2022, ktorá priniesla odklon amerického LNG do Európy, export LNG z USA do Číny prudko vyskočil. Len v auguste 2021 dosiahol takmer 1,5 bcm, čo je viac ako šestina celkového amerického vývozu LNG v danom mesiaci. Takéto, a ešte väčšie objemy by sa mali vo výpočtoch rastu amerického sektora LNG považovať za dlhodobý normál, nie závislosť od európskeho dopytu, domnieva sa NGW.
Čína je už teraz najväčším dovozcom LNG na svete a jej význam bude len rásť, pretože sa chce ku klimatickej neutralite dostať nahradením uhlia kombináciou plynu, OZE a jadra. Americko-čínsky obchod s LNG by preto mal byť vysnívaným spojením. Zvyšovanie obchodného napätia medzi Čínou a USA ohrozuje niečo, čo by malo byť vzájomne výhodným vzťahom, poznamenal NGW s tým, že Čína má navyše k dispozícii alternatívy.
Katar, ktorý pracuje na významnom zvýšení svojich kapacít na skvapalňovanie, by mohol z treníc v čínsko-americkom obchode s LNG profitovať najviac. Ale potešili by sa aj iní výrobcovia LNG, ktorí potenciálne čelia poklesu cien a tvrdej konkurencii na trhu v súvislosti s príchodom novej americkej a katarskej kapacity na trh.
Dodávatelia potrubného plynu do Číny, najmä Rusko, by si tiež mädlili ruky nad vyhliadkou čínskeho trhu s LNG bez dovozu z USA. Európa by zas uvítala pokračujúci prebytok dodávok LNG v Atlantickej panve. Vyhral by takmer každý…, okrem dvoch protagonistov, konštatuje NGW.
Obetný baránok?
Problémom pre americký sektor LNG je, že tvorí len malú časť celkového obchodného vzťahu USA s Čínou, ako aj malú časť amerických predvolebných kalkulácií oboch kandidátov.
Trumpov nejednoznačný politický postoj, ktorý na jednej strane podporuje zvyšovanie ťažby, ale na druhej bojuje proti čínskemu dovozu, nedáva americkému plynárenstvu veľký zmysel. Pretože ak majú USA zvýšiť ťažbu, budú musieť niekde viac predávať. A Čína je najväčším exportným trhom a zároveň tým s najväčším rastovým potenciálom.
Rozpory v Bidenových postojoch sú rovnako zjavné, ale menej zásadné. Napriek environmentálnej agende sa produkcii a exportu plynu v USA za jeho mandátu darí. Ich obmedzenie prostredníctvom čínsko-amerického obchodného napätia by udržalo plyn na severoamerickom trhu veľmi lacný a obmedzilo by expanziu sektora, ktorý je čoraz viac závislý od exportu. Nakoniec, Biden si už, aj keď jemne, zobral plynárenský sektor na mušku, keď pozastavil nové povolenia na vývoz LNG.
Hoci je zvyšovanie obchodného napätia s Čínou do istej miery pokusom „ukradnúť“ Trumpovi jeho show, pre Bidena by to mohlo dobre dopadnúť, ak by mu to z dlhodobého hľadiska pomohlo vylepšiť jeho environmentálnu reputáciu, uzavrel NGW.