Londýn 6. septembra 2024 – Povzbudená ziskami pochádzajúcimi najmä z predaja fosílnych palív, ktoré prekonali prognózy, britská spoločnosť BP znovu objavila dôveru v budúcnosť ropy a zemného plynu. Jej šéf navyše sľubuje, že sa zameria na zintenzívnenie core biznisu a výnosy pre akcionárov. Téme sa venoval portál Natural Gas World.
Posun v stratégii BP smerom k expanzii ťažby ropy a zemného plynu je čiastočne spôsobený skutočnosťou, že jej akcie nedosahujú výkonnosť iných veľkých spoločností v sektore vrátane Shellu, pričom mnohí akcionári vyjadrujú obavy, že k tejto nedostatočnej výkonnosti prispievajú politiky BP v oblasti energetickej transformácie. Nižšie príjmy tiež ovplyvnili peňažný tok a schopnosť spoločnosti znižovať svoj dlh.
Aj keď ziskovosť BP závisí vo veľkej miere od jej činností v oblasti ropy a zemného plynu, od roku 2020 sa zameriavala na nízkouhlíkový biznis. Zdá sa však, že tento posun prispel k neistote týkajúcej sa výkonnosti a nižším výnosom, než by si investori BP priali.
Naopak, výkonnosť a ziskovosť Shellu zrejme profitovali z väčšieho zamerania sa na ropu a plyn, pričom spoločnosť súčasne obmedzila svoje plány na znižovanie emisií a investície do výroby obnoviteľnej energie.
Počas minulého kalendárneho roka sa cena akcií BP prepadla o 17 %, zatiaľ čo v prípade Shellu vzrástla o 9 %. Spomedzi veľkých ropných a plynárenských spoločností vrátane Shellu je BP na poslednom mieste z hľadiska výkonnosti akcií.
Francúzskej TotalEnergies sa darí lepšie ako obom vyššie uvedeným firmám, pretože sa dôsledne drží zásady, že jej hlavnou činnosťou je predaj ropy a plynu, pričom investuje do OZE a alternatív do budúcnosti. Generálny riaditeľ Patrick Pouyanné trvá na tom, že energetická transformácia nie je jednoduchý proces, že OZE budú aj naďalej drahé a mať ešte dlho slabú návratnosť a svet bude potrebovať uhľovodíky ešte mnoho desaťročí.
Vyzerá to tak, že Shell a naposledy aj BP dospeli k podobnému záveru. Nedostatočná výkonnosť BP z nej urobila možný cieľ prevzatia. V apríli sa oň údajne pokúsila štátna ADNOC z Abú Zabí, rokovania však nepokročili pre obavy firmy zo SAE, ako BP zapadne do jej celkovej stratégie. Bez výrazného zlepšenia výkonnosti by však BP mohla pritiahnuť ďalší záujem o prevzatie v odvetví, kde je konsolidácia opäť v móde.
Všetky energie rastú
BP každoročne zostavuje energetický výhľad, ktorý má slúžiť ako návod pre jej vlastnú podnikovú stratégiu. V úvode k vydaniu 2024 sa uvádza: „Energetický výhľad je vytvorený s cieľom informovať BP o názoroch na riziká a príležitosti energetickej transformácie a je publikovaný ako príspevok k širšej diskusii o faktoroch formujúcich budúcu cestu globálneho energetického systému.“ Výhľad je však len jedným z mnohých zdrojov, pokiaľ ide o vyhliadky globálnych trhov s energiou a BP pri tvorbe svojej dlhodobej stratégie zvažuje širokú škálu ďalších externých scenárov, analýz a informácií.
V najnovšom vydaní firma zvýšila svoje predpovede globálneho dopytu po rope a plyne, naznačujúc spomalenie prechodu na čistú energiu. Dôvodom je skutočnosť, že aj keď sa OZE rýchlo rozširujú, tempo nie je dostatočné na pokrytie rastúceho globálneho dopytu po energii. Dôvodom je „zvyšujúca sa úroveň prosperity a rastúca životná úroveň“ v rozvíjajúcich sa ekonomikách, ale aj rastúce energetické potreby dátových centier AI.
Podľa výhľadu sa svet nachádza vo „fáze pridávania energie“, v ktorej sa zvyšuje spotreba tak nízkouhlíkových zdrojov energie, ako sú OZE, ako aj fosílnych palív.
Aj keď výhľad pripomína, že oddialenie prechodu na čistú energiu môže byť „nákladné“, uvádza sa v ňom aj to, že ropa bude naďalej „hrať významnú úlohu v globálnom energetickom systéme počas nasledujúcich 10 až 15 rokov“.
Na základe súčasnej trajektórie globálneho energetického systému BP predpovedá, že dopyt po rope sa do roku 2035 priblíži k 98 miliónom barelov/deň, čo je približne o 5 miliónov b/d viac ako v minulom roku. Poukazuje na to, že akýkoľvek pokles využívania ropy v cestnej doprave bude kompenzovaný rastúcim dopytom v petrochemickom priemysle.
Podobne prognóza výhľadu dopytu po zemnom plyne v roku 2035 je o 3 % vyššia ako minuloročný odhad. Je pravdepodobné, že tieto nové prognózy sa používajú na „informovanie“ o rozvíjajúcej sa energetickej stratégii BP a jej posune späť k rope a plynu.
Looney odvoláva plány prechodu
Predchádzajúci šéf BP Bernard Looney počas svojho pôsobenia presadzoval presun investícií do obnoviteľnej a nízkouhlíkovej energie v rámci novej stratégie predstavenej v roku 2020, ktorá sľubovala zníženie produkcie ropy o 40 % do roku 2030.
Začiatkom roku 2023 bol však Looney prinútený k obratu. Jednak pre obavy, že rozhodnutia z roku 2020 spôsobili výrazne zaostávanie akcií spoločnosti za konkurenciou, ako v snahe dosiahnuť vysoké zisky, obmedzil plány na zníženie produkcie ropy z pôvodných 40 na 25 % do roku 2030 v porovnaní s úrovňami z roku 2019. BP tiež znížila svoje plány na zníženie emisií z palív predávaných zákazníkom na 20 až 30 % do roku 2030 v porovnaní s cieľom zníženia o 35 až 40 %, ktorý bol predstavený v roku 2020. Zachovala však svoj cieľ znížiť svoje celkové emisie na nulu do roku 2050.
„Potrebujeme energiu s nižším obsahom uhlíka, ale potrebujeme aj bezpečnú a dostupnú energiu. A to požadujú vlády a spoločnosť na celom svete, zdôvodnil Looney svoje rozhodnutie. „Po posledných troch rokoch je jasnejšie ako kedykoľvek predtým, že svet chce a potrebuje energiu, ktorá je bezpečná a cenovo dostupná, ako aj s nižším obsahom uhlíka, čo je známe ako energetická trilema. Na vyriešenie tohto problému sú potrebné opatrenia na urýchlenie prechodu. A zároveň je potrebné konať, aby sme sa uistili, že prechod je usporiadaný, aby cenovo dostupná energia prúdila tam, kde je dnes potrebná,“ dodal Looney.
Po jeho odchode v júni 2023 nástup Murraya Auchinclossa ako nového generálneho riaditeľa BP priniesol ďalšiu zmenu. Po obsadení pozície spočiatku tvrdil, že stratégia jeho predchodcu v oblasti OZE a klimatickej neutrality zostane nezmenená, pričom nízkouhlíkové technológie si zachovajú svoju silnú úlohu v kľúčových aktivitách BP.
Ale po výsledkoch za rok 2023 sa Auchinloss zaviazal zmeniť BP na „spoločnosť s vyššou hodnotou“ tým, že sa „pragmaticky prispôsobí“ zmenám v dopyte po energii. To zahŕňalo zvýšenie produkcie ropy do konca roka 2027 o viac, ako sa predtým uvádzalo, a zväčšenie portfólia LNG o 9 % do konca roka 2025. BP už v súčasnosti očakáva, že jej ťažba ropy v roku 2024 bude vyššia v porovnaní s rokom 2023.
Auchincloss to posúva ďalej
V júli tohto roku BP znovu nadobudla dôveru v budúcnosť ropy a zemného plynu, ktorú podporili zisky, do značnej miery generované jej obchodom s ropou a plynom. Auchincloss prisľúbil, že sa zameria na rozšírenie hlavného podnikania spoločnosti v oblasti ropy a zemného plynu a vrátenie väčšej hotovosti akcionárom. Spoločnosť potvrdila, že vybuduje nové ropné pole v Mexickom zálive s cieľom na začiatku produkovať 80 000 b/d z náleziska Kaskida objaveného v roku 2006.
Auchincloss dokonca vyhlásil, že schválenie vývoja Kaskidy dokazuje záväzok BP pôsobiť ako jednoduchšia, cielenejšia a hodnotnejšia spoločnosť. BP čelí poklesu prírodných zásob ropy 3 až 5 % ročne bude v budúcnosti pokračovať v rozvoji vysokokvalitných ropných polí, dodal top manažér.
Na základe zlepšených výsledkov za druhý štvrťrok BP zvýšila dividendu o 10 % na 0,08 USD za akciu a uviedla, že bude pokračovať v odkupe akcií za 1,75 mld. štvrťročne do konca roka. Spoločnosť tiež plánuje odkúpiť do konca roka 2025 akcie v hodnote najmenej 14 mld. USD, čím potenciálne ešte viac podporí ich cenu.
Podľa NGW ide o začiatok ubezpečovania akcionárov, ktorí očakávajú, že BP bude ďalej znižovať klimatické ambície a zlepšovať výkonnosť, že sa vráti k „pragmatizmu“ a uprednostní hodnotu pre akcionárov. Potvrdil to aj Auchincloss, keď nedávno povedal, že spoločnosť je naozaj motivovaná výnosmi.
Jeden z najvýznamnejších investorov v máji povedal, že „nebude prekvapený, ak sa BP rozhodne, že je príliš ambiciózna a viac sa prispôsobí konkurencii, keď nezníži produkciu ropy a plynu tak, ako to pôvodne avizovala“.
Aktuálne stanovisko BP hovorí, že „odolné podnikanie v oblasti ropy a zemného plynu je nevyhnutnou súčasťou našej transformácie na integrovanú energetickú spoločnosť. Svet nemôže jednoducho „vypnúť“ existujúci systém skôr, ako vybuduje nový. Prechod musí byť usporiadaný, aby ponuka udržala krok s dopytom… Dosiahnutie tohto cieľa si vyžaduje obrovské investície do energie s nízkym obsahom uhlíka. A to si vyžaduje neustále investície do ropy a zemného plynu.“
BP tiež zastáva názor, že bez pokračujúcich investícií by produkcia ropy a plynu klesla náhle, nie postupne. A teda rýchlejšie, ako svet dokáže vybudovať alternatívy s nižším obsahom uhlíka. Ďalšie investície do ropy a plynu tak pomáhajú pokryť rastúcu svetovú spotrebu energie a môže tiež pomôcť financovať prechod na energiu s nízkym obsahom uhlíka.
Podobný názor zaznieva aj od viacerých odborníkov. Michele Della Vigna, vedúca výskumu prírodných zdrojov v Goldman Sachs, minulý rok povedala, že svetová infraštruktúra nie je pripravená na to, aby sa zo dňa na deň stala plne elektrickou. Dôvodom je nedostatok nabíjacích sietí či tovární na výrobu batérií. „Až do konca dekády budeme svedkami nárastu dopytu po rope. Už nejaký čas zastávame názor, že priemysel musí pokračovať v rozvoji ropy a zemného plynu aj pri scenári, ktorý je v súlade s Parížskou klimatickou dohodou, zdôraznila Della Vigna s tým, že sa to nedeje na úkor nízkouhlíkových projektov.“
Rozhodnutie BP z februára 2023 znížiť klimatické ciele a následné zvýšenie ceny akcií o 20 % „vyvoláva otázky o hodnote, ktorú investori pripisujú environmentálnym investíciám,“ pričom sa zdá, že výnosy a hodnota sú pre akcionárov akcionárov dôležitejšie. Vzhľadom na úspech tohto kroku je však čoraz pravdepodobnejšie, že BP v nie príliš vzdialenej budúcnosti prehodnotí svoje ciele v oblasti ropy a zemného plynu a klímy, uzavrela Michelle Della Vigna pre NGW.