Terminál Brunsbüttel, FSRU Hoegh Gannet Foto energy-terminal.de

Berlín 22. novembra 2024 – Nemecko začiatkom novembra údajne prikázalo štátnemu prevádzkovateľovi LNG terminálov odmietnuť ruskú zásielku tohto paliva, čím potvrdilo svoju politiku priamo nedovážať ruský plyn. Podľa portálu Natural Gas World, ktorý prebral správu nemeckej televízie DW, však nejde o celý príbeh a nedá sa vylúčiť, že ruské molekuly nemeckou sieťou pretiekli, minimálne na ceste do iných krajín.

Nemecká vládna koalícia troch strán, ktorá sa tento mesiac rozpadla, nemá za sebou veľa úspechov. Väčšina pozorovateľov sa však zhoduje, že kancelár Olaf Scholz si zaslúži pochvalu za prijatie mimoriadnych energetických opatrení, ktoré zabezpečili, že ľudia v zime nemrzli a nedošlo k výpadkom elektriny po tom, ako sa Nemecko rozhodlo odísť od ruských uhľovodíkov po vypuknutí vojny na Ukrajine a prerušení dodávok plynu Kremľom.

Nemecko bolo pred ruskou inváziou na Ukrajinu v roku 2022 najväčším dovozcom ruského plynu v Európe. Po ohlásení postupného ukončenia dodávok ruského plynu a náhlom prerušení dodávok zo strany Ruska musel Berlín hľadať alternatívy, zabezpečovať zmluvy s inými dodávateľmi a zároveň budovať terminály na príjem tzv. skvapalneného zemného plynu dodávaného po mori. V priebehu niekoľkých mesiacov sa Nemecku podarilo zastaviť priamy dovoz ruského plynu.

Dodávky ruského plynu do Nemecka sa opäť dostali do centra pozornosti po tom, ako britský ekonomický denník Financial Times (FT) informoval, že videl list nemeckého ministerstva hospodárstva zo 6. novembra, v ktorom ministerstvo údajne „nariaďuje“ spoločnosti Deutsche Energy Terminal (DET) „neprijímať žiadne dodávky ruského skvapalneného zemného plynu“. FT citujúc z listu napísal, že ministerstvo uviedlo, že príkaz bol vydaný na ochranu „nadradených verejných záujmov“ krajiny, a dodal, že ak by DET povolil túto dodávku, „terminál LNG by poprel samotný dôvod, prečo bol vôbec zriadený – aby sa Nemecko a celá EÚ stali nezávislými od ruského plynu“.

Tlačová agentúra Reuters 14. novembra s odvolaním sa na zdroje z odvetvia informovala, že Nemecko skutočne odmietlo povoliť vyloženie ruskej zásielky LNG v termináli Brunsbüttel.

„Potenciálne uniknuté dokumenty“

DET je štátna spoločnosť, ktorá prevádzkuje štyri nemecké terminály LNG na pobreží Severného mora – Brunsbüttel, Wilhelmshaven I a II a Stade – ktoré sú nevyhnutné na zabezpečenie dodávok plynu do Nemecka.

Na otázku DW, či spoločnosť DET dostala takýto pokyn, odpovedala v e-mailovom vyhlásení: „Z právnych dôvodov nemôžeme poskytovať informácie o zmluvách s tretími stranami.“

Skutočnosť, že ministerstvo považovalo za potrebné vydať takýto príkaz, teraz vyvoláva niekoľko otázok. Po prvé, bol ruský LNG vyložený v Nemecku napriek bojkotu? A po druhé, existuje vôbec takýto pokyn?

Nemecké ministerstvo hospodárstva vo svojom vyhlásení uviedlo, že „ako zvyčajne nebude komentovať žiadne potenciálne uniknuté dokumenty“.

Spolkový regulátor, Bundesnetzagentur (BNetzA), ktorý je zodpovedný za nemeckú sieť plynovodov, sa tiež odmietol vyjadriť. Podľa hovorkyne Nadie Affaniovej agentúra „nemôže poskytnúť informácie o žiadnych pokynoch ministerstva hospodárstva pre DET“.

Kto kúpil ruský plyn?

Ak ruský LNG prúdil nemeckými sieťami, musel ho niekto objednať a kúpiť. Predpokladá sa, že sa tak stalo prostredníctvom spoločnosti SEFE Energy GmbH – štátneho dovozcu plynu, ktorý bol predtým známy ako Wingas a sídlil v meste Kassel.

Spoločnosť bola založená v roku 1993 ako nemecko-ruský spoločný podnik a v októbri 2015 bola predaná ruskému energetickému gigantu Gazprom, pričom fungovala pod názvom Gazprom Germania. Po invázii Ruska na Ukrajinu bola znárodnená a od roku 2022 je jej jediným vlastníkom nemecký štát.

V súčasnosti neexistujú jasné dôkazy o tom, že SEFE kúpila ruskú dodávku LNG. Spoločnosť na súvisiacu otázku DW neodpovedala.

Ďalšia možnosť, ktorá by mohla vysvetľovať aj údajný list nemeckého ministerstva pre DET, sa týka potenciálnych tranzitných obchodov ruského LNG v rámci Európskej únie. Ruský plyn bol možno vyložený v nemeckých termináloch a potom prepravený do iných európskych krajín. FT vo svojom článku napísal, že zatiaľ čo USA a Spojené kráľovstvo zakázali ruský LNG, EÚ pokračuje v dovoze tohto paliva, pričom napríklad Belgicko, Španielsko a Francúzsko majú s Ruskom dlhodobé zmluvy.

Hovorkyňa BNetzA Affaniová uviedla, že nemôže vylúčiť možnú prepravu plynu cez nemecké siete a pre DW povedala, že je „možné, že molekuly ruského plynu môžu prúdiť do Nemecka alebo cez Nemecko“ ako tranzitnú krajinu. „Spolková sieťová agentúra nesleduje, či nemeckí dovozcovia priamo nakupujú ruský LNG. Agentúra nezhromažďuje ani údaje o dovoze zo susedných krajín,“ dodala hovorkyňa.

Naproti tomu pre ministerstvo hospodárstva zostáva „nadmieru jasné“, že krajina „nedostáva ruský plyn“ a že žiadne takéto zásielky pre iných zákazníkov „nesmú prechádzať cez nemecké LNG terminály“, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení pre DW.

Politická hádanka LNG

Zmätok v súvislosti s nemeckým dovozom LNG z Ruska je ďalším kúskom mozaiky sankcií EÚ voči Moskve.

Zukunft Gas (Future of Gas), lobistická skupina nemeckého plynárenského priemyslu so sídlom v Bruseli, tvrdí, že ruský LNG v októbri stále tvoril 16 % celkového dovozu skvapalneného zemného plynu do bloku, pričom sa odvolával na najnovšie údaje zhromaždené bruselským think-tankom Bruegel.

Hovorca skupiny Charlie Grüneberg pre DW povedal, že tranzit ruského plynu cez terminály EÚ sa pravdepodobne skončí v marci 2025 v rámci nového sankčného balíka EÚ proti Rusku – 14. bloku bloku – dohodnutého v júli tohto roku. „Balík obsahuje aj nové obmedzenia na ruský LNG. Zakáže prekládku ruského LNG v európskych prístavoch na ďalšiu prepravu do tretích krajín mimo EÚ,“ povedal Grüneberg. „Okrem toho, neexistujú žiadne všeobecné sankcie EÚ proti ruskému plynu,“ dodal.

Na základe uvedených informácií zatiaľ zostáva nejasné, či LNG terminály v nemeckých prístavoch prijali dodávky ruského plynu napriek zákazu dovozu do krajiny, uzavrel portál Natural Gas World.