Plošina Judy v Severnom mori, cca 240 km JV od Aberdeenu. Foto: © Harbour Energy, harbourenergy.com

Londýn 22. apríla 2024 – Energetický prechod nesmie viesť k schudobneniu obyvateľstva. Uspieť môže, len ak sa s ním ľudia stotožnia, nie, keď im bude vnucovaný. Ropný a plynárenský sektor v priebehu energetickej transformácie zabezpečí, aby mal svet energiu, ktorú potrebuje. Aj tieto myšlienky prezentoval David Whitehouse, generálny riaditeľ Offshore Energies UK (OEUK), združenia britských energetických firiem pôsobiacich na mori, na londýnskej konferencii International Energy Week. Témesa venoval portál Natural Gas World (NGW).

Rovnováha medzi ponukou ropy a plynu, cenami a klimatickými otázkami je potrebná, aby sa zabránilo budúcim narušeniam trhov s energiou. Energetický prechod nesmie viesť k schudobneniu obyvateľstva. Bude drahý a je dôležité povedať ľuďom pravdu o tom, koľko bude stáť. Úspešný prechod je taký, s ktorým sa ľudia stotožnia, nie taký, ktorý im je vnútený, zdôraznil Whitehouse.

Svet sa podľa neho nebude dekarbonizovať len na základe dobrej vôle. Bude potrebných 4,3 bilióna dolárov ročne a veľká časť z nich bude musieť pochádzať zo súkromného sektora. Dôjde k obrovskému rozmachu obnoviteľnej energie, ale stále je potrebné prekonať výzvy spojené s prerušovaným charakterom jej dodávok. Ropný a plynárenský sektor môže zabezpečiť, aby mal svet energiu, ktorú potrebuje počas transformácie, poznamenal podľa NGW šéf OEUK.

Britský ropný a plynárenský sektor na mori

Pripomenul, že odvetvie ropy a zemného plynu na mori je ústredným prvkom energetickej bezpečnosti Spojeného kráľovstva počas energetického prechodu. V posledných 50 rokoch tento sektor nepretržite zásoboval Spojené kráľovstvo dodávkou domácej energie, ktorá umožňovala, aby sa svietilo a kúrilo, aby mohli jazdiť automobily, aby mohla fungovať celá ekonomika. OEUK „zastupuje viac ako 400 spoločností v energetickom dodávateľskom reťazci v odvetví, ktoré podporuje najmenej 220 000 pracovných miest a do štátnej kasy prispieva sumou vo výške približne 20 miliárd libier ročne,“ vyčíslil Whitehouse.

Zručnosti energetického sektora sa okrem iného využívajú na zdokonalenie zachytávania a ukladania uhlíka (CCS), ako aj rozvoj vodíka a veternej energie na mori, kritických technológií potrebných na pomoc pri prechode v energeticky náročných sektoroch.

Priemysel a vláda musia spolupracovať na odstránení prekážok, ktoré umožnia efektívne nasadenie technológií na dekarbonizáciu ropného a plynárenského sektora. „Všetci sme plne odhodlaní prejsť na zelenú energiu,“ vyhlásil šéf OEUK. Energetický sektor na mori bol prvý, ktorý podpísal záväzok zosúladiť sa s ambíciami Spojeného kráľovstva vo veci klimatickej neutrality, pripomenul Whitehouse s tým, že v rámci prípravy na budúcnosť tento priemysel pracuje na znižovaní emisií.

Svet, rovnako ako Spojené kráľovstvo, potrebuje dosiahnuť riadený prechod bez výpadkov. Severné more môže naďalej podporovať energetické potreby Spojeného kráľovstva a v dohľadnej budúcnosti zaistiť jeho energetickú bezpečnosť, namiesto toho, aby sa zvyšoval dovoz, keď svet smeruje ku klimatickej neutralite, uviedol šéf OEUK.

Prechod na čistú nulu bude podľa neho najväčším inžinierskym projektom, aký kedy Británia zažila, a preto potrebuje konsenzus pri podpore priemyslu a pracovníkov, ktorých zručnosti budú životne dôležité pre budovanie tejto energetickej budúcnosti.

Pozícia OEUK je taká, že neexistuje jednoduchá voľba medzi ropou a plynom na jednej strane a OZE na strane druhej. Spojené kráľovstvo potrebuje oboje a na napredovanie oboch sú čoraz častejšie potrebné tie isté spoločnosti a ľudia, dodal Whitehouse.

Pripomenul, že podľa Výboru pre klimatické zmeny (CCC) Spojeného kráľovstva ropa a plyn zabezpečovali v roku 2022 76 % britských energetických potrieb, pričom takmer polovicu vyprodukovalo Severné more. Až donedávna ťažba ropy v Spojenom kráľovstve zabezpečovala väčšinu dopytu krajiny. Podľa OEUK je ďalšou výhodou to, že počas britského prechodu domáca produkcia plynu znamená, že tamojšie ceny sú nižšie ako európsky priemer. Krajina by sa mala snažiť získať čo najviac tejto energie z vlastných zdrojov, zdôraznil podľa NGW Whitehouse.

Kritický rok 2024

Rok 2024 považuje za kritický pre Spojené kráľovstvo. V krajine sa uskutočnia voľby, v ktorých budú na prvom mieste politického programu energie a životné náklady. Energetické projekty sa budujú roky a ich životnosť predstavuje desiatky rokov. V tomto roku by energia mala byť „odstránená“ ako téma krátkodobej politiky a namiesto toho treba začať prijímať plány na desaťročia dopredu, tvrdí Whitehouse.

Politické rozhodnutia prijaté v roku 2024 sa podľa budú prejavovať v nasledujúcich desaťročiach. Britské energetické spoločnosti na mori by len v tomto desaťročí mohli investovať 200 miliárd libier do domácej výroby energie, ale aj do veternej energie na mori, vodíka a CCS. Potrebujú však politiku, ktorá povzbudí investície zefektívnením regulačných povoľovacích procesov a schvaľovania projektov.

„Úspešný energetický prechod je taký, ktorý sa realizuje s ľuďmi a komunitami, nie pre ľudí a komunity. Úspešná energetická transformácia je taká, ktorá prináša pracovné miesta a prosperitu vďaka spolupráci s našimi súčasnými odvetviami, ktoré sú platformou pre našu zelenú budúcnosť,“ vyhlásil Whitehouse.

Pribúdajúce geopolitické výzvy a čoraz nepredvídateľnejšie medzinárodné trhy ohrozujúce energetickú bezpečnosť posilňujú dôvody pre domácu produkciu ropy a plynu. „Je v záujme krajiny, aby produkovala vlastnú energiu,“ zdôraznil šéf OEUK.

Spojené kráľovstvo podľa neho potrebuje cenovo dostupnú, spoľahlivú energiu s nízkym obsahom uhlíka, ktorá vytvára pracovné miesta, prispieva k rastu hospodárstvo a znižuje emisie. „Cesta k tomu musí byť úprimná, pokiaľ ide o dovoz, kompromisy a o to, čo tieto kompromisy budú znamenať… potrebujeme podpornú a stabilnú politiku,“ dodal podľa NGW Whitehosue.

Zemný plyn

Vzhľadom na rastúci dopyt po elektrine britská vláda ustúpila od svojho plánu čistej siete a 12. marca oznámila, že umožní výstavbu nových plynových elektrární do 30. rokov súčasného storočia. Očakáva sa však, že všetky nové plynové elektrárne budú pripravené na „čistú nulu“, teda pripravené na implementáciu technológie zachytávania uhlíka, resp. schopné prejsť na spaľovanie vodíka namiesto plynu.

Vláda uviedla, že hoci bude napredovať so svojimi cieľmi klimatickej neutrality a zameraním sa na OZE, plyn je potrebný ako „záložný zdroj“. Klimatické ciele sa podľa exekutívy musia dosiahnuť „udržateľným spôsobom, ktorý nenechá ľudí bez energie počas oblačných a bezveterných dní“.

Britská ministerka energetiky Claire Coutinho v tejto súvislosti zdôraznila, že „v energetike neexistujú jednoduché riešenia, iba kompromisy“ a v procese prechodu k čistej energii „musíme byť realisti.“ Britský CCC uznal potrebu pokračujúcej produkcie plynu do 30. rokov 21. storočia ako zálohy na zaistenie energetickej bezpečnosti a zníženie nákladov.

Opozičná labouristická strana potvrdila, že ak bude potrebné nahradiť starú kapacitu, bude otvorená novej výrobe energie z plynu, dodala však, že nové bloky budú súčasťou dekarbonizovaného energetického systému, ktorý bude zahŕňať zachytávanie uhlíka a vodík s obmedzenou „záložnou úlohou“.

Podľa Whitehousea je správne, aby národná energetická bezpečnosť nahradila starnúcu infraštruktúru novými plynovými elektrárňami. „Plyn dnes zostáva najväčším jednotlivým zdrojom výroby elektriny v Spojenom kráľovstve a zostane kritickou súčasťou nášho energetického mixu v nasledujúcich desaťročiach,“ pripomenul a dodal, že na ceste k čistej nule by Británia mala vyťažiť maximum z vlastných zásob plynu a nie z dovozu. „Podpora nášho domáceho energetického sektora zvyšuje našu ekonomiku, zvyšuje počet pracovných miest v našom dodávateľskom reťazci svetovej triedy a zabezpečuje spoľahlivé dodávky čistejšej energie pre Spojené kráľovstvo,“ uzavrel podľa NGW David Whitehouse, generálny riaditeľ Offshore Energies UK.