Paríž 3. januára 2025 – Tranzit ruského zemného plynu cez Ukrajinu sa 1. januára zastavil, keďže zmluva o tranzite na rok 2019 nebola obnovená ani predĺžená. Dôsledky výpadku ďalších zhruba 14 miliárd metrov kubických z európskej bilancie sú teraz predmetom debát a analýz odborníkov na energetiku. Profesor parížskej Science Pro Thierry Bros sa domnieva, že zastavenie ukrajinského tranzitu a nahradenie uvedených ruských objemov vyjde Európu draho. Zvýšenie európskej spotovej ceny plynu len o 10 % by mohlo predstavovať dodatočné náklady pre EÚ na úrovni približne 16 miliárd USD. Problémom pre členské štát je aj hrozba ďalšej deindustrializácie, napísal Bros pre portál Natural Gas World.
Pripomenul, že už niekoľko hodín pred odstavením ukrajinskej trasy dosiahli európske ceny plynu na rok 2024 rekordnú úroveň viac ako 50 eur/MWh (548 USD/’000 m3), keďže trh sa začal prispôsobovať novej realite. A to v situácii, keď sa očakáva príchod ďalšej vlny chladného počasia a európske zásobníky sa podľa agentúry Bloomberg vyprázdňujú najrýchlejším tempom od roku 2021.
V minulom roku vzrástol vývoz ruského potrubného zemného plynu do Európy o 14 %, na čom sa podieľali dve zostávajúce prepravné trasy: ukrajinská so 14,3 mld. m3, teda o 5 % viac ako v roku 2023, a TurkStream, cez ktorý pretieklo 15 mld. m3, v porovnaní s rokom 2023 o 23 % viac, konkretizoval Bros. Rekordnú hodnotu podľa neho v roku 2024 zaznamenal aj vývoz ruského skvapalneného zemného plynu do Európskej únie, ktorý dosiahol 23,7 mld. m3, čo bolo o 12 % viac ako v roku 2023.
Objemy tranzitované cez Ukrajinu pokryli takmer 5 % celkového dopytu po zemnom plynu v Únii. Keďže rast globálnych dodávok bol v roku 2024 obmedzený veľmi nízkym rastom dodávok LNG (menej ako 2 mld. m3 v porovnaní s rokom 2023), samotný ruský Gazprom zabezpečil 60 % rastu svetového dopytu po plyne (na úrovni zhruba 100 mld. m3), upozornil Bros.
Aj pri všeobecnej zhode na tom, že je morálne nesprávne, aby Európa kupovala ruský plyn, ktorý financuje vojnu na Ukrajine, obchod sa nerobí na základe morálky, ale na základe toho, čo je dovolené a čo nie, konštatoval francúzsky expert s tým, že pri rekordných európskych veľkoobchodných cenách plynu bude nahradne uvedených 14,3 mld. m3 plynu ročne náročné. Nahradiť 5 % dopytu po plyne v EÚ by okrem toho mohlo byť nielen veľmi nákladné, ale aj v rozpore s novým zameraním Európskej komisie na reindustrializáciu.
Spomínaných 14,3 miliardy m3 stálo európskych kupujúcich približne 6 miliárd USD ročne, pričom necelá 1 miliarda USD išla na náklady na tranzit na Ukrajinu, 1,8 miliardy USD priamo ruskému štátu na vývoznom cle a zvyšných 3,2 miliardy USD spoločnosti Gazprom. Ak sa po nahradení týchto objemov zvýši európska spotová cena len o 10 %, za celý rok by dodatočné náklady pre EÚ mohli predstavovať približne 16 miliárd USD, vyčíslil Bros.
Keďže v EÚ neexistuje žiadne embargo ani sankcie na ruský plyn, v najbližších týždňoch by sme podľa neho mohli byť svedkami tvrdých rokovaní medzi členskými štátmi, ktoré nechcú prejsť ďalším procesom deindustrializácie, navyše v čase, keď Spojené štáty začínajú masívny deregulačný cyklus na podporu podnikania a boli by viac než šťastné, keby sa európsky priemysel sťahoval do USA.
Nový komisár EÚ pre energetiku Dan Jørgensen, ktorého prvou úlohou je „znížiť ceny energie pre domácnosti a podniky“, by tak mohol začať svoje pôsobenie veľkým neúspechom. Pokiaľ ide o jeho druhú zodpovednosť, „vypracovanie plánu na ukončenie dovozu energie z Ruska a zabezpečenie neúplnej implementácie programu REPower EU“, počas silvestrovskej noci dosiahol 25 % stanovených cieľov, poznamenal Bros s tým, že si nie je istý, či bude predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová z tohto nováčika nadšená.
Odborník poukázal aj na skutočnosť, že plynové zásobníky v EÚ skončili rok 2024 naplnené na 72 % svojej kapacity, teda len mierne nad priemernou hodnotou 71-percentnej naplnenosti v rokoch 2018 – 2022.
Upozornil tiež, že pokiaľ ide o spotový LNG zabezpečujúci rovnováhu medzi Áziou a Európou, Ázia bola v roku 2024 ochotnejšia prilákať tieto náklady. V roku 2024 bolo odosielanie plynu z LNG terminálov EÚ do siete o 16 % nižšie ako v roku 2023. Európa platí za plyn až 15 USD/mn Btu, ale dostala menej LNG ako v roku 2023. Dôvodom je napätejší svetový trh s plynom, ako sa predpokladalo, k čomu prispelo najmä oneskorenie spustenia nových skvapalňovacích závodov vyrábajúcich LNG, ako aj pokračujúci rast svetového dopytu po plyne.
Zastavenie toku ruského plynu cez Ukrajinu je možno koncom éry, ale nie koncom príbehu, uzavrel Thierry Bros pre Natural Gas World s tým, že vzhľadom na rozdiel medzi reálnou politikou a politickými postojmi bude veľmi zaujímavé sledovať vývoj v roku 2025.