Brusel/Paríž 4. októbra 2022 – Lídri niektorých krajín EÚ naďalej tlačia na predloženie návrhu na obmedzenie cien dovážaného plynu, o čom svedčí aj príprava ďalšieho vyhlásenia s touto požiadavkou. Podľa euractiv.com, ktorý návrh videl, by mal dokument vyzvať Európsku komisiu, aby pracovala na „navrhnutí realizovateľných riešení na zníženie cien prostredníctvom stropu cien plynu“.
Návrh stropu má byť jedným z množstva potenciálnych opatrení, ktoré by mali byť súčasťou „cestovnej mapy na nasledujúce mesiace“, uvádza sa v návrhu vyhlásenia. „V našom úsilí o zaistenie bezpečnosti dodávok a znižovania cien energie musíme pokračovať,“ píše sa ďalej v dokumente uvádza sa v návrhu vyhlásenia, ktoré tiež víta nedávne rozhodnutia o znížení spotreby plynu a elektriny v Európe.
Medzi ďalšie priority uvedené v návrhu vyhlásenia summitu EÚ patrí „urýchlenie rokovaní“ so zahraničím o dodatočných dodávkach plynu, „vypracovanie reprezentatívnejšieho štandardu pre LNG“, ktorý lepšie odráža súčasné trhové podmienky, a urýchlenie prác na „obmedzení cenovej volatility“ na finančných trhoch.
Okrem toho vyhlásenie vyzýva krajiny EÚ, aby sa už teraz začali pripravovať na ďalšiu sezónu napĺňania zásobníkov plynu po nadchádzajúcej zime. „Spojenie nášho dopytu prostredníctvom energetickej platformy EÚ umožní plne využiť kolektívnu politickú a trhovú váhu Únie,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Nemecký nesúhlas a solidarita
Presadzovanie cenového stropu rozdelilo EÚ. Pätnásť krajín ho požaduje, zatiaľ čo Nemecko stojí na čele menšej skupiny členských štátov (Rakúsko, Holandsko, Maďarsko, Dánsko), ktoré sú proti tejto iniciatíve.
Nemecko argumentuje proti obmedzeniu ceny dovozu plynu pre obavy, že by z Európy odklonilo potrebné dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) zo Spojených štátov a iných krajín, ktoré by smerovali na iné trhy.
Berlín však podľa euractiv.com vyvolal hnev niektorých členských krajín Únie tým, že súčasne prijal plán v hodnote 200 miliárd eur na pomoc nemeckým domácnostiam a podnikom pri zvládaní vysokých cien.
To, že Berlín využíva svoju veľkorysosť a zároveň sa stavia proti celoblokovej iniciatíve o obmedzení cien plynu, kritizovali iné vlády, ktoré nemajú rovnaké finančné možnosti ako Nemecko, ako neschopnosť prejaviť solidaritu s ostatnými členskými štátmi. „Bez spoločného európskeho riešenia vážne riskujeme fragmentáciu,“ povedala v sobotu (1. 10.) predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová.
Iberský mechanizmus
Ministri energetiky krajín EÚ v piatok (30. septembra) požiadali Európsku komisiu, aby preskúmala možnosti rozšírenia trv. iberského mechanizmu, teda cenového stropu pre plyn, ktorý funguje v Španielsku a Portugalsku.
„Sme pripravení zaviesť strop pre cenu plynu na výrobu elektriny na úrovni EÚ,“ povedala komisárka EÚ pre energetiku Kadri Simsonová. „To, ako vieme, určuje skutočnú cenu elektriny pre spotrebiteľov,“ uviedla pred piatkovým stretnutím.
Podľa francúzskej ministerky energetiky Agnès Pannier-Runacherovej by sa schéma mohla „implementovať veľmi rýchlo“ a zabránila by deformáciám na trhu s elektrinou v EÚ.
Ceny elektriny vo Francúzsku a Španielsku sa začali výrazne líšiť po tom, ako iberské krajiny v máji zaviedli spomínaný mechanizmus, čím sa francúzsky priemysel dostal do nevýhody v porovnaní s jeho susedom.
Na vyriešenie tohto problému Francúzsko navrhuje zaviesť niekoľko cenových zón plynu zodpovedajúcich vysoko prepojeným krajinám. O niekoľkých „regiónoch“ sa už diskutuje, vrátane iberských a severských regiónov, resp. regiónov východnej kontinentálnej Európy a strednej Európy.
Malo by sa tak zabrániť tzv. „úniku elektriny“, keď priemyselní zákazníci v krajinách s vysokými cenami nakupujú elektrinu za hranicami, kde sú ceny plynu umelo nižšie z dôvodu cenového stropu.
Nicolas Goldberg, senior manažér pre energetiku v Colombus Consulting, pripustil riziko úniku, ktorý sa podľa neho už deje v stredoeurópskych krajinách, aj keď nie sú dobre prepojené so Španielskom.
Vyjadril však aj pochybnosti o výhodách iberského mechanizmu, pričom poznamenal, že účty za elektrinu v Španielsku sa znížili len o 10 %, pričom od začiatku krízy vzrástli štvornásobne.
Poukázal tiež na to, že nižšie ceny v Španielsku zvýšili spotrebu plynu na výrobu elektriny, čo je v rozpore s cieľmi EÚ.
Neochota
Európska komisia to uznala a uviedla, že každý cenový strop plynu na výrobu elektriny „musí byť stanovený na úrovni, ktorá nezvyšuje celkovú spotrebu plynu“ a musí byť sprevádzaný záväznými cieľmi zníženia plynu. „Cenový signál musí zostať, pretože ak sa spotrebuje viac plynu a kúpi sa na napätom globálnom trhu, bude to tlačiť ceny ešte vyššie,“ varovala Simsonová.
Pannier-Runacherová v piatok priznala, že „existuje určitá neochota, ale technicky sme zapracovali na tom, aby sa predišlo nadmernej spotrebe plynu“. „Dôležité je, že ideme vpred jednotne a solidárne, pretože všetky naše výrobné reťazce sú prepojené,“ dodala s tým, že ak sa továreň zastaví v jednej krajine, výrobu budú musieť zastaviť aj traja jej zákazníci, pretože nemajú potrebné diely.
Francúzske združenie obchodu s hliníkom pred piatkovým stretnutím varovalo, že nízkonákladová španielska elektrina už narúša hospodársku súťaž na trhu s hliníkom. „Buď Španielsko prestane obmedzovať cenu plynu, alebo to urobia všetci ostatní,“ uviedlo združenie pre EURACTIV France.
Po piatkovom zasadnutí Rady EÚ pre energetiku združenie ocenilo „dobrý pokrok“ dosiahnutý na úrovni EÚ pri riešení týchto nerovnováh. „Teraz potrebujeme iberský mechanizmus na úrovni EÚ. Funguje to, znižuje to ceny a je to dôležité riešenie pre európsky priemysel, ak sa chceme vyhnúť narušeniu hospodárskej súťaže,“ uzavrelo združenie.