Washington 22. júla 2024 – Americkí producenti zemného plynu, ktorí sa chcú stať hlavnými dodávateľmi paliva pre čoraz závislejšie zámorské trhy, môžu pri tejto snahe čeliť viacerým prekážkam. Podľa portálu argusmedia.com medzi ne patrí nízka kapacita potrubí, volatilita na ropných trhoch či rastúce nároky a silnejúci dopyt zo strany sektora výroby elektriny v USA.
Veľkí producenti, ako sú EQT a Chesapeake Energy podľa Argusu očakávajú, že rýchle budovanie exportných kapacít LNG prepojí USA s trhmi s vyššími cenami a poskytne odbyt pre prebytok dodávok z USA. Európski odberatelia sú zároveň závislí na plyne z USA, ktorý im pomáha odstaviť kontinent od ruských dodávok po vypuknutí rusko-ukrajinskej vojny v roku 2022. Otázna však zostáva reálna schopnosť amerických producentov zásobovať rýchlu expanziu.
USA už sú svetovým lídrom vo vývoze skvapalneného zemného plynu (LNG) a v priebehu aktuálnej dekády sa snažia túto kapacitu ešte zdvojnásobiť. Podľa amerického Úradu pre energetické informácie (EIA) sa očakáva, že základná exportná kapacita LNG v USA do konca roka 2027 vzrastie na 21,1 miliárd kubických stôp denne (bcf/d), čo je približne pätina dnešnej celkovej produkcie plynu v nižších 48 štátoch USA (bez Aljašky a Havaja). Spoločnosť Shell zas predpokladá, že produkcia LNG v USA do roku 2030 pokryje približne 5 % globálneho dopytu po plyne a 30 % globálneho dopytu po LNG.
Aby však uspokojili požiadavky sveta, ktorý je stále viac závislý na dodávkach plynu z USA, musia americkí producenti výrazne zvýšiť produkciu a vybudovať potrubia potrebné na prepojenie bridlicových panví s americkým pobrežím Mexického zálivu, kde sa bude nachádzať takmer celá americká skvapalňovacia kapacita. Riaditeľ East Daley Analytics Jack Weixel uviedol, že regulačné výzvy týkajúce sa povolenia týchto plynovodov ohrozujú schopnosť USA rýchlo zvýšiť vývoz LNG bez ohľadu na to, kto vyhrá novembrové prezidentské voľby.
Rastúce ťažkosti
Každá z troch najväčších plynových formácií v USA – Apalačské panvy, Permská panva v západnom Texase a juhovýchodnom Novom Mexiku a bridlica Haynesville vo východnom Texase a severnej Louisiane, čelia pri zvyšovaní produkcie vlastným výzvam.
V prvej z nich, Appalačskej, developeri takmer úplne prestali veriť vo svoju schopnosť zabezpečiť povolenia potrebné na vybudovanie nových medzištátnych plynovodov, takže prírastkový dopyt po LNG pravdepodobne nepokryje zemný plyn z tejto lokality.
Permská panva je zas najplodnejším ropným poľom USA, čo z nej robí nespoľahlivého producenta pridruženého plynu, keďže pochmúrne vyhliadky cien ropy by viedli k zníženiu produkcie plynu.
V menej rozvinutej panve Haynesville je „veľa otvorených otázok o tom, aké hlboké sú tieto zásoby a do akej miery môžu skutočne rásť,“ povedal akciový analytik Citi banky Paul Diamond.
Ohrozenie výstavby nových plynovodov nie je len doménou regulačných orgánov, ale môže pochádzať dokonca aj zvnútra samotného odvetvia, ako ukázal americký midstreamový gigant Energy Transfer, ktorý sa za posledný rok pokúsil zablokovať výstavbu niekoľkých nových plynovodov z Haynesville budovaných konkurenciou. Aprílové rozhodnutie odvolacieho súdu v Louisiane deklarovalo, že Energy Transfer nemôže zablokovať výstavbu konkurenčného plynovodu, ktorý pretína jeho vlastný. Niektorí z kokurentov Energy Transfer varovali, že takéto právne spory by mohli zabrániť rastu produkcie plynu potrebného v Haynesville, aby sa uspokojil nadchádzajúci rozmach produkcie LNG v USA.
Odhliadnuc od tohto prípadu, niektorí analytici, ktorých oslovil Argus, vyjadrili znepokojenie nad integritou samotnej siete plynovodov v USA, či už v dôsledku nehôd alebo ransomvérových útokov, akým bol napríklad ten, ktorý sa v máji 2021 zameral na potrubie prepravujúce ropné produkty Colonial. V dôsledku útoku boli prerušené dodávky paliva do východných častí USA.
Silná konkurencia
Uspokojiť rastúci dopyt po LNG môže byť ešte ťažšie, ak domáca spotreba plynu prekročí očakávania. Producenti plynu a výrobcovia elektrickej energie, ktorí chcú zásobovať dátové centrá využívajúce umelú inteligenciu, naznačili, že by k tomu mohlo dôjsť.
EQT, z hľadiska objemu najväčší producent plynu v USA, vo svojom najagresívnejšom scenári výstavby dátového centra predpokladal zvýšenie dopytu po plyne o 18 bcf/d (510 miliónov m³/d) na výrobu elektriny do roku 2030, zatiaľ čo americký prevádzkovateľ plynovodov Kinder Morgan predpovedal zvýšenie medzi 7-10 bcf/d. Goldman Sachs a poradenská spoločnosť Enverus odhadujú miernejšie zvýšenie o 3,3, resp. 2 bcf/d.
Americký energetický sektor spotreboval v roku 2023 rekordných 35,4 bcf plynu denne, uviedla EIA. Asi 43 % elektrickej energie v USA bolo vyrobených z plynu.
Odhad EQT môže byť skreslený. Ak by však bol presný, americkí producenti plynu nemusia byť schopní uspokojiť celý tento nový dopyt a zároveň vyvážať dvojnásobok toho, čo vyvážajú dnes, povedal analytik FactSet Connor McLean. V takom prípade by scenár vysokého dopytu, akým je ten od EQT, mohol spôsobiť, že americký trh s plynom bude nedostatočne zásobený. To by mohlo viesť k zvýšeniu cien plynu v USA a koncu arbitráže medzi americkým potrubným plynom a globálnym LNG (arbitráž – situácia, keď je aktívum vyrobené alebo kúpené na jednom trhu a predané na druhom trhu za vyššiu cenu).
V reakcii na zvýšené ceny amerického benčmarku Henry Hub sa zámorskí kupci môžu ocitnúť v situácii, že zrušia americké náklady – ak to ich dodávateľské zmluvy umožňujú – zaplatia potrebný poplatok za skvapalňovanie a namiesto toho prevezmú náklad z Kataru alebo Ruska.
Niektoré protinázory na margo rizík nedostatočne zásobovaného trhu s plynom v USA hovoria, že oficiálne harmonogramy uvedenia exportných LNG terminálov na pobreží Mexického zálivu do prevádzky môžu byť príliš optimistické. Oneskorenie prvej dodávky LNG z terminálu Golden Pass LNG v Texase, ktorý má dodať 18,1 milióna ton ročne, krátko po bankrote jej hlavného dodávateľa, je len jedným z nedávnych príkladov. Producentom zemného plynu to dáva trochu viac času, aby dostali produkciu na požadovanú úroveň, uzavrel Jack Weixel z East Daley Analytics.