Kodaň/Moskva 17. júna 2020 – Spoločnosť Nord Stream 2 AG požiadala o povolenie umožňujúce používať plavidlá na kladenie potrubí s kotvami na dokončenie posledného zhruba 120-kilometrového úseku rovnomenného plynovodu v dánskych vodách. V utorok (16. 6.) o tom informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na dánsku energetickú agentúru (DEA).

Nord Stream 2 potvrdil podanie dodatočnej žiadosti. „Súvisí s možným použitím potrubných plavidiel, ktoré používajú kotvy na určovanie polohy, a týka sa iba objasnenia jednej podmienky (predchádzajúceho) povolenia,“ vyhlásila spoločnosť.

DEA neuviedla, ako by mali pokračovať práce na aktuálne prerušenom projekte plynovodu Nord Stream 2, v súvislosti s rizikom nových sankcií zo strany USA. Deklarovala, že jej rozhodnutie bude „čisto administratívne“ a v súlade s Dohovorom OSN o morskom práve.

„Plavidlá na kladenie potrubí s kotvami sa posudzovali v hodnotení vplyvov na životné prostredie, ale neboli zahrnuté do povolenia z októbra 2019,“ oznámila DEA v písomnej reakcii.

Agentúra ani Nord Stream 2 nešpecifikovali plavidlo alebo plavidlá, ktoré by mohli dokončiť práce na plynovode. V nemeckom baltskom prístave Mukran kotví špeciálne ruské plavidlo Akademik Čerskij, ktoré by sa o dokončenie mohlo pokúsiť.

Práce na projekte zastavili v decembri 2019 sankcie zo strany USA. Americkí senátori na čele s Tedom Cruzom a Jeanne Shaheenovou predložili nedávno nový návrh zákona, ktorý má ďalej rozšíriť sankcie proti spoločnostiam podieľajúcim sa priamo aj nepriamo na projekte Nord Stream 2.

Návrh nestanovuje iba sankcie voči spoločnostiam, ktoré poskytujú lode pre kladenie potrubia plynovodu, ale aj proti spoločnostiam, ktoré poskytujú lode pre ostatné činnosti s kladením. Mohlo by ísť napríklad o výkopové práce na potrubia, poisťujúce a zaisťujúce spoločnosti, spoločnosti certifikujúce plynovod, ako aj o opatrenia správnych orgánov vzťahujúce sa na projekt.

Podľa nemeckého ministerstva hospodárstva by nové sankcie mohli postihnúť aj administratívne opatrenia štátnych orgánov. „Bolo by novinkou, keby boli sankcie smerované aj proti inštitúciám (priateľských) vlád alebo dokonca proti samotným vládam,“ píše ministerstvo v správe pre Hospodársky výbor Bundestagu.

Nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier minulý týždeň vyhlásil, že podľa nemeckej vlády sankcie s extrateritoriálnym dosahom porušujú medzinárodné právo a neprispievajú k medzinárodnej spolupráci.