Oslo 12. februára 2024 – Nórsky Equinor sa zaviazal udržať stabilnú produkciu ropy a plynu až do roku 2035. Pokiaľ ide o dopyt po zemnom plyne, spoločnosť vníma jeho oživenie v Ázii aj v Európe, najmä zo strany priemyslu. Určujúcim faktorom dynamiky trhu s plynom zostáva počasie. Pretrvávajúcu dôležitosť dodávok plynu z Nórska potvrdzuje dlhodobá zmluva s nemeckou spoločnosťou SEFE, najväčšia, akú Equinor podpísal od 80. rokov. Týmto a ďalším témam sa nórska energetická spoločnosť venovala pri predstavovaní výsledkov za štvrtý štvrťrok 2023. Informoval o tom portál spglobal.com.
Vo vyhlásení o výsledkoch (7. 2.) spoločnosť, ktorá prevádzkuje najproduktívnejšie ropné pole v Európe, Johan Sverdrup, ohlásila za štvrtý kvartál 8-percentný medziročný rast svojej nórskej produkcie ropy na úrovni 658 000 barelov denne 8-percentný rast svojej globálnej výroby ropy plynu, ktorá dosiahla 2,07 milióna b/d ropného ekvivalentu. Jej produkcia ropy v USA vyskočila o 56 % na 156 000 b/d.
„Equinor je v dobrej pozícii na zabezpečenie si ziskového rastu. Predlžujeme výhľad stabilného príspevku z ropy a zemného plynu do roku 2035,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Anders Opedal a dodal, že spoločnosť očakáva „hmatateľný a rýchlo rastúci“ peňažný tok zo svojich nízkouhlíkových podnikov do roku 2030.
Štátom kontrolovaná spoločnosť sa ocitla v predvoji európskej energetickej bezpečnosti po kolapse dodávok ruskej ropy a plynu na kontinent od invázie na Ukrajinu v roku 2022, pričom pole Sverdrup je v protiklade s inak klesajúcim trendom ťažby ropy v Európe, pričom v Spojenom kráľovstve Equinor buduje ropné pole Rosebank.
Pokiaľ ide o aktuálny rok, nórska spoločnosť sa zaviazala udržiavať stabilnú úroveň produkcie ropy a plynu s tým, že veľký projekt Johan Castberg by mal byť spustený do prevádzky neskôr v tomto roku.
Equinor zdôraznil, že len vo štvrtom štvrťroku 2023 zrealizoval päť komerčne životaschopných nórskych nálezov ropy a zemného plynu. Jeho RRR (reserves replacement ratio – pomer objavu nových nálezísk k vyťaženým zásobám) za predchádzajúci rok bol 104 %, čo je nárast z 89 % v roku 2022, pričom rezervy vzrástli vďaka nedávnemu konečnému investičnému rozhodnutiu na poli Raia pri pobreží Brazílie.
Rast dopytu po plyne v Ázii aj Európe
Nórsky štátom kontrolovaný producent uhľovodíkov na základe monitorovania globálneho trhu s plynom tiež poukázal na známky oživenia dopytu po priemyselnom plyne v Európe, ako aj jeho rast v Ázii.
„Vidíme niekoľko zaujímavých signálov, pokiaľ ide o oživenie dopytu,“ vyhlásil Opedal, ktorý v tejto súvislosti upozornil najmä na rastúcu spotrebu plynu v Číne, ako aj 10-percentný nárast priemyselného dopytu v Európe, špeciálne vo Francúzsku a Nemecku. „Venujeme pozornosť oživeniu dopytu v Európe a zvýšenému dopytu v Ázii,“ poznamenal šéf Equinoru.
Počasie podľa jeho slov zostáva naďalej kľúčovým faktorom určujúcim dynamiku trhu s plynom. „Keď sa pozeráme na trh so zemným plynom v budúcnosti, pokiaľ ide o dopyt po plyne, sledujeme počasie a teploty, ako aj výrobu obnoviteľných zdrojov,“ vysvetlil Opedal.
Čo sa týka súčasného stavu európskych zásob plynu sú podľa neho po miernej zime na „úrovni OK“. Z najnovších údajov združenia Gas Infrastructure Europe vyplýva, že európske zásobníky plynu boli k 10. februáru naplnené priemerne na 67,02 % svojej kapacity (763,68 Twh, 20,31 % ročnej spotreby).
Dohoda so SEFE
Equinor je najväčším producentom plynu v Nórsku, ktoré je teraz najväčším samostatným dodávateľským zdrojom do Európy po tom, čo bol v roku 2022 výrazne obmedzený vývoz cez ruské plynovody.
Opedal uviedol, že energia vyrobená spoločnosťou Equinor je stále potrebná, pričom v tejto súvislosti poukázal na nedávno uzavretú dlhodobú dohodu o dodávkach zemného plynu s nemeckou SEFE (pred znárodnením Gazprom Germania).
„Zmluva SEFE je najväčšou zmluvou o dodávkach plynu, ktorú sme uzavreli od 80. rokov,“ povedal. Equinor oznámil dohodu 19. decembra s tým, že súhlasil s dodávkou plynu pre SEFE v objeme 111 TWh/rok (10 miliárd metrov kubických ročne) v období 2024-2034.
Obe strany sa tiež dohodli na možnosti predĺžiť dodávateľskú zmluvu o ďalších päť rokov s celkovým objemom 319 TWh – alebo približne 6 bcm/rok.
Obrovská dohoda o dodávkach odráža rastúci európsky trend zabezpečovania nových dlhodobých nákupov plynu na pozadí zvýšených obáv o energetickú bezpečnosť.
Ceny za 4. štvrťrok
Európske ceny plynu klesli zo svojich rekordných maxím z leta 2022, pričom Equinor zaznamenal prudký pokles svojej realizovanej európskej ceny plynu v 4. štvrťroku 2023. Spoločnosť vo svojej správe o ziskoch uviedla, že jej realizovaná cena plynu do Európy bola v 4. štvrťroku 2023 v priemere 13,07 USD/MMBtu v porovnaní s 29,84 USD/MMBtu v 4. štvrťroku 2022.
„Realizovaná európska cena plynu sa znížila, čo bolo pripísané nižšiemu dopytu, zvýšenému dovozu LNG a vysokej úrovni skladovania,“ uvádza sa v správe.
Za celý rok 2023 bola priemerná realizovaná cena 13,86 USD/MMBtu v porovnaní s 32,84 USD/MMBtu v roku 2022.
Spotové ceny v roku 2024 ďalej klesali. Platts, súčasť S&P Global Commodity Insights, ohodnotila 6. februára referenčnú holandskú cenu TTF na mesiac dopredu na ekvivalent 9,01 USD/MMBtu.
Spoločnosť Equinor tiež uviedla, že jej predaj plynu v 4. štvrťroku medziročne mierne vzrástol, a to najmä v dôsledku vyššieho predaja plynu z nórskeho kontinentálneho šelfu. Dodala, že jeho plynová a elektrárenská divízia prispela „podstatnou mierou“ k upraveným ziskom, „„vyťažením hodnoty z geografickej optimalizácie plynovodov v Európe, kolísania cien plynu a predaja LNG“, uzavrel portál spglobal.com.
Foto na titulnej strane: Øyvind Gravås and Even Kleppa/©Equinor