Brusel 16. mája 2022 – Európska únia je pripravená ponúknuť európskym spoločnostiam, ktoré kupujú ruský plyn, riešenie, ako sa pri nákupe vyhnúť porušovaniu sankcií a súčasne efektívne uspokojiť požiadavku ruskej strany na platbu v rubľoch vyplývajúcu z dekrétu prezidenta Vladimira Putina. Informovali o tom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje z oboznámené so situáciou a agentúra Reuters, ktorá videla návrh usmernenia Európskej komisie.

V novom usmernení o platbách za plyn plánuje EK navrhnúť, aby spoločnosti jasne uviedli, že považujú svoje záväzky za splnené, keď zaplatia v eurách alebo dolároch, v súlade s existujúcimi zmluvami. Komisia vládam oznámila, že usmernenia nebránia spoločnostiam otvoriť si účet v Gazprombank a umožnia im nakupovať plyn v súlade so sankciami EÚ po ruskej invázii na Ukrajinu, dodali zdroje.

EÚ pôvodne naznačovala, že platobný mechanizmus požadovaný Putinom odovzdáva Moskve úplnú kontrolu nad procesom, porušuje platné zmluvy a sankcie bloku voči Rusku.

Na piatkovom (13. 5.) stretnutí za zatvorenými dverami Komisia povedala členským štátom, že aktualizované usmernenia objasnia, že spoločnosti si môžu otvoriť účet v eurách alebo dolároch v Gazprombank, ako to nariadil Kremeľ, tvrdia zdroje.

EK sa však nevyjadrila k tomu, či aj vedenie účtu v rubľoch – krok zahrnutý v ruskom dekréte – je v súlade s nariadeniami EÚ. Predtým úradníci naznačovali, hoci len verbálne, že otvorenie takéhoto účtu by porušilo sankcie. Zdroje uviedli, že aktualizované usmernenia, ako boli predložené členským štátom, neriešia tento konkrétny bod.

Ďalším kľúčovým bodom usmernenia je, že keď európske spoločnosti uskutočnia platbu v eurách alebo dolároch a vyhlásia za splnený svoj záväzok, nemali by sa od nich v súvislosti s platbou vyžadovať žiadne ďalšie kroky z ruskej strany. „Takéto platby v tejto mene s konečnou platnosťou zbavujú hospodársky subjekt platobných povinností podľa týchto zmlúv bez akýchkoľvek ďalších krokov z ich strany, pokiaľ ide o platbu,“ uvádza sa v usmernení, ktoré videla agentúra Reuters.

Ukončením svojich záväzkov po zložení eur alebo dolárov by sa spoločnosť mohla vyhnúť zaangažovaniu sa do obchodného vzťahu s ruskou centrálnou bankou, na ktorú sa vzťahujú sankcie a ktorá sa mohla podieľať na premene eur či dolárov na ruble, dodala podľa Reuters EK.

Putinove požiadavky na platby v rubľoch rozdelili členské štáty EÚ, čo poukazuje na závislosť niektorých krajín od ruského dovozu, tvrdí Bloomberg. Taliansky premiér Mario Draghi začiatkom minulého týždňa povedal, že európske spoločnosti budú môcť platiť za plyn v rubľoch bez toho, aby porušili sankcie.

Na piatkovom stretnutí boli podľa jedného zo zdrojov rozdelení aj predstavitelia vlád. Zatiaľ čo Nemecko, Maďarsko, Taliansko a Francúzsko vo všeobecnosti podporili plán Komisie, Poľsko uviedlo, že neposkytol právnu jasnosť a vyzvalo, aby túto záležitosť prediskutovali veľvyslanci EÚ. Iní boli zmätení nedostatkom konkrétnych pokynov na otváranie účtov v rubľoch.

Nemecko na stretnutí uviedlo, že návrh konzultovalo so svojimi spoločnosťami a dostalo pozitívnu spätnú väzbu, dodal zdroj. Snažilo sa tiež doladiť odporúčania objasnením, že sankcie EÚ nezakazujú otváranie viacerých účtov v Gazprombank. Komisia odmietla komentovať revidované usmernenia, uzavrela agentúra Reuters..