Ilustračné foto: Magda Ehlers via pexels.com

Wellington 30. augusta 2024 – Napriek pokračujúcemu tlaku na ukončenie využívania fosílnych palív vrátane zemného plynu v súvislosti s globálnymi klimatickými cieľmi sa ukazuje, že otázka energetickej bezpečnosti je stále na programe dňa a spoliehanie sa na obnoviteľné zdroje neponúka jej komplexné riešenie. Jedným z posledných príkladov je Nový Zéland, ktorý pripravuje schválenie zákonov na zrušenie zákazu ťažby ropy a zemného plynu na mori a odstránenie regulačných prekážok pre projekty na dovoz LNG v snahe posilniť svoju energetickú bezpečnosť. Téme sa venoval portál Natural Gas World (NGW).

Predchádzajúca novozélandská koaličná vláda pod vedením labouristov v roku 2018 zastavila vydávanie nových povolení na ťažbu ropy a zemného plynu so zámerom urýchliť prechod energetického sektora na 100-percentné využívanie OZE do roku 2030. Podľa ropného a plynárenského priemyslu práve toto rozhodnutie prispelo k súčasným problém krajiny s dodávkami elektriny.

Produkcia zemného plynu od zavedenia zákazu výrazne klesla, zo 177,8 petajoulov (PJ) v roku 2017 na iba 128,4 PJ v roku 2022, uvádza Medzinárodná energetická agentúra (IEA). Tempo poklesu sa nedávno zrýchlilo, pričom produkcia klesla o ďalších 12,5 % v roku 2023 a o alarmujúcich 27,8 % v prvých troch mesiacoch tohto roka.

Prudký pokles produkcie v tomto roku sa zhodoval s mesiacmi suchého počasia, ktoré znížilo hladiny nádrží vo vodných elektrárňach, produkujúcich 60 % elektriny na Novom Zélande. Výsledkom bol prudký nárast veľkoobchodných cien elektriny, ktoré sa v posledných týždňoch vyšplhali až na 1000 NZ$ (622 USD)/MWh. Domácnosti boli vyzvané, aby šetrili elektrinou a niektorí priemyselní odberatelia plynu a elektriny zatvorili závody, napríklad výrobca metanolu Methanex až do konca októbra, uviedol NGW.

Zmena kurzu

Novozélandská stredopravá koaličná vláda je vo funkcii od roku 2023, pričom v kampani prezentovala plány na revitalizáciu energetického sektora v krajine. Tento týždeň predstavila celý rad opatrení zameraných na zmiernenie nedostatku energie v krajine.

Premiér Christopher Luxon ostro kritizoval zákaz na ťažby ropy a zemného plynu predchádzajúcej vlády. „Skutočnosť je taká, že sme v tejto situácii nemuseli ocitnúť, ak by sme nezakázali ropu a plyn tak, ako to urobila predchádzajúca vláda,“ povedal s tým, že minulý kabinet nezvážil ďalšie následky svojho rozhodnutia. „A teraz za to platíme,“ dodal.

Nový Zéland tiež musel zvýšiť spotrebu uhlia čiastočne v reakcii na zmenšujúce sa dodávky plynu. „Menej plynu znamená viac uhlia,“ povedal Luxon. „Viac uhlia znamená vyššie emisie, pretože uhlie má pri rovnakom množstve energie približne dvojnásobnú uhlíkovú intenzitu ako zemný plyn,“ pripomenul.

Okrem poskytovania cenovo dostupnej a bezpečnej energie prispieva dodávateľský sektor k hrubému domácemu produktu Nového Zélandu ročne viac ako 2,5 miliardami dolárov, generuje 420 miliónov dolárov na licenčných poplatkoch a daniach pre vládu a ročne zarobí 700 miliónov dolárov z vývozu ropy, vyplýva z údajov združenia energetického priemyslu Energy Resources Aotearoa.

Popri zrušení zákazu ťažby ropy a zemného plynu a odstránenia prekážok pri výstavbe zariadení na dovoz LNG sa vláda zaviazala tiež zmierniť obmedzenia pre spoločnosti distribuujúce elektrinu, ktoré ju aj vyrábajú a zreformovať reguláciu trhu s elektrinou.

Vláda chce tiež urýchliť budovanie obnoviteľných zdrojov. Napriek ambícii predchádzajúceho kabinetu do konca dekády dosiahnuť, aby bola sieť 100 % obnoviteľná, v posledných rokoch došlo k výraznému spomaleniu uvádzania nových veterných kapacít do prevádzky. Po náraste zo 690 MW v roku 2020 na 913 MW v roku 2021 bola inštalovaná kapacita podľa údajov IRENA rozšírená len na 994 MW v roku 2022 a 1059 MW v roku 2023. V roku 2023 predstavovala veterná kapacita len 7 % výroby elektriny, zatiaľ čo plyn prispel 9 %.

Vláda chce do polovice roku 2025 zaviesť nový režim pre veternú energiu na mori s cieľom poskytnúť developerom väčšiu dôveru a investičnú istotu. Súhlasy však nemusia byť najväčším problémom. Novozélandská asociácia pre veternú energiu odhaduje, že v súčasnosti je schválených alebo pravdepodobne schválených 1551 MW novej kapacity. Avšak nie celá táto kapacita bude vybudovaná, pretože vývojári čakajú na vylepšenie súvisiacich politík.

Napriek prudko stúpajúcim cenám elektriny nedostávajú developeri veterných zdrojov dotácie ani tarifnú podporu, sektore tak nie je dostatočná dôvera v návratnosť investícií, konštatoval NGW.

Nádej sa upiera na LNG

Jedným z riešení súčasného stavu novozélandskej energetiky má byť aj dovoz LNG. Minister energetiky Simeon Brown očakáva, že dovozný terminál bude pripravený najneskôr v zime 2026. Vláda odhaduje, že dovážaný LNG by stál medzi 17-24 NZ$/GJ, čo je menej ako polovica rekordných 55 NZ$/GJ, za ktoré sa plyn v súčasnosti obchoduje na spotovom trhu.

LNG by sa s najväčšou pravdepodobnosťou dovážal buď do regiónu Taranaki, ktorý je domovom celej produkcie plynu na Novom Zélande, alebo do Marsden Point. Najreálnejšou možnosťou je prenájom plávajúcej skladovacej a regasifikačnej jednotky (FSRU). Podľa poradenskej spoločnosti Enerlytica by príprava starého doku rafinérie Marsden Point na dovoz LNG stála len 80 miliónov NZ$. V prípade inštalácie potrebných potrubí a prípojok v Port Taranaki by to bolo až 180 miliónov NZD, hoci úrady Port Taranaki tvrdia, že by išlo len o 50 miliónov NZ$.

Novozélandská energetická spoločnosť Meridian Energy, ktorá je z 51 % vlastnená štátom, sa uchádza o členstvo v konzorciu na financovanie projektu.

LNG by mohol pochádzať z neďalekého východného pobrežia Austrálie. Po dovoze by mohol smerovať do elektrárne s kombinovaným cyklom (377 MW) spoločnosti Contact Energy v Taranaki, neďalekej elektrárne Stratford (200 MW) alebo do elektrárne Huntley spoločnosti Genesis Energy, ktorá môže využívať plyn alebo uhlie. Elektráreň v Taranaki smerovala k zatvoreniu v tomto roku, ale môže ešte zostať otvorená, povedal generálny riaditeľ spoločnosti Contact Energy Mike Fuge s tým, že to predpokladá nájdenie bezpečného zdroja dodávok plynu na nasledujúcich 20 rokov.

Vzhľadom na šesť rokov obmedzeného prieskumu nových ložísk plynu je LNG veľmi pravdepodobne jedinou možnosťou, ako sa vyhnúť zatvoreniu elektrárne a potenciálne aj ďalším podobným. Vláda v júli odhadla, že Novému Zélandu zostalo len toľko zásob plynu, aby vystačili na 8,7 roka súčasnej spotreby. Rezervy len v minulom roku klesli o 20 %.

Na podporu ďalšieho využívania OZE bude potrebná výroba elektriny z plynu a môže byť dokonca potrebné ju zvýšiť, aby mohla jednak plniť túto úlohu a súčasne prispela k eliminácii zostávajúceho využívania uhlia. Energy Resources Aotearoa minulý rok odhadla, že Nový Zéland bude do roku 2038 potrebovať ďalších 380 MW kapacity výroby elektriny z plynu ako podpory pre obnoviteľné zdroje, uzavrel Natural Gas World.