Londýn 3. januára 2022 – Obchodníci s plynom sa pri zásobovaní európskych kupcov spoliehajú na zásoby plynu, aby sa tak vyhli plateniu vysokých cien. Podľa agentúry Reuters to uviedli zdroje z odvetvia a trhoví analytici, ktorí takto vysvetlili aj reverzný tok plynu cez plynovod Jamal-Európa.

Potrubie s kapacitou 33 miliárd metrov kubických ročne, predstavujúce asi jednu šestinu ruského vývozu do Európy a Turecka, je od 21. decembra v reverznom režime, čo znamená, že plyn sa prepravuje z Nemecka na východ do Poľska.

V Poľsku, ktorému sa minulý rok nepodarilo uzavrieť novú dohodu o dodávkach plynu s Ruskom, už niektorí obchodníci využili svoje ročné zazmluvnené objemy od ruského dodávateľa Gazprom. To znamená, že v prípade nákupu dodatočného plynu by museli platiť vysoké spotové ceny, preto namiesto toho čerpajú zo zásobníkov. Dúfajú, že v čase, keď budú zásoby nízke, ceny klesnú. Riziko však podľa analytikov spočíva v tom, že prílišné spoliehanie sa na zásoby udrží ceny na vysokej úrovni dlhšie.

„Plyn sa čerpá z európskych podzemných zásobníkov v Nemecku,“ povedal hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov v sobotu (1. 1.) pre ruskú stanicu NTV s tým, že vyčerpať zásoby počas zimnej sezóny s najvyšším dopytom „nie je racionálne“. Klienti Gazpromu z Nemecka a Francúzska tiež vyčerpali svoje ročné zmluvné objemy nákupu plynu, dodal.

Vo Francúzsku je hlavným partnerom Gazpromu Engie, zatiaľ čo v Nemecku sú to Uniper, Wingas, Shell a Wintershall Dea. Spoločnosti nereagovali na žiadosti o vyjadrenie.

Gazprom vo štvrtok (30. 12.) uviedol, že Európa tento rok vyčerpala viac ako 45 % plynu, ktorý vtlačila do zásobníkov.

Obnova prepravy plynu na západ

Zdroj blízky Gazpromu pod podmienkou zachovania anonymity, pretože nemal oprávnenie hovoriť s médiami, uviedol, že plynovod Jamal by mal obnoviť obvyklú prepravu plynu na západ začiatkom januára. Na prvý mesiac v roku si Gazprom zarezervoval kapacitu 8,3 milióna kilowatthodín za hodinu (kWh/h).

Vzhľadom na absenciu obvyklej dlhodobej dohody o plyne s Poľskom si Gazprom rezervuje krátkodobú tranzitnú kapacitu. Posledných 11 dní tak neurobil, čo vyvolalo kritiku zo strany Západu, že takto úmyselne prispieva k tlaku na rast cien, čo ruská strana popiera.

Rusko je v dlhodobom spore so Západom pre viacero medzinárodnopolitických problémov a čaká na schválenie prevádzky plynovodu Nord Stream 2 zo strany Nemecka a Európskej únie. Prezident Vladimir Putin opakovane vyhlásil, že dodávky prostredníctvom nového plynovodu by mohli znížiť ceny plynu.

Povedal tiež, že Nemecko predáva ruský plyn Poľsku a Ukrajine a zodpovednosť za reverzný režim Jamalu a rast cien je podľa neho na nemeckých dovozcoch plynu. Nemecké ministerstvo hospodárstva to odmietlo komentovať. Spolková sieťová agentúra uviedla, že „aktuálny smer toku odráža správanie sa účastníkov trhu“ a nemecký trh je zásobovaný inými prepravnými trasami.

Pretrvávajúci reverzný tok v Jamale podľa analytikov prispel k prudkému rastu európskych cien plynu. Referenčná cena plynu dosiahla pred Vianocami historické maximum, viac ako 180 € za megawatthodinu, v porovnaní s 19 € na začiatku roka 2021. Ceny sa koncom decembra znížili pod 100 €, k čomu čiastočne prispeli príchody zásielok amerického LNG, presmerované z pôvodných cieľových ázijských destinácií.

Alexej Grivač z Národného fondu energetickej bezpečnosti so sídlom v Moskve pre Reuters uviedol, že súčasné spotové ceny si nemôže dovoliť väčšina priemyselných spotrebiteľov. „Pre niektorých (nákupcov plynu) je výhodnejšie vytiahnuť viac plynu z podzemných zásobníkov, niektorí sa snažia presmerovať objemy LNG (skvapalneného zemného plynu) do Európy,“ povedal.

Hovorca poľskej energetickej spoločnosti PGNiG priznal, že k reverzným tokom v Jamale dochádza, ale nechcel zachádzať do podrobností. „Nemôžem potvrdiť, či plyn, ktorý sa vracia z Nemecka, smeruje do PGNiG-u, keďže na trhu je veľa spoločností a považujeme to za obchodné tajomstvo,“ povedal hovorca.

Kaťa Jafimovová, vedúca výskumníčka z Oxfordského inštitútu pre energetické štúdie, povedala, že nie je potrebné, aby si Gazprom rezervoval kapacitu na Jamale, ak nemá požiadavky na dodávky plynu na druhej strane plynovodu. „Európski nákupcovia si teda môžu vybrať, či budú čerpať plyn zo zásobníkov, resp. kupovať skvapalnený zemný plyn – alebo požiadať Gazprom, aby uzavrel nové či zmenil existujúce zmluvy, ktoré umožnia vyššie objemy dodávok,“ uzavrela.