Berlín 19. apríla 2023 – Odstavenie posledných zostávajúcich jadrových reaktorov v Nemecku znamená, že výrobcovia elektriny v krajine nemajú inú možnosť, ako ďalej urýchliť prebiehajúcu generálnu prestavbu energetického systému. Keďže dodávky zemného plynu sú po minuloročnej ruskej invázii na Ukrajinu stále vážne obmedzené, odstavenie reaktorov znamená, že dva kľúčové zdroje základného zaťaženia sú nateraz pre najväčšiu európsku ekonomiku narušené alebo nedostupné. Pre Nemecko to môže znamenať zvýšené využívanie uhlia. Pre agentúru Reuters to napísal publicista Gavin Maguire, ktorý sa venuje témam spojeným s energetickým prechodom.

Otrasy na nemeckom jadrovom a plynárenskom trhu do istej miery kompenzoval neustály nárast dodávok obnoviteľnej energie zo solárnych a veterných zariadení, ktoré v roku 2022 vyrobili o takmer 40 % viac elektriny ako jadrové zdroje a plynové zdroje dohromady, tvrdia údaje think-tanku. Ember.

Prerušovaná povaha obnoviteľných zdrojov energie – vďaka ktorej sú náchylné na náhle poklesy výroby počas zamračených alebo bezveterných období – však znamená, že nemecká elektrizačná sústava zostáva zraniteľná voči výpadkom a potenciálnej cenovej nestabilite, a to aj napriek rastúcemu podielu obnoviteľných zdrojov energie vo výrobnom mixe.

S cieľom bojovať proti tejto zraniteľnosti a zabezpečiť, aby sa nemecký energetický systém dokázal vyrovnať s oživením dopytu po minuloročnej stagnácii napriek nižšej produkcii plynu a jadra, musia nemeckí výrobcovia elektriny rekordným tempom pokračovať v prestavbe celého energetického systému krajiny, konštatuje Maguire.

Pokrytie dopytu ako výzva

Kľúčovou krátkodobou výzvou pre nemeckých producentov je vyrábať toľko energie a elektriny, koľko dodávali predtým, ako ruský vpád na Ukrajinu prevrátili energetické trhy naruby.

Prudký nárast výroby elektriny zo solárnych a veterných zdrojov – o 19,5 %, resp. 10 % v roku 2022 – pomohol v minulom roku zvýšiť celkovú výrobu elektriny v Nemecku o 0,2 %, a to napriek 50-percentnému poklesu jadrovej produkcie v dôsledku skoršieho odstavenia reaktorov a 11-percentnému poklesu výkonu vodnej energie v dôsledku sucha.

Celková spotreba energie v Nemecku však zostala pod predchádzajúcimi maximami, pretože niekoľko výrobcov a priemyselných závodov obmedzilo alebo zastavilo prevádzku z dôvodu vysokých nákladov na energiu počas veľkej časti roka 2022.

V roku 2023 sa má veľká časť tejto priemyselnej spotreby energie vrátiť v dôsledku širokého tlaku zo strany vlády na oživenie hospodárstva s cieľom zabezpečiť pracovné miesta a obchodné príjmy.

Výrazne nižšie ceny energií tiež podnecujú oživenie dopytu, pričom veľkoobchodná elektrina mala v prvom štvrťroku 2023 stáť približne 50 % priemeru v roku 2022, ukázali údaje Emberu. Ale aj pri kombinácii vládnej podpory priemyselnej expanzie a nižších cien bola celková výroba elektriny v Nemecku v prvom štvrťroku 2023 stále o 10 % nižšia ako v rovnakom období v roku 2022.

To naznačuje, že celkový dopyt zostáva v porovnaní s úrovňami zo začiatku roku 2022 nízky a podniky sa zdráhajú zvyšovať spotrebu energie pri priemerných cenách, ktoré sú stále viac ako dvojnásobkom priemeru rokov 2017 – 2021.

Nižšia úroveň produkcie elektriny tiež naznačuje, že jej výrobcovia môžu mať problémy so zvýšením celkovej úrovne výroby vzhľadom na klesajúce dodávky jadrovej energie a pokračujúcu obmedzenú dostupnosť zemného plynu, upozornil Maguire.

Uhlie ako barlička

Keďže ceny elektriny sú stále výrazne nad dlhodobými priemermi a očakáva sa, že úroveň dopytu po energii bude v nasledujúcich mesiacoch neustále stúpať, výrobcovia elektriny sa pravdepodobne uchýlia k zvýšenému využívaniu uhlia vo výrobnom mixe, najmä pokiaľ ide o základné zaťaženie. Elektrifikačné systémy vyžadujú minimálne množstvo energie na zabezpečenie stability siete, známej ako základné zaťaženie.

Historicky sa nemecké siete pri výrobe veľkej časti tohto základného zaťaženia spoliehali na uhoľné elektrárne, pričom približne 45 % elektriny v rokoch 2000-2019 pochádzalo práve z uhlia. V posledných rokoch sa úsilie o zníženie znečistenia ovzdušia prejavilo v náraste podielu zemného plynu v nemeckom mixe základného zaťaženia, od roku 2020 zhruba na úroveň 17 %.

Jadrové a vodné elektrárne sú tiež účinné pri výrobe elektriny pre základné zaťaženie, ale nedávne odstávky jadrových zariadení spolu so zníženým výkonom vodnej energie znamenajú, že uhlie sa vracia ako najschodnejšia možnosť pre nemeckých výrobcov na výrobu stabilnej a cenovo dostupnej elektriny. Rozsah rastu dopytu po uhlí bude určovaný celkovým nemeckým dopytom po energii v nasledujúcich mesiacoch.

Ak sa výrobná produkcia v automobilkách a strojárskych firmách v krajine rozbehne podľa očakávania spolu s vyššou produkciou v chemických závodoch, oceliarňach a závodoch na výrobu hnojív, potom má celková spotreba energie potenciál podstatne vzrásť a prekročiť celkové hodnoty z roku 2022.

V prípade, že k tomu dôjde, producenti energie a elektriny budú mať problém uspokojiť zvýšený dopyt bez uchýlenia sa k väčšiemu využívaniu uhlia, najmä ak nie je k dispozícii žiadna jadrová energia a úroveň výroby elektriny z plynu je stále obmedzená.

Pre krajinu, ktorá má ambície stať sa lídrom v snahách o dekarbonizáciu energie, je perspektíva, že výrobcovia energie budú musieť zvýšiť spaľovanie uhlia, aj keď zavedú rekordnú kapacitu obnoviteľnej energie, potenciálne trápnou iróniou.

Ale keďže jadrová energia s nízkymi emisiami je teraz „zo stola“, zvýšené využívanie uhlia sa zdá byť nevyhnutné, aspoň v blízkej budúcnosti.

Navyše, skutočnosť, že uhlie je v nemeckom energetickom mixe ešte vôbec potrebné, tiež pripomína, že práca krajiny v oblasti energetickej transformácie sa ani zďaleka neskončila a bude potrebná oveľa komplexnejšia prestavba jej energetického systému, kým jej predstavy o nízkoemisnej ekonomike zrealizujú, uzavrel Maguire pre agentúru Reuters.