Tel Aviv 24. februára 2021 – Jedným z prostriedkov čiastočnej normalizácie izraelsko-palestínskych vzťahov by sa mohol stať plynovod, ktorý by zemný plyn z izraelského morského poľa Leviathan prepravoval do chudobného pásma Gazy. Podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na viaceré zdroje oboznámené so situáciou, sa rozhovory o tomto projekte pohli z abstraktných polôh k viac konkrétnym plánom.

Izraelsko-palestínsky konflikt a stroskotanie mierových rozhovorov roku 2014 nasledované prepuknutím násilia a vzájomnou nedôverou spôsobili, že projekt bol po celé roky len vzdialenou perspektívou. V posledných týždňoch však izraelské, palestínske, katarské a európske záujmy zblížila práve snaha dostať v roku 2023 plyn do Gazy.

Podľa plánu by zemný plyn z poľa Leviathan v Stredozemnom mori, prevádzkovaného Chevronom, mal prúdiť cez existujúci plynovod do Izraela a navrhovaným novým predĺžením ďalej do Gazy. Dohoda, ktorú ešte treba dopracovať, predpokladá, že izraelskú časť plánovaného potrubia bude financovať Katar a úsek v Gaze Európska únia, uviedli oficiálne zdroje pre Reuters.

V prípade úspešnej prevádzky by plynovod po prvýkrát za dlhé roky poskytol pásmu Gazy stabilný zdroj energie a ukončil výpadky prúdu, ktoré prispeli k ochromeniu ekonomiky palestínskej enklávy. „Hovoríme o Gaze, ktorá bude mať elektrinu 24 hodín denne, čo poskytne základ pre silný hospodársky rast a prispeje k mieru a stabilite,“ uviedol Ariel Ezrahi, riaditeľ energetiky pre Úrad Kvarteta, skupiny podporujúcej mierové úsilie medzi Palestínčanmi a Izraelčania, ktorú tvoria USA, OSN, Európska únia a Rusko. Vývoj v poslednom období podľa predstavoval „skutočný prielom“, tvrdí Ezrahi, ktorý vedie pracovnú skupinu pre plyn pre Gazu, financovanú od roku 2015 holandskou vládou.

Financovanie

Úrad Kvarteta predpokladá, že Palestínčania budú na začiatku nakupovať asi 0,2 miliardy metrov kubických plynu ročne, po zvýšení výkonu elektrárne v Gaze a pripojení ďalších spotrebiteľov možno 1 mld. m3.

Európska únia minulý týždeň vyčlenila počiatočných 5 miliónov eur na financovanie časti plynovodu v Gaze, ktorý bude mať zhruba 4 km a bude stáť okolo 20 miliónov eur.

Katarský vyslanec v pásme Gazy Mohammed Al-Emadi minulý týždeň pre tlačovú agentúru SAWA so sídlom v Gaze uviedol, že jeho krajina bude financovať izraelský segment plynovodu s dĺžkou približne 45 km, ktorý by mal stáť zhruba 70 miliónov eur. Aj palestínski a izraelskí predstavitelia agentúre Reuters potvrdili, že Katar je pripravený zaplatiť za izraelský úsek. Emadiho kancelária a tlačová kancelária katarskej vlády nereagovali.

Izraelské pole Leviathan už vyváža plyn do susedného Jordánska a Egypta. Spoločnosť Chevron na otázku ohľadom plynovodu do Gazy uviedla, že sa „teší na podporu stratégie Izraela zameranej na rozvoj svojich energetických zdrojov v prospech krajiny a regiónu“, ale nekomentuje „záležitosti komerčnej povahy“. Jej hlavný izraelský partner v Leviathane, Delek Drilling, odmietol komentár.

Súčasnosť a očakávania Gazy

Gaza, pobrežná enkláva s rozlohou 360 km2, je domovom dvoch miliónov Palestínčanov. Nemá spojenie s vonkajším svetom s výnimkou Izraela, ktorý ovláda 90 % jeho pozemných a morských hraníc, a Egypta, s ktorým má úzku pozemskú hranicu na juhu.

Obe krajiny už roky udržiavajú prísnu blokádu pásma, ktorú zdôvodňujú bezpečnostnými obavami z islamistickej militantnej skupiny Hamas, kontrolujúcej Gazu od roku 2007.

Jediná súčasná elektráreň v pásme vyrába elektrinu asi 12 hodín denne, a to z nafty, ktorá je nákladnejším a znečisťujúcim palivom.

Plynovod umožní elektrárni zvýšiť výrobnú kapacitu dvojnásobne, možno štvornásobne. Úrad Kvarteta odhaduje, že k hrubému domácemu produktu Palestíny pridá viac ako 1 miliardu dolárov.

Aj keď lacnejší a spoľahlivejší zdroj energie môže zmierniť neutešenú ekonomickú situáciu obyvateľov Gazy – a tým prispieť k stabilite v regióne – málokto očakáva, že bude všeliekom. Samotnú elektráreň na konci navrhovaného plynovodu už zasiahli dôsledky politických sporov.

V roku 2006 ju bombardoval Izrael po tom, čo militanti Hamasu z Gazy zajali pri cezhraničnom útoku izraelského vojaka. V poslednej dekáde sa zase dve hlavné politické zoskupenia v Gaze, Hamas a strana prezidenta Mahmúda Abbása navzájom obviňujú zo zhoršenia energetickej krízy.

Práve Abbásova palestínska samospráva podporovaná Západom bude viesť záverečné rozhovory s izraelskou plynárenskou spoločnosťou Delek, uviedli palestínski predstavitelia. Podpredseda Palestínskej elektrickej spoločnosti (PEC) Walid Salman vyjadril nádej, že dohody bude možné dosiahnuť za niekoľko týždňov, čo umožní pokles nákladov na elektrinu o 60 % a zdvojnásobenie výroby na maximálnych 140 megawattov. Dodal, že s Delekom hovorili o päťročnom obchode s plynom.

Izraelský minister energetiky Yuval Steinitz vyhlásil, že projekt sa pripravuje „v plnej koordinácii s nami“. To zahŕňa aj obranné zložky a štátnu spoločnosť Israel National Gas Lines, ktorej generálny riaditeľ uviedol, že plány na 24-palcový plynovod, ktorý môže prepravovať „značné množstvo plynu“, sú pripravené.

Čaká sa už len na finálnu dohodu, aby sa – možno už v najbližších týždňoch – mohlo začať s výstavbou, uzavrela agentúra Reuters.

Foto: Reuters