Londýn 28. februára 2024 – Katar koncom minulého týždňa ohlásil ďalšie zásadné zvýšenie svojej produkcie skvapalneného zemného plynu. Najnovšia expanzia môže byť podľa analytikov súčasťou katarskej snahy na vytlačenie konkurencie z USA a iných exportérskych krajín, a to najmä vo svetle aktuálneho vývoja v Spojených štátoch, ktoré nedávno ohlásili pauzu v schvaľovaní nových vývozných projektov. Téme sa venovala agentúra Reuters.
Jeden z popredných svetových exportérov LNG plánuje do roku 2030 zvýšiť svoju produkciu zo súčasných 77 miliónov metrických ton ročne (mtpa) na 142 mtpa, kým donedávna ešte počítal s expanziou na 126 mtpa do roku 2027. Aktuálne ohlásený nový cieľ tak oproti súčasnému stavu predstavuje nárast o 85 %.
Plánované rozšírenie katarskej výroby LNG by mohlo viesť k tomu, že krajina bude do roku 2030 kontrolovať takmer 25-percentný podiel na globálnom trhu a vytlačí konkurenčné projekty vrátane tých z USA, kde prezident Biden pozastavil schvaľovanie čakajúcich aj nových projektov,, hovoria trhoví experti.
Niektorí z nich pre Reuters uviedli, že tento krok bude mať vplyv na globálne projekty v Spojených štátoch, východnej Afrike a inde, ktoré si vyžadujú financovanie a dlhodobé záväzky zákazníkov, aby bolo možné prijať konečné investičné rozhodnutie, vzhľadom na výhodu Kataru ako producenta s najnižšou cenou na svete.
„Katarčania si uvedomili, že sú schopní ponúknuť takmer najkonkurencieschopnejšie ceny. Majú rezervy, nižšie náklady na budovanie prírastkových kapacít, vzťahy s inžinierskymi firmami a existujúcimi klientmi, tak prečo sa zastaviť?,“ položil si otázku Ira Joseph, senior partner pre výskum Centra globálnej energetickej politiky Kolumbijskej univerzity. „To naznačuje, že do toho idú spôsobom „use it or lose it“. Ak ste globálny nízkonákladový výrobca, prečo to nevyriešiť raz a navždy a neodstrašiť akúkoľvek konkurenciu, ktorá potrebuje dlhodobých zákazníkov a financovanie,“ dodal.
Fraser Carson, hlavný výskumný analytik globálneho LNG v spoločnosti Wood Mackenzie, pre Reuters uviedol, že načasovanie katarského oznámenia je „šťastné“, keďže ostatní veľkí konkurenti LNG sa „potácajú“, či už pre Bidenovu pauzu, sankcie proti ruskému LNG či neistotu okolo projektu TotalEnergies v Mozambiku z dôvodu komplikovanej vnútropolitickej situácie.
Konkurencia medzi Katarom a USA sa zintenzívnila po rozhodnutí Európy zbaviť sa závislosti od ruských potrubných dodávok v reakcii na inváziu Moskvy na Ukrajinu, keďže dodávatelia plynu z USA vyplnili zásobovacie vákuum a v roku sa 2023 etablovali ako najväčší svetový vývozca LNG. Prekonali aj Katar, hoci aj jeho objemy pomohli nahradiť časť strateného dovozu z Ruska.
Výrobná kapacita LNG v USA sa v priebehu nasledujúcich štyroch rokov takmer zdvojnásobí, ale rozhodnutie pozastaviť schvaľovanie žiadostí o nové terminály na vývoz LNG z dôvodu environmentálneho a iného preskúmavania vyvolalo varovania dovozcov plynu, že tento krok ohrozí budúcu energetickú bezpečnosť na celom svete.
Signál, ktorý si z posledného vývoja musia vziať americké projekty je, že ak nebudú pokračovať, urobí to niekto iný, poznamenal v tejto súvislosti Kaushal Ramesh, viceprezident spoločnosti Rystad Energy pre výskum LNG.
Expanzia ako podpora odberu LNG v Ázii
Očakáva sa, že nová expanzia povedie k obdobiu stabilnejších a nižších cien počas zvyšku dekády a podporí väčší odber LNG zo strany ázijských kupujúcich, povedal pre Reuters Alex Froley senior analytik LNG v spoločnosti ICIS na spracovanie údajov.
Uvedenie ďalších 16 mtpa nízkonákladových objemov na trh je pre Áziu pozitívne a je to presne to, čo trh LNG potrebuje, aby zaručil dlhodobú budúcnosť v rozvíjajúcej sa Ázii,“ povedal Ramesh.
Globálny trh s plynom by mal do roku 2030 vzrásť zo súčasných 400 na 580 – 600 mtpa, a to najmä vďaka ázijskému dopytu. Očakáva sa, že Katar dovtedy bude kontrolovať 24 až 25 % trhu.
„Katar má geograficky dobré predpoklady na uspokojenie súčasného vysokého dopytu v severovýchodnej Ázii v Číne, Japonsku a Kórei a budúceho dopytu v jedinom skutočne rastúcom regióne južnej Ázie, najmä v Indii,“ povedal Henning Gloystein, vedúci oddelenia energetiky a zdrojov v Eurasia Group.
Šéf QatarEnergy Saad al-Kábí naďalej verí, že v budúcnosti bude existovať dostatok príležitostí na to, aby sa plyn stal súčasťou energetického mixu. „Myslíme si, že bude nedostatok plynu, dokonca aj s naším projektom,“ dodal v nedeľu (25. 2.) pri prezentovaní plánov expanzie.
Hoci sa ozývajú hlasy vyjadrujúce obavy z dodatočného vplyvu novej globálnej výroby LNG na uhlíkové emisie, oponenti tvrdia, že plyn má stále obrovský priestor na zníženie emisií nahradením uhlia a ropy, domnieva sa Froley. „Napriek tomu, že Čína bola minulý rok najväčším svetovým dovozcom LNG, celkový energetický mix Číny zahŕňa len okolo 8 % plynu oproti 61 % uhlia a 18 % ropy,“ dodal s odvolaním sa na čísla IEA.
Popredné svetové energetické spoločnosti vrátane Exxon Mobilu, Shellu, TotalEnergies a ConocoPhillips hrajú v katarskom LNG priemysle už desaťročia ústrednú úlohu. Všetky majú podiely v existujúcich výrobných zariadeniach a v posledných rokoch získali podiely v nových fázach expanzie, pričom ponúkajú svoju hotovosť výmenou za objemy LNG.
Aj keď nové zmluvy nie sú také lukratívne ako v minulosti, podľa zdrojov z odvetvia ponúkajú spoločnostiam dôležitú oporu v odvetví LNG, o ktorom predpokladajú, že bude v nasledujúcich desaťročiach naďalej rásť, keďže ekonomiky sa presúvajú z uhlia k menej znečisťujúcemu zemnému plynu.
Zdroje z odvetvia očakávajú, že Katar bude pokračovať v hľadaní partnerstiev s globálnymi hráčmi, keďže má veľa objemov LNG na predaj, pričom jeden zo zdrojov si myslí, že austrálsky Woodside, ktorého americký projekt Lake Charles je ohrozený Bidenovou pauzou, by sa mohol snažiť stať sa partnerom Kataru vzhľadom na nedávne ukončenie rokovaní o fúzii s menším rivalom Santosom, uzavrela agentúra Reuters.
Ilustračné foto: ©Elengy by GIEBrussels