Viedeň 21. júna 2023 – Platforma Európskej únie pre spoločný nákup plynu AggregateEU bola užitočná na demonštráciu faktu, že trh už medzi aktívnymi účastníkmi funguje celkom dobre, povedal pre Argus predseda výboru Európskej federácie obchodníkov v energetika (EFET) pre plyn Doug Wood pri príležitosti viedenskej konferencie ETCSEE (Energy Trading Central and South Eastern Europe).

Na základe spätnej väzby od členov EFET-u zúčastňujúcich sa výberového konania, „boli spárovaní alebo spojení len s ľuďmi, s ktorými už hovorili“, povedal Wood a dodal, že sa ešte len uvidí, „či sa urobili nejaké dodatočné obchody cez platformu, k uzavretiu ktorých by inak nedošlo“.

Wood tiež vyjadril nádej, že Európska komisia zverejní analýzu, aby zistila, či sú ceny obchodov cez platformu reálne vyššie alebo nižšie ako ceny dosiahnuté na burzách a prostredníctvom sprostredkovateľských platforiem.

Podľa zástupcu EFET-u sa komisia teraz snaží zamerať na to, aby dostala na trh veľkých priemyselných spotrebiteľov plynu.

Hoci bolo obdobie, keď veľa obchodných aktivít skolabovalo do čo možno najkratších kontraktov, Wood verí, že tento trend sa teraz obracia opačným smerom. „Myslím si, že to, čo teraz vidíme, najmä na trhu s LNG, sú portfólioví hráči, ktorí podstupujú určité dlhodobé cenové riziká“, keďže v dlhodobejšom horizonte bude niekde, či už v Európe alebo inde, pre tento plyn existovať trh, zdôraznil Wood.

Prvé kolo

AggregateEU je nový mechanizmus EÚ, ktorý umožňuje spájanie dopytu a spoločný nákup plynu na európskej úrovni. Jeho účelom je zhromažďovať a združovať dopyt po plyne od spoločností so sídlom v EÚ alebo v krajinách Energetického spoločenstva a včas nájsť zodpovedajúce najkonkurencieschopnejšie ponuky dodávok pre ďalšie vtláčacie obdobie. To znamená, že agregácia dopytu je otvorená pre spoločnosti využívajúce plyn, ako aj pre spoločnosti obchodujúce s plynom zo všetkých krajín EÚ a zo zmluvných strán Energetického spoločenstva (Albánsko, Bosna a Hercegovina, Gruzínsko, Kosovo, Moldavsko, Čierna Hora, Severomacedónska republika, Srbsko, Ukrajina).

Na to, aby sa spoločnosti mohli zúčastniť na verejných súťažiach, musia sa najprv zaregistrovať u poskytovateľa služby PRISMA European Capacity Platform GmbH a prihlásiť sa do mechanizmu AggregateEU. Európska komisia poverila Prismu zriadením mechanizmu prostredníctvom zabezpečenej online platformy. Ako dodávatelia sa môžu zapájať spoločnosti z EÚ aj z krajín mimo Únie s výnimkou ruských spoločností.

Podľa nariadenia o uskladňovaní plynu musia členské štáty EÚ zabezpečiť, aby miestne spoločnosti nahlásili svoj dopyt zodpovedajúci 15 % povinností každého členského štátu, pokiaľ ide o naplnenie zásobníkov plynu. Spoločnosti však plyn budú nakupovať na úplne dobrovoľnom základe. Každá spoločnosť sa môže zapojiť do ktorejkoľvek verejnej súťaže v rámci mechanizmu AggregateEU buď ako predávajúci, alebo ako kupujúci, ale nie v oboch funkciách.

Prvé kolo výberového konania sa uskutočnilo 10.-15. mája 2023. Výsledky prvej ponuky zverejnené dňa 16. mája 2023 ukázali pozitívnu reakciu od účastníkov trhu. Na celkový dopyt EÚ v objeme približne 11.6 miliárd kubických metrov zemného plynu reagovalo 25 medzinárodných dodávateľov ponukou na dodávku v celkovom objeme viac ako 13.4 miliárd kubických metrov. Z tohto objemu predstavoval skvapalnený zemný plyn viac ako 20 % a zvyšných 80 % pokryl plyn prepravovaný potrubím.  Najzraniteľnejším krajinám, ako napríklad Ukrajina a Moldavsko, sa podarilo dosiahnuť až 100%, resp. 80% nimi požadovaného objemu. 

Najbližšia verejná súťaž sa uskutoční v júni, pričom ďalšie tri by mali nasledovať do konca roka 2023.

Vyraďovanie ruského plynu si vyžaduje čas

Wood sa na konferencii ETCSEE vyjadril aj k problematike odchodu od ruského plynu, ktorá sa stala aktuálna po invázii Moskvy na Ukrajinu koncom februára 2022. Keďže v platnosti je naďalej viacero dlhodobých zmlúv medzi európskymi firmami a ruskou, štátom kontrolovanou plynárenskou firmou Gazprom, je „ťažké“ predstaviť si, ako možno v krátkodobom horizonte dosiahnuť úplné odstavenie ruského plynu, povedal Wood pre Argus a dodal, že Európa stále dostáva značné objemy skvapalneného zemného plynu z Ruska.

Zástupca federácie obchodníkov očakáva čoraz väčší odklon od ruského plynu, no stále vidí niekoľko výziev, ktoré treba prekonať. Lepšie vyhliadky v tomto smere podľa neho existujú od roku 2026, keď sa na trhu očakáva výrazný nárast dostupných objemov skvapalneného plynu, argumentoval.

Wood ďalej zdôraznil, že hoci vidí „nádejný“ vývoj v krajinách strednej a juhovýchodnej Európy, ktoré využívajú zlepšenú kapacitu prepojení, snažia sa získať prístup k trhovým dodávkam a diverzifikovať svoje zdroje, „politická vôľa, vládna podpora a rozvoj dobrej regulácie v tomto regióne, toto všetko je momentálne pomalé.“ Naliehavosť situácie viedla k prehodnoteniu a podľa Wooda existujú dobré dôvody, aby krajiny prijali „otvorenejší prístup“.

EFET tiež očakáva, že v prípade nepredĺženia tranzitnej dohody medzi Ukrajinou a Ruskom po roku 2024 bude nutné zvládnuť „oveľa menšie škody“. Došlo k obrovskému finančnému dosahu, pretože výnosy z tranzitu, veľmi dôležitý príspevok do ukrajinskej ekonomiky, sú do značnej miery stratené, povedal Wood a dodal, že objemy zemného plynu prichádzajúce do Európy ukrajinskou trasou sú teraz relatívne malé v porovnaní s veľkosťou trhu s energiou.

Európa má v súčasnosti „lepšie skúsenosti“ s reverznými tokmi, a to aj prostredníctvom Transbalkánskeho plynovodu, ktorý predstavuje novú trasu na prepravu plynu na Ukrajinu. Krajiny, ktoré predtým dostávali dodávky cez Ukrajinu, „môžu byť stále viac obsluhované zo svojich západných prepojení“, uzavrel predseda výboru Európskej federácie obchodníkov v energetika (EFET) pre plyn Doug Wood pre argusmedia.com.