Bratislava 3.januára 2020- Plynovody i zásobníky so zemným plynom môžu byť alternatívou k elektrickým batériám. Poukazujú na to výskumné projekty, ktorých súčasťou je aj spoločnosť NAFTA. „Tieto projekty sú pre nás možnosť ako sa zapojiť do reálneho výskumu a vývoja. Zúčastnili sme sa napríklad na projekte s rakúskymi partnermi, kde sme skúmali možnosti primiešavania vodíka do metánu a jeho možnosti ukladania do zásobníkov. Chceli by sme využiť existujúcu infraštruktúru na, aby sme mali alternatívu k elektrickým batériám. Bol to prvý projekt, ktorý nebol len laboratórny, ale realizoval sa priamo v rámci ložiska. Výsledky boli technicky veľmi zaujímavé. Ukázalo sa, že táto cesta je reálna. Momentálne je problémom ekonomika, zatiaľ to nie je veľmi rentabilné,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Martin Bartošovič.

Priestor pre podporu výskumných projektov pre NAFTU sa otvára aj v rámci Slovenského plynárenského naftového zväzu (SPNZ), ktorý sa stal členom Európskeho výskumného inštitútu pre energetické a plynárenské inovácie (ERIG). „Veríme, že Slovensko prispej k našim výskumným aktivitám zameriavajúcim sa na novú úlohu plynu v ekonomike, najmä na posilnenie pozície obnoviteľných, dekarbonizovaných plynov ako bioplyn, biometán alebo vodík,“ zdôraznil generálny sekretár ERIG Hans Rasmusson.

Okrem inovatívnych projektov pokračuje NAFTA v napĺňaní svojej stratégie v oblasti prieskumu, ťažby a skladovania.  „Chceme posilniť pozíciu skladovateľa a vytvárať produkty, ktoré budeme schopní ponúkať našim klientom na Slovensku a v Európe. V oblasti skladovania sa chceme stať paneurópskym hráčom, ktorý bude mať aktivity vo viacerých európskych krajinách. Túto stratégiu postupne napĺňame,“ konštatoval Bartošovič, ktorý dodal, že v   oblasti prieskum a ťažby sa NAFTA snaží identifikovať možné investície s partnermi, kde by chcela ťažiť uhľovodíky. Príkladom je Ukrajina. „Prvý projekt na Ukrajine sa nachádza tesne za hranicou, je to Užhorodská licencia. Ťažíme na východe Slovenska už 50 rokov plyn, možné vrty sú však aj na druhej strane hranice. Panva pokračuje  na ukrajinskej strane, kde realizujeme tri vrty,“ doplnil Bartošovič.