Londýn 15. marca 2024 – Do konca vykurovacej sezóny zostáva už len niekoľko týždňov a Európa je na ceste ukončiť zimu s rekordným množstvom plynu v zásobníkoch. To by malo prispieť k poklesu cien a rozptýliť obavy o energetickú bezpečnosť. Skôr, než si politici zablahoželajú k úspešnému zvládnutiu krízy spôsobenej ruskou inváziou na Ukrajinu, mali by uznať, že mali mimoriadne šťastie na počasie, ktoré zohralo kľúčovú úlohu pri zlepšovaní bezpečnosti dodávok plynu v Európe, zrejme dôležitejšiu ako politické opatrenia na podporu úspor, zdôraznil pre agentúru Reuters analytik John Kemp.
Dve po sebe idúce mierne zimy v rokoch 2022/23 a 2023/24 znížili dopyt po vykurovaní plynom aj elektrinou a umožnili regiónu zhromaždiť rekordné zásoby.
Posledná zima bola v severozápadnej Európe prevažne mierna, mokrá a veterná, čo znížilo dopyt po vykurovaní a zároveň spôsobilo prudký nárast výroby veterných elektrární, čo predstavuje dvojnásobnú úsporu plynu.
Vyskytlo sa pomerne málo epizód tzv. „dunkelflaute“, zamračeného, bezveterného a chladného počasia, keď veterné a solárne zdroje takmer neprodukujú a sieť je nútená spoliehať sa na plyn, aby uspokojila dopyt.
Neexistuje žiadna záruka, že podobné šťastie bude mať Európa aj naďalej. Budúca zima by mohla byť výrazne chladnejšia s menšou produkciou z vetra, čo by mohlo mať za následok dvojnásobný skok v spotrebe plynu.
Širším problémom je, že rastúce spoliehanie sa na nestále zdroje , ako sú vietor a slnko, poháňané krátkodobými a strednodobými poveternostnými podmienkami, vedie k zvýšenej variabilite v zimnom dopyte po plyne a výrobe elektriny z plynu.
Počas zimy 2023/24 vietor výrazne znížil tlak na dodávky elektriny a plynu – ale v budúcnosti by mohol zvýšiť stres v oboch systémoch, upozornil Kemp.
Severoatlantická oscilácia ako top faktor
Severoatlantická oscilácia (NAO) je podľa výskumníkov z Hadley Center v Británii „jedným najdôležitejším faktorom pre medziročné výkyvy v sezónnej klíme okolo Atlantickej panvy“.
„Variabilita v NAO opisuje stav atlantického tryskového prúdenia vzduchu a priamo súvisí s povrchovými vetrom, a teda zimnými teplotami… v Severnej Amerike, Európe a ďalších regiónoch okolo Atlantickej panvy.“
Vo svojej najzákladnejšej podobe NAO vyjadruje stav rozdielu atmosférického tlaku medzi Grónskom a Islandom (zvyčajne oblasťou relatívne nízkeho tlaku) a Azorskými ostrovmi-Bermudami (zvyčajne oblasťou vysokého tlaku).
Keď je tlakový rozdiel väčší ako priemer, NAO sa považuje za kladnú a silné západné vetry smerujú cez severozápadnú Európu, pričom prinášajú veľa teplého a vlhkého vzduchu cez oceán.
Keď je tlakový rozdiel pod priemerom, NAO sa považuje za zápornú a západné vetry smerujú cez južnú Európu, zatiaľ čo severozápadná Európa zažíva menej veterné a suchšie podmienky.
NAO je v krátkodobom a strednodobom horizonte oveľa nestabilnejší a variabilnejší ako známejší cyklus El Niño – La Niña v Pacifiku.
V posledných rokoch však výskumníci pokročili v úspešnom predpovedaní NAO na niekoľko mesiacov dopredu, čo je základ pre sezónne zimné predpovede počasia.
NAO možno predpovedať na základe stavu El Niño – La Niña, rozsahu ľadovej pokrývky v oblasti Karského mora v Severnom ľadovom oceáne a mnohých ďalších premenných.
Podľa meteorologického úradu Spojeného kráľovstva je teraz možné s istým úspechom predpovedať priebeh NAO a priemerné zimné počasie už v novembri, uviedol Kemp pre Reuters.
Mierne a veterné počasie
NAO bola výnimočne pozitívna v decembri 2023 a v menšej miere vo februári 2024 a v oboch mesiacoch smerovalo veľa teplých vlhkých západných vetrov cez severozápadnú Európu.
V nemeckom Frankfurte boli teploty výrazne nad dlhodobým sezónnym priemerom v decembri (+2,8 °C) a opäť vo februári (+5,8 °C), čo výrazne znížilo potrebu vykurovania.
V Londýne boli teploty vysoko nad priemerom aj v decembri (+2,3 °C) a vo februári (+3,3 °C), čím sa znížila potreba ústredného plynového kúrenia aj elektrického vykurovania z plynu.
Rýchlosť vetra v severozápadnej Európe bola zároveň vyššia ako normálne, čo podporilo výrobu z veterných fariem na súši aj na mori. Zvýšenie kapacity veterných fariem a vyššia priemerná rýchlosť vetra spolu vytvárajú prudký nárast výroby vetra.
Výroba veternej energie v Nemecku vzrástla na 19,5 terawatthodín (TWh) v decembri 2023 z 12,2 TWh v decembri 2022. Výroba veternej energie v Británii sa v decembri 2023 vyšplhala na 9,7 TWh zo 7,4 TWh v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka.
V Nemecku zvýšenie výkonu vetra (+7,3 TWh) najviac znížilo výrobu z uhlia (-5,1 TWh) a plynu (-1,0 miliardy TWh). V Spojenom kráľovstve zvýšený výkon vetra (+2,3 TWh) väčšinou znížil výrobu z plynu (-3,0 TWh), vyčíslil analytik.
Úspory plynu
Výsledkom bolo oveľa menšie vyčerpanie zásob plynu od začiatku zimy 2023/24, s dosahom sústredeným na december a február, keď bola NAO výrazne pozitívne.
Zásoby v Európskej únii a Spojenom kráľovstve sa v decembri vyčerpali v priemere len o 3,2 TWh za deň v porovnaní s priemerom 4,1 TWh za deň za posledných desať rokov. Vyčerpanie bolo najmenšie od decembra 2019 a predtým od decembra 2015, pričom obe sa vyznačovali výrazne pozitívnou NAO.
Zásoby sa vo februári 2024 vyčerpali v priemere o 3,0 TWh za deň v porovnaní s predchádzajúcim desaťročným sezónnym priemerom 4,8 TWh, čo je najmenej od februára 2014.
V dôsledku toho boli zásoby 10. marca o 279 TWh (+67 % alebo +2,16 štandardnej odchýlky) nad predchádzajúcim desaťročným sezónnym priemerom. Prebytok narástol zo 167 TWh (+18 % alebo +1,70 štandardnej odchýlky) na začiatku zimnej vykurovacej sezóny 1. októbra.
Väčšina nárastov sa vyskytla v decembri (+29 TWh) a februári (+57 TWh), s menším nárastom v novembri (+19 TWh) a prebytok sa mierne znížil v januári (-8 TWh), konštatoval Kemp.
Politická lekcia
Šťastie na mierne zimy v rokoch 2022/23 a 2023/24 zohralo najväčšiu úlohu pri zlepšovaní bezpečnosti dodávok plynu v Európe a bolo pravdepodobne dôležitejšie ako politické opatrenia na podporu úspor.
Dve mierne zimy zvýšili zásoby na rekordné sezónne maximum a po zohľadnení inflácie stlačili ceny späť na úroveň pred rokom 2021.
Od európskych lídrov by však nebolo múdre spoliehať sa na to, že budú mať šťastie tretíkrát. Tvorcovia politík a energetický priemysel musia zvážiť, ako sa vyrovnajú so situáciou, keby budúcu zimu charakterizovala prevažne negatívna NAO, vyšší dopyt po vykurovaní a menšia produkcia vetra, uzavrel analytik John Kemp pre Reuters.
Ilustračné foto: © FluxSwiss -GIEBrussels