Budapešť 23. augusta 2024 – Ponukové šoky v Európe stavajú maďarský trh s plynom do centra pozornosti. Na dôležitosti získava najmä preto, že stabilné dodávky ruského plynu cez plynovod TurkStream umožňujú krajine zohrávať aktívnejšiu úlohu v plynovej bilancii strednej a východnej Európy. Téme sa venoval portál spglobal.com. Strategickú pozíciu Maďarska na trhu s plynom podľa neho ešte zvýrazňuje neistota týkajúca sa dodávok ruského plynu do regiónu cez Ukrajinu.
Vypuknutie rusko-ukrajinskej vojny v roku 2022 spustilo zásobovací šok, ktorý ovplyvnil európsky trh s plynom vo všeobecnosti a najmä vnútrozemské krajiny strednej a východnej Európy, ktoré sa z veľkej časti spoliehajú na konkurencieschopné ceny ruského plynu prúdiaceho cez Ukrajinu.
Maďarsko je príkladom tejto závislosti: podľa Medzinárodnej energetickej agentúry pochádzalo v roku 2020 95 % jeho dodávok plynu z Ruska.
Úzke vzťahy Maďarska s Ruskom naďalej tvorili základ bezpečnosti dodávok plynu v krajine, ktorá profituje z alternatívnej trasy dodávok ruského plynu plynovodom TurkStream.
Ten umožňuje ruským objemom prúdiť cez Turecko do Európskej únie, vďaka čomu zostáva kľúčovým faktorom v energetickej bilancii krajiny, pričom účastníci trhu sa domnievajú, že to tak zostane aj naďalej.
Keďže ruské potrubné toky do EÚ cez iné trasy boli do značnej miery obmedzené alebo výrazne zredukované, dovoz plynu do Európy cez plynovod TurkStream vzrástol v prvej polovici roku 2024 medziročne o 54 %, informovalo Fórum krajín vyvážajúcich plyn.
Podľa zdroja trhu s plynom v strednej a východnej Európe neexistuje veľké riziko obmedzenia dodávok cez TurkStream. „Maďarsko urobí všetko pre to, aby pokračovalo v odbere ruských objemov,“ dodal.
Maďarský trh s plynom už pomáha aj ďalším krajinám v regióne, ako sú Slovensko a Česká republika. Toky na Slovensko dosiahli v júli 2,36 TWh, vyplýva z údajov slovenského prevádzkovateľa prepravnej sústavy.
Rozhodujúca úloha Maďarska
Možnosť pokračovať v odbere plynu cez plynovod TurkStream sa pre región stáva ešte dôležitejšou, keďže účastníci trhu pozorne sledujú osud ruského tranzitu plynu cez Ukrajinu, vzhľadom na skutočnosť, že platnosť rusko-ukrajinskej dohody o tranzite vyprší na konci roka 2024.
Základný scenár analytikov S&P Global Commodity Insights o budúcnosti ruského tranzitu plynu bol aktualizovaný v máji, pričom zastavenie ruských tokov cez Ukrajinu bolo preklasifikované na „viac pravdepodobné než nepravdepodobné“. Predtým analytici S&P Global predpokladali, že toky budú pokračovať.
Tranzit ruského plynu cez Ukrajinu v súčasnosti pridáva k európskej plynovej bilancii približne 15 miliárd metrov kubických (bcm) ročne, pričom smeruje predovšetkým na Slovensko, do Českej republiky, Rakúska a v menšej miere aj do Talianska. Keďže konkurencia o plyn medzi uvedenými uzlami sa zintenzívňuje, Maďarsko je jedinečne dobre zásobené pre zníženie rizík dodávok v regióne.
Vzhľadom na rastúci význam a zvyšujúci sa záujem o maďarský trh s plynom v rámci regiónu, podčiarknutý rastúcou likviditou v maďarskom uzle MGP, Commodity Insights začala 18. júla ohodnocovať denné, mesačné a víkendové zmluvy maďarského virtuálneho obchodného uzla.
Krátkodobé problémy s nadmernou ponukou
Hoci sa stáva čoraz dôležitejším maďarský trh s plynom čelí výzvam v dôsledku kapacitných obmedzení infraštruktúry.
Trhové zdroje v regióne uviedli, že prepojovacia kapacita s mnohými susedmi krajiny je plne obsadená do konca roku 2024, keďže vnútrozemské krajiny v strednej a východnej Európe s menej výhodnými geografickými polohami sa snažia rýchlo naplniť svoje zásobníky pred nadchádzajúcou plynárenskou zimou.
V dôsledku toho zostáva maďarský trh s plynom presýtený. K 18. augustu bolo v zásobách asi o 0,4 TWh zemného plynu viac ako pred rokom, pričom EÚ ako celok mala k 18. augustu o 8,9 TWh menej v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, ukazujú údaje Gas Infrastructure Europe.
Podľa správy Central Easter European Gas Exchange zverejnenej 17. júla na trhu zostáva „medvedí“ sentiment, s cenami stlačenými z dôvodu „vysokých zásob, nižšej spotreby, silného a stabilného toku cez TurkStream“.
Maďarský obchodník s plynom pre spglobal.com uviedol, že stále vidí letnú bilanciu MGP ako vcelku prebytkovú, pričom očakáva zachovanie zľavy voči holandskému uzlu TTF v rozmedzí 1-2 eurá.
Čo sa týka budúcnosti, analytici Commodity Insights predpovedajú, že závislosť krajín strednej a východnej Európy od ich vlastného skladovania sa počas nasledujúcej zimy zvýši a že v lete 2025 budú potrebovať viac dodávok.
Regionálni hráči vrátane Maďarska v súčasnosti pracujú na iniciatívach na posilnenie prepojenia medzi strednou a východnou Európou a Balkánom, pričom najvýznamnejším pripravovaným projektom je tzv. Vertikálny koridor, plynovodné prepojenie medzi Gréckom a Bulharskom, Rumunskom, Maďarskom, Slovenskom a Moldavskom a Ukrajinou.
Diverzifikačné snahy
V auguste 2023 maďarská MVM podpísala zmluvu s tureckým štátnym Botasom o zabezpečení dodatočných objemov plynu dodaných do krajiny v roku 2024, uvádza sa v tlačovej správe Botasu.
Na chorvátskom ostrove Krk v súčasnosti funguje plávajúci LNG terminál so zvýšenou ročnou regasifikačnou kapacitou 2,9 bcm – oproti 2,1 bcm/rok od spustenia v roku 2021 – pričom do maďarskej plynárenskej sústavy putujú značné objemy spätne splyňovaného zemného plynu.
Navyše, do roku 2025 terminál zdvojnásobí svoju kapacitu na 6,1 bcm ročne. Toto plánované zvýšenie má priniesť viac možností kupujúcim v strednej a východnej Európe za cenu zvýšenia ich expozície na globálnom trhu LNG.
Okrem toho sa v roku 2027 plánuje spustenie ťažby z veľkého podmorského plynového poľa Neptun Deep v rumunskej časti Čierneho mora, pričom jeden z jeho developerov, OMV Petrom, odhaduje zásoby poľa na 100 miliárd metrov kubických.
Očakáva sa, že tieto projekty ešte viac upevnia strategickú pozíciu Maďarska na regionálnom trhu so zemným plynom v druhej polovici súčasnej dekády, uzavrel spglobal.com.