Štokholm/Kodaň/Brusel/Berlín 28. septembra 2022 – Poškodenie plynovodov Nord Stream 1 a 2 je pravdepodobne úmyselným činom. Podľa agentúry Reuters to v utorok (27. 9.) vyhlásila švédska premiérka Magdalena Anderssonová, podľa ktorej nešlo o útok na Švédsko či Dánsko. Podľa seizmológov spôsobili úniky plynu z plynovodov výbuchy, nie zemetrasenie alebo zosuv.

Švédske a dánske meracie stanice v pondelok (26. 9.) zaznamenali masívne podmorské výbuchy, a to v miestach, kde z plynovodu Nord Stream následne začal unikať plyn. Na hladinu Baltského mora severovýchodne od dánskeho ostrova Bornholm vyplávali bubliny. Zasiahnutá plochá mala až kilometer v priemere, povedala Anderssonová.

„Máme informácie od švédskych spravodajských služieb a dostali sme aj informácie vďaka našim kontaktom s Dánskom a na základe toho sme dospeli k názoru, že to je pravdepodobne úmyselný čin a sabotáž,“ uviedla premiérka. „Nejde o útok na švédske alebo dánske územie. Ale aj tak vláda berie veľmi vážne, čo sa stalo, v neposlednom rade vo svetle súčasnej bezpečnostnej situácie v našej tesnej blízkosti,“ dodala premiérka s tým že švédska vláda je ohľadom posledných udalostí v úzkom kontakte s NATO a susednými krajinami vrátane Dánska a Nemecka.

O akt sabotáže išlo pravdepodobne aj podľa švédskej ministerky zahraničných vecí Ann Lindovej a o úmysle hovorí aj dánska premiérka Mette Frederiksenová, podľa ktorej sú úniky v plynovodoch následkom „úmyselnej akcie“.

Švédsky minister obrany Peter Hultquist dodal, že krajina je pripravená v prípade potreby uvoľniť príslušné vojenské zdroje.

Švédska polícia podala v utorok trestné oznámenie pre sabotáž, spravodajské služby ozbrojené sily pozorne sledujú vývoj. „Incident s ruským plynovodom je, samozrejme, vážny,“ napísali švédske ozbrojené sily na Twitteri.

Výbuch, nie zemetrasenie alebo zosuv

Seizmológovia z Uppsalskej univerzity vo Švédsku a dánskeho seizmologického centra v utorok potvrdili, že plynovod Nord Stream v Baltskom mori poškodili výbuchy, nie zemetrasenia alebo zosuvy.

„Niet pochýb o tom, že išlo o výbuchy,“ povedal pracovník švédskeho seizmologického centra SNSN v Uppsale Björn Lund. Odborníci z Uppsalskej univerzity vo Švédsku potvrdili, že otrasy o sile porovnateľnej so 100 kilogramami dynamitu mali centrum vo vode, nie v krajine. „Sme si istí, že išlo o výbuchy, a nie zemetrasenie alebo zosuv,“ povedal podľa Reuters nemenovaný švédsky seizmológ.

Dva otrasy, ktoré zaznamenali seizmológovia v Nemecku, Dánsku a Švédsku v noci na pondelok, pripomínali oveľa skôr výbuchy ako zemetrasenia, uviedlo dánske geologické stredisko pri Kodanskej univerzite.

Dánsky minister pre energetiku Dan Jörgensen dodal, že veľkosť dier v poškodených plynovodoch, ktoré sú 70 až 80 metrov pod hladinou mora, je taká, že ich nemohla spôsobiť napríklad lodná kotva.

Reakcia EK a USA

Podľa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej je teraz najdôležitejšie vyšetriť incidenty a mať úplne jasno v tom, čo sa stalo a prečo. „Akékoľvek zámerné narušenie aktívnej európskej energetickej infraštruktúry je neprijateľné a povedie k najsilnejšej možnej reakcii,“ uviedla von der Leyenová.

Vysoký predstaviteľ EÚ pre vonkajšie vzťahy a bezpečnosť Josep Borrell vyhlásil, že úniky na plynovodoch Nord Stream nie sú sú náhodné. Podobne ako šéfka EK zdôraznil, že akékoľvek úmyselné narušenie energetickej infraštruktúry v Európe vyústi do masívnej reakcie. „Tieto incidenty nie sú náhodné a majú vplyv na nás všetkých,“ dodal vo vyhlásení v mene EÚ.

Borrell súčasne oznámil, že Únia po incidentoch posilní ochranu svojej energetickej infraštruktúry. „Budeme podporovať akékoľvek vyšetrovanie zamerané na úplné objasnenie toho, čo sa stalo a prečo, a podnikneme ďalšie kroky na zvýšenie našej odolnosti v oblasti energetickej bezpečnosti,“ uviedol.

Spojené štáty podľa ministra zahraničia Antonyho Blinkena zatiaľ nepotvrdili správy, že podmorské výbuchy a následné úniky z plynovodov Nord Stream 1 a 2 sú následkom sabotáže. Ak sú, nie je to v ničom záujme, povedal Blinken podľa Reuters.

Hovorkyňa Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu v utorok uviedla, že USA „sú pripravené európskym partnerom poskytnúť podporu pri vyšetrovaní“ incidentov v Baltskom mori.

Nemecký týždenník Der Spiegel v utorok citoval nemenované zdroje, podľa ktorých americká CIA Nemecko varovala pred možnými cielenými útokmi na plynovody už pred niekoľkými týždňami. Tamojšia vláda odmietla vec komentovať.

Rusko odmieta názory o jeho zapojení

Tvrdenia, že Rusko je nejakým spôsobom za možným útokom na plynovody Nord Stream, sú hlúpe. Podľa agentúry Reuters to uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov a dodal, že Moskva zaznamenala prudký nárast ziskov amerických spoločností dodávajúcich plyn do Európy.

Incident treba vyšetriť a načasovanie opravy poškodených potrubí zatiaľ nie je známe, povedal Peskov. O tvrdeniach, že za možným útokom by mohlo byť Rusko, Peskov odpovedal: „Sú celkom predvídateľné a tiež predvídateľne hlúpe. Je to pre nás veľký problém, pretože po prvé, obe línie Nord Streamu 2 sú naplnené plynom – celý systém je pripravený na prepravu plynu, ktorý je veľmi drahý a teraz letí do vzduchu.“

Pred akýmikoľvek tvrdeniami treba podľa hovorcu počkať na vyšetrenie poškodení plynovodov a to, či došlo k výbuchu alebo nie. Informácie o incidentoch možno očakávať z Dánska a Švédska, povedal.

K poškodeniu ruských plynovodov Nord Stream 2 a Nord Stream 1 došlo v noci na pondelok. Švédske a dánske úrady ohlásili únik plynu z plynovodu Nord Stream 2 neďaleko dánskeho ostrova Bornholm a dva úniky z Nord Streamu 1, jeden vo švédskej ekonomickej zóne a jeden v dánskej ekonomickej zóne.

Spoločnosť Nord Stream AG v utorok uviedla že tri línie systému plynovodov Nord Stream na mori utrpeli za jeden deň „bezprecedentné“ škody a nie je možné odhadnúť, kedy sa obnoví prevádzková kapacita plynárenskej siete.