Brusel 30. septembra 2021 – Poslanci Európskeho parlamentu v utorok (28. septembra) hlasovali za odstránenie podpory zemného plynu z pravidiel financovania cezhraničnej energetickej infraštruktúry EÚ známej ako nariadenie TEN-E. Súčasne schválili výnimku pre plynovodnú infraštruktúru, ktorá už bola schválená podľa takzvaného 4. a 5. zoznamu projektov spoločného záujmu EÚ. Informoval o tom portál euractiv.com.

Nariadenie TEN-E vytvára pre Európsku úniu rámec na financovanie cezhraničnej energetickej infraštruktúry. Rozhoduje, ktoré projekty spĺňajú podmienky pre európsky zoznam projektov spoločného záujmu, otvárajúcemu dvere pre rýchlejšie povoľovanie a k financiám vo výške 5,8 miliardy eur vyňatým z pravidiel EÚ o štátnej pomoci.

Na základe dohody prijatej v utorok v parlamentnom energetickom výbore už infraštruktúra zemného plynu nebude podľa revidovaného nariadenia oprávnená na financovanie z prostriedkov EÚ.

Zákonodarcovia však podľa euractiv.com schválili výnimku pre plynovodnú infraštruktúru, ktorá už bola schválená podľa takzvaného 4. a 5. zoznamu projektov spoločného záujmu EÚ.

Tieto projekty získajú finančné prostriedky EÚ vtedy, ak pomôžu členským štátom odkloniť sa od viac znečisťujúcich fosílnych palív, ako je uhlie, lignit, rašelina a ropné bridlice, uviedli poslanci.

Viac ako päťdesiat projektov plynovej infraštruktúry by tak mohlo získať prioritné postavenie EÚ – vrátane plynovodov Baltic Pipe a EastMed, či LNG terminálu Shannon v Írsku.

Zákonodarcovia okrem toho odhlasovali, aby bol vodík zmiešaný s fosílnym plynom oprávnený na získanie osobitného štatútu, uviedol euractiv.com.

Na základe kompromisu vypracovaného začiatkom tohto mesiaca sa podpora EÚ na investície do kombinovanej infraštruktúry skončí v roku 2027 a všetky kombinované projekty budú musieť do roku 2029 prejsť na 100-percentný vodík.

Vodíkový priemysel uviedol, že to predstavuje solídny krok k vytvoreniu vodíkovej ekonomiky. Združenie Eurogas konštatovalo, že Európsky parlament zaujal k revízii rozumný prístup vrátane porozumenia špecifickým potrebám krajín EÚ, ako je prechod z uhlia na plyn. „Je povzbudivé vidieť, že EP uznal ponuky okamžitej úspory emisií zo zmiešavania – je to dobrá správa aj pre rozšírenie obnoviteľného a nízkouhlíkového plynu,“ povedala Bronagh O’Haganová z Eurogasu.

Hlasovanie v energetickom výbore Európskeho parlamentu nadväzuje na dohodu vedúcich predstaviteľov EÚ zo začiatku tohto roka, ktorá v nariadení TEN-E povolila aj výnimky z investovania do plynu.

Krajiny EÚ teraz čakajú na finalizáciu pozície EP na plenárnom zasadnutí, a až potom začnú takzvané trojstranné rozhovory s Európskou komisiou a predložia konečné rozhodnutie EÚ.

Poslanci hlasovali aj za podporu financovania infraštruktúry na zachytávanie a ukladanie uhlíka.

Zachytávanie a skladovanie uhlíka je dôležité pre rozšírenie obnoviteľného a nízkouhlíkového plynu, uviedla O’Haganová a dodala, že podpora tejto technológie posilní európsku výrobu modrého vodíka a to zase pomôže znížiť náklady na zelený vodík.