Brusel 5. mája 2023 – Požiadavky na nákup plynu prostredníctvom schémy spoločných nákupov Európskej únie AggregateEU predložilo v prvom kole spustenom 25. apríla a trvajúcom do 2. mája 65 spoločností. Informovala o tom agentúra Reuters. Cieľom bloku je podpísanie prvých obchodov v priebehu niekoľkých mesiacov.
Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, ktorý poverený agendou spoločných nákupov plynu a predsedá riadiacemu výboru Energetickej platformy EÚ, uviedol, že v prvom kole schémy agregácie dopytu, ktoré sa skončilo v utorok (2. 5.), 65 európskych spoločností zaregistrovalo svoj dopyt v rámci spoločného nákupu zemného plynu.
Celkovo sa v platforme prevádzkovanej spoločnosťou Prisma zaregistrovalo 101 firiem, ktoré majú záujem byť kupujúcimi alebo predávajúcimi. Táto prvotná reakcia podľa Šefčoviča prekonala očakávania EK.
Zo 101 spoločností sa 19 prihlásilo ako sprostredkovatelia (Zástupca iných podnikov – Agent-on-behalf), zastupujúci viacero menších firiem, ktoré chcú spojiť svoj dopyt.
Väčšina evidovaného dopytu po plyne – 77 % – pripadá na dodávky do bodov v plynovodných sieťach, zatiaľ čo 23 % pripadá na skvapalnený zemný plyn, konkretizoval Šefčovič. Odmietol uviesť konkrétny objem plynu, agregovaný prostredníctvom schémy, ktorá nemôže nakupovať ruský plyn. „Oslovujeme všetkých medzinárodných dodávateľov s výnimkou Ruska,“ povedal Šefčovič.
Medzi firmy, ktoré sa plánujú zúčastniť na schéme spoločného nákupu, patria aj česká energetická spoločnosť ČEZ, španielska Cepsa a poľská PKN Orlen, uviedli ich hovorcovia firiem. Naopak, predstavitelia EÚ uviedli, že niektoré veľké energetické firmy vyjadrili neochotu zúčastniť sa, pretože sú schopné rokovať o svojich vlastných obchodoch s plynom za konkurenčné ceny.
Šefčovič povedal, že cieľom schémy je zlepšiť prístup na trh s plynom pre menšie spoločnosti a skrotiť ceny energie pre európske energeticky náročné odvetvia, ako sú výrobcovia hnojív a ocele. „Ceny, ktoré sme videli minulý rok, a povedal by som, že aj terajšie – nemôžeme akceptovať ako nový normál,“ povedal pre agentúru Reuters.
V ďalšom kroku bude AggregateEU do 17. mája zhromažďovať ponuky od dodávateľov a spájať kupujúcich s dodávateľmi. Spárované spoločnosti potom budú rokovať o zmluvách o plyne. EÚ sa do týchto obchodných rokovaní nezapojí.
Brusel chce, aby sa prvé zmluvy podpísali v júni alebo júli, a výberové konanie plánuje opakovať každé dva mesiace. Zatiaľ požiadavky dopytu pokrývajú dodávky od júna do mája 2024.
Účelom mechanizmu AggregateEU je zhromažďovať a združovať dopyt po plyne od spoločností so sídlom v EÚ alebo v krajinách Energetického spoločenstva a včas nájsť zodpovedajúce najkonkurencieschopnejšie ponuky dodávok pre ďalšie vtláčacie obdobie. To znamená, že agregácia dopytu je otvorená pre spoločnosti využívajúce plyn, ako aj pre spoločnosti obchodujúce s plynom zo všetkých krajín EÚ a zo zmluvných strán Energetického spoločenstva (Albánsko, Bosna a Hercegovina, Gruzínsko, Kosovo, Moldavsko, Čierna Hora, Severomacedónska republika, Srbsko, Ukrajina).
Na to, aby sa spoločnosti mohli zúčastniť na verejných súťažiach, musia sa najprv zaregistrovať u poskytovateľa služby PRISMA European Capacity Platform GmbH a prihlásiť sa do mechanizmu AggregateEU. Európska komisia poverila Prismu zriadením mechanizmu prostredníctvom zabezpečenej online platformy. Ako dodávatelia sa môžu zapájať spoločnosti z EÚ aj z krajín mimo Únie s výnimkou ruských spoločností.
Krajiny EÚ musia do novembra naplniť zásobníky plynu na 90 %. Cieľom schémy spoločného nákupu je zhromaždiť dostatok dopytu na pokrytie 15 % tohto záväzku – čo zodpovedá približne 13,5 miliardám kubických metrov plynu, čo je zlomok celkového dopytu v EÚ, ktorý predstavuje približne 360 miliárd m3.