Brusel 7. marca 2024 – Európska komisia by mala okamžite prijať opatrenia na zabezpečenie úplného uznania dovážaného biometánu a palív na báze biometánu v databáze Únie. Vo svojom stanovisku zo 4. marca to uviedlo 46 signatárov, združení aj spoločností z plynárenského a energetického sektora, ktorí vyjadrili obavu, že zámer EK z novembra 2023 vylúčiť certifikáciu biometánu a tým aj palív na báze biometánu, prepravovaných cez siete mimo EÚ bude brániť importu uvedených palív z tretích krajín do Európskej únie.

Signatári tvrdia, že je potrebné okamžité opatrenie. Databáza Únie pre kvapalné palivá bola spustená v januári 2024 a pre plynné palivá bude spustená najneskôr v novembri 2024. „Pre palivá, ktoré preukážu úplný súlad s požiadavkami na udržateľnosť a úsporu emisií skleníkových plynov v smernici o obnoviteľnej energii, by nemali existovať žiadne obmedzenia,“ píše sa v stanovisku.

Toto rozhodnutie bude brániť dovozu biometánu a palív na báze biometánu, ako je biometanol, z tretích krajín. Využitie existujúcej infraštruktúry plynárenskej siete ako prostriedku na prepravu biometánu je preferované pred inými druhmi dopravy, ktoré môžu mať ekonomické, ekologické a technické nevýhody.

Signatári sa domnievajú, že by sa malo podporovať používanie biometánu a palív na báze biometánu a využívanie existujúcej prepravnej infraštruktúry by nemalo penalizovať koncových používateľov v EÚ, ktorí sa spoliehajú na tieto palivá pri dosahovaní cieľov EÚ v oblasti klímy.

„Prístup navrhovaný Európskou komisiou tiež vysiela negatívny signál pre vodík a jeho deriváty, ktoré sa budú opierať o databázu Únie a ktorých dovoz považuje Európska komisia za zásadne dôležitý, ako v prípade REPowerEU s cieľom dovozu 10 miliónov ton obnoviteľného vodíka,“ uvádza sa v stanovisku.

Podľa jeho signatárov bude atraktívnosť trhu EÚ s týmito obnoviteľnými palivami celkovo narušená. Ohrozí investície partnerov v tretích krajinách a naruší ich dlhodobú dôveru v regulačnú stabilitu. „Tento krok bráni globálnemu obchodu s týmito produktmi a treba počítať s dôsledkami pre vývoz z EÚ,“ píše sa v dokumente.

V konečnom dôsledku to podľa neho bráni dosiahnutiu cieľa EÚ v oblasti energetiky a klímy: očakáva sa, že už aj tak dôležitá úloha týchto palív porastie, ako sa uvádza v balíku Fit For 55, a na dosiahnutie nedávno oznámeného klimatického cieľa EÚ do roku 2040 bude potrebný dovoz.

Výrobné odvetvie EÚ a jeho náprotivky z tretích krajín sú znepokojení nedostatočnou oficiálnou komunikáciou, a teda aj nejasnosťou v tejto otázke vrátane jej časového harmonogramu, motívov a plánovaného vplyvu na existujúce postupy, pokračujú signatári stanoviska.

Tí upozorňujú, že hoci Európska komisia nedávno neformálne uznala existenciu problému pre krajiny mimo EÚ spojené s plynárenským systémom EÚ, neposkytla žiadne konkrétne podrobnosti. Okrem toho by problém pre krajiny spojené iba námornou dopravou zostal. Preto nie je jasné, či by bolo možné čokoľvek vyriešiť pred úplným spustením databázy Únie.

Signatári odporúčajú Európskej komisii, aby objasnila dôvody a právne ustanovenia, o ktoré sa opiera pri zmene v súčasnosti uplatňovaných certifikačných požiadaviek dobrovoľných schém a vylúčení certifikovaných a masovo vyvážených množstiev vyrobených v tretích krajinách.

Exekutíva EÚ by tiež mala objasniť, ktoré požiadavky musia spĺňať tretie krajiny a/alebo dobrovoľné medzinárodné systémy stanovujúce normy, aby sa mohli plne zúčastňovať na databáze Únie a spolupracovať s administratívami týchto krajín s cieľom poskytnúť potrebné dohody na odblokovanie dovozu/vývozu a zabezpečiť konzistentné účtovanie príslušných objemov v EÚ a v krajine pôvodu.

Komisia by tiež mala potvrdiť, že sa zavedie dočasné riešenie, ktoré zabezpečí okamžité uznanie produktov spĺňajúcich požiadavky na udržateľnosť a znižovanie emisií skleníkových plynov platné pre výrobu v EÚ, kým sa bude vyvíjať dlhodobé riešenie, uzatvárajú signatári.

Patria medzi nich napríklad združenia Eurogas, Gas Infrastructure Europe, Zukunft Gas, Český plynárenský svaz, Energy Traders Europe, či spoločnosti ako Engie, Elengy, Uniper, Gasum, FGSZ, SEFE, Naftogaz, Európsky register obnoviteľných plynov Ergar a ďalší.

Ilustračné foto: Pexels Ákosz Szabó