Zariadenie SPP – D v Blatnej na Ostrove Foto: SPP – distribúcia

Blatná na Ostrove 24. augusta 2022 – Projekt H2Pilot zameraný na primiešavanie 10 % vodíka do distribuovaného plynu zatiaľ potvrdzuje, že spoločnosť SPP-distribúcia bude schopná túto zmes efektívne distribuovať. Pri príležitosti mediálneho dňa to v mieste realizácie praktickej terénnej skúšky projektu, obci Blatná na Ostrove, povedal generálny riaditeľ spoločnosti SPP-D Martin Hollý.

Pripomenul, že spoločnosť sa dlhodobo snaží o ozelenenie svojich aktivít, či už väčšou implementáciou biometánu alebo vodíka, a chce byť prvkom, ktorý podporí rozvoj vodíkového trhu. V projekte H2Pilot podľa neho ide o pilotné odskúšanie si, ako vyzerá a aké má prevádzkové dosahy distribúcia zmesi zemného plynu s 10-percentným podielom vodíka. „Cieľom je v zásade pochopiť, aké prevádzkové dosahy nás čakajú v prípade, že budeme takúto zmes v budúcnosti distribuovať a čo je potrebné v našej sieti urobiť a zmeniť, aby sme boli schopní bezpečne, spoľahlivo a efektívne túto zmes distribuovať,“ ozrejmil Hollý.

Projektom sa testuje distribúcia zmesi na úrovni miestnej siete, poznamenal a dodal, že zároveň bude treba preveriť dosahy vo vysokotlakovej časti siete, ako aj skúmať kvalitu plynu na rôznych odberných miestach pre účely férovej a korektnej fakturácie, pretože zmes sa môže istým spôsobom meniť. Smerom k prípadnému celoslovenskému riešeniu Hollý zdôraznil potrebu kontroly, aby bol zmeraný pomer vodíka k plynu v každej časti siete.

H2Pilot by mal skončiť v septembri a SPP-D chce do konca roka vyhodnotiť jeho výsledky. „Následne ďalšie etapy plánujeme v horizonte do roku 2030 s tým, že pokiaľ všetky výsledky dopadnú úspešne, do roku 2025 bude SPP-D schopná distribuovať 5 % vodíka v sieti, do roku 2030 by to malo byť 10 % a po roku 2035 20 % a viac, podľa toho, aký bude záujem zo strany zákazníkov,“ načrtol šéf spoločnosti.

„Zatiaľ sa nám v projektoch potvrdzuje, že sme schopní efektívnej distribúcie zmesi plynu a vodíka. Vyzerá to tak, že nebude potrebné budovať siete nanovo a bude stačiť urobiť drobné zmeny v existujúcej sieti. To je oproti budovaniu novej siete obrovská konkurenčná výhoda,“ zdôraznil Hollý.

Z pohľadu dlhodobej budúcnosti a úplnej dekarbonizácie vodík, pokiaľ bude vyrábaný zeleným spôsobom, je uhlíkovo neutrálny a nebude mať žiadne emisie CO2, poznamenal šéf SPP-D. Vyzdvihol aj úlohu vodíka pri rastúcom podiele obnoviteľných zdrojov, ktoré sú nestabilné z pohľadu výroby a budú čeliť flexibilným požiadavkám zákazníkov na spotrebu energie. Vodík môže byť vzhľadom na jeho skladovanie veľmi dobrým nástrojom na flexibilné pokrytie disproporcie medzi výrobou a spotrebou, ktorá bude v budúcnosti výrazne vyššia práve preto, že podiel OZE bude narastať, vysvetlil Hollý s tým, že ide o technický spôsob, ako vyriešiť dekarbonizáciu v dlhodobom horizonte roku 2050, ktorý si EÚ stanovila ako cieľ.

SPP-D po polovici terénneho testu konštatovala, že primiešanie 10 % vodíka do distribuovaného plynu v Blatnej na Ostrove nemá negatívny vplyv na bezpečnosť, spoľahlivosť a štandardnú prevádzku plynárenských zariadení a bežných odberných plynových zariadení a spotrebičov. K otázkam homogenity zmesi a bezpečnosti sa vyjadril aj vedúci tímu stratégie technologických zariadení a integrity siete SPP-D Marek Smatana.

Spoločnosť je podľa neho schopná vyhodnocovať a strážiť 10-percentnú homogenitu distribuovanej zmesi aj vďaka tomu, že má v obci zriadených osem odberných miest, odkiaľ berie vzorky, ktoré následne putujú do laboratória na testovanie prítomnosti vodíka. Kľúčovou otázkou pritom je, v akom objeme sa vodík v zmesi nachádza, keďže primiešavacie zariadenie je nastavené na úroveň 10 %. Vykonané chromatografické merania na týždennej báze preukazujú homogenitu distribuovanej zmesi (cca 10% vo všetkých častiach obecnej siete), zdôraznil Smatana.

Ocenil aj pozitívnu reakciu obyvateľov obce, pri ktorej zohrali úlohu aj dva aspekty v prístupe SPP-D. Prvým bola návšteva každého odberného miesta, pri ktorej nešlo len o pasportizáciu zariadení, ale aj overenie tesnosti kompletnej inštalácie. „Ak bola detekovaná netesnosť, zariadenia boli vrátené do stavu ich plnohodnotnej 100-percentnej prevádzkovej bezpečnosti, takže všetky úniky sa odstraňovali. Dá sa povedať, že pri štarte projektu bola sieť tesná aj z pohľadu odberateľov,“ uviedol Smatana.

SPP-D navyše pred spustením projektu vykonala nárazovú odorizáciu s dvojnásobnou dávkou odorantu oproti štandardnému režimu v sieti, ktorá pomáha odhaliť prípadné prehliadnuté netesnosti. „Tie sa nepotvrdili, preto sa dá povedať, že v čase štartovania projektu sme boli 100-percentne pripravení a aj miera reakcií zo strany obyvateľov je v súčasnosti minimálna,“ dodal Smatana.

V tejto súvislosti vyzdvihol aj súčinnosť a pomoc zo strany vedenia obce vrátane starostky Terézie Földváry a miestneho zastupiteľstva. „Obavy zo strany obyvateľov boli odbúrané, pretože projekt bol pripravený veľmi profesionálne,“ zdôraznila starostka Blatnej na Ostrove.

Obec podľa jej slov stavali na komunikácii a informovanosti. „Urobili sme všetko preto, aby občania dostali všetky informácie týkajúce sa projektu H2Pilot. Robili sme to vo viacerých fázach a všetkými dostupnými spôsobmi a v spolupráci so spoločnosťou SPP-D,“ dodala Terézie Földváry s tým, že obec neevidovala žiadne sťažnosti obyvateľov v súvislosti s realizáciou projektu H2Pilot.