Bratislava 17. júla 2020 –  Vodík má z dlhodobého hľadiska pre SR obrovský potenciál. Uviedol to vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík na odbornej konferencii „Vodíková budúcnosť Slovenska“ v Bratislave (16. 7.), ktorú organizoval rezort hospodárstva. Slovensko preto podľa Sulíka prestane podľa neho podporovať uhlie ako zdroj energie a začne podporovať vodíkové technológie.

„Ak to spoločne uchopíme, je to veľká šanca pre Slovensko. Vodíkové technológie sú na začiatku svojho cyklu a ich odpadovým produktom je len voda. Tým by sa mohlo Slovensko priblížiť požadovaným cieľom Európskej komisie do roku 2050 o uhlíkovej neutralite,“ vysvetlil minister, podľa ktorého je vodík energonosičom budúcnosti.

MH SR podľa Sulíka predstaví 14 možností opatrení na podporu vodíkovej technológie. Medzi možnými opatreniami je napríklad podpora vodíkových áut, vybudovanie čerpacích staníc na vodík či projekt na vybudovanie kompletnej vodíkovej autobusovej flotily v jednom z okresných miest.

Sulík zdôraznil, že podpora vodíka nepôjde na úkor elektromobility. „Nikto nejde zakazovať elektrické autá a nabíjačky, práve naopak. Chceme súťaž konceptov. Nech firmy súťažia a čo bude najlepšie, čo sa presadí, to budeme používať,“ uviedol Richard Sulík.

MH je pripravené podporiť vodíkové technológie v oblasti vedy a výskumu, priemyslu, mobility aj legislatívy. V Košiciach by malo byť napríklad zriadené výskumné vodíkové centrum. „Pôjde o centrum s celoslovenskou pôsobnosťou, v ktorom sa bude integrovať potenciál všetkých výskumných inštitúcií. Slovensko sa aj vďaka Košiciam stalo jednou z krajín, ktoré rozbiehali v EÚ vodíkové technológie. Chceme skĺbiť záujem politiky, praxe a vedy, výskumu a vývoja,“ spresnil profesor Juraj Sinay, ktorý bude koordinátorom ministerstva hospodárstva pre aktivity súvisiace s vodíkom.

Vodíkové technológie ako energetickú budúcnosť Európy vyzdvihol podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič. EK 8. júla predložila novú vodíkovú stratégiu EÚ. Členské štáty však musia do tejto technológie investovať čím skôr, ak chcú dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. Energetický investičný cyklus pri vodíku totiž trvá viac ako 25 rokov.

Proces plánovania sa podľa Šefčovičových slov musí začať už dnes, preto EK si chce od členských štátov vyžiadať národné energetické a klimatické plány. „Je mimoriadne pozitívne, že veľké plány (s vodíkom) má aj Slovensko. Teraz je ten správny čas mobilizovať všetkých hráčov – verejný sektor, priemysel, výskum, banky – pripraviť národnú stratégiu s akčným plánom a stať sa aktívnym členom Európskej aliancie pre vodík,“ dodal podpredseda EK s tým, že vodík by mohol pokryť už do roku 2030 až 24 % celosvetového dopytu po energiách a jeho predaj by mal priniesť až 630 miliárd eur ročne.

„Od čistej vodíkovej technológie totiž závisí budúcnosť životného prostredia a priemyslu Únie. Myslím, že aj Slovensko má vo využívaní tejto energie veľký potenciál,“ dodal Šefčovič.