Bratislava 26. februára 2021 – Identifikácia vhodných štruktúr pre skladovanie vodíka na Slovensku je jedným z cieľov spoločnosti NAFTA v projekte H2 Infrastructure (H2I), ktorý uspel v národnom výberovom procese výzvy IPCEI (Important Projects of Common European Interest – Dôležité projekty spoločného európskeho záujmu) v oblasti vodíkových technológií. Na webinári Slovenského plynárenského a naftového zväzu Podpora vodíkových projektov to povedal Roman Zavada zo spoločnosti NAFTA.

„Chceme pozrieť aj na iné možnosti, nielen na ložiská, ktoré dnes prevádzkujeme,“ definoval Zavada prvý krok projektu, na ktorom spoločnosť spolupracuje so spoločnosťami Eustream a SPP – distribúcia.

Druhým krokom je podľa neho na základe najvhodnejšieho ložiska realizácia laboratórnej fázy a výskumnej fázy, v rámci ktorej budú vykonané testy na jadrách horniny, pričom cieľom bude sledovať možné geochemické reakcie, mikrobiálne reakcie, zmeny na týchto horninách vplyvom vodíka.

„Výstupom má byť nielen samotná zmena, ku ktorej by potenciálne mohlo dôjsť, ale aj odpoveď na otázku, koľko vodíka by maximálne mohlo byť v skladovacej zmesi. My dnes nechceme povedať, že projekt bude mať 10 % ako v prípade Sun Storage. Chceme, aby laboratórny výskum povedal, koľko maximálne môžeme dať, či 20, 50, 70 %. Myslíme si, že keďže svietiplyn bol na úrovni 55 %, tak by to percento mohlo byť vyššie ako v projekte Sun Storage 10 a mohla by to byť naozaj vysoká koncentrácia,“ ozrejmil Zavada.

R&D fáza projektu by podľa neho mala okrem laboratórneho výskumu zahŕňať aj feasibility štúdiu, obsahujúcu výstupy z laboratórneho výskumu a projektovú dokumentáciu pre povrchovú technológiu. „Ale súčasťou je aj obchodno-regulačná časť, pretože regulácia je tiež niečo, čo je potrebné riešiť. To znamená diskusia s autoritami, ale aj s regulátorom v zmysle technickej regulácie kvality plynu a podobne,“ vysvetlil.

Ďalšou fázou by mal byť pilotný test, v rámci ktorého by bola vybudovaná pilotná technológia, v ktorej by sa vyrábal vodík. Následne by sa zatláčal do vytypovaného ložiska a laboratórny výskum by bol v tejto fáze potvrdený pilotným testom. „Cieľom je neurobiť jednocyklový test, ale chceme to urobiť na viac cyklov. To znamená viac cyklov vtláčaní a ťažby, aby sme získali viac dát o tom, ako sa vodík bude správať,“ zdôraznil Zavada.

Pokiaľ ide nástup obnoviteľných plynov, spoločnosť NAFTA vníma potrebu vytvorenia spoločnej európskej legislatívy obsahujúcej aj technické štandardy kvality plynu, ktoré by mali obsahovať vodík.

Potrebné je aj vypísanie konkrétnych výziev s konkrétnymi hodnotiacimi kritériami pre podporu výskumných vodíkových projektov, ktoré majú jednoznačne definované výstupy. „Tak, aby výskum jednotlivých častí nielen našich, ale aj celej infraštruktúry bol realizovaný, aby sme boli pripravení na to, keď k nám vodík raz začne vo veľkom tiecť, či už z Ukrajiny, z Afriky cez Taliansko, Rakúsko, či zo západu.

„Podporujeme takéto projekty a aktívne sa pripravujeme na postupnú dekarbonizáciu a podporu obnoviteľných plynov. Stále si však myslíme, že zemný plyn bude aj v nasledujúcich rokoch vynikajúcim spôsobom, akým je možné dekarbonizovať hospodárstvo,“ dodal Roman Zavada zo spoločnosti NAFTA, ktorá je aktuálne šiestym najväčším skladovateľom zemného plynu v Európe.