Londýn 2. apríla 2024 – Pred pár rokmi bolo oveľa lepšie skvapalnený zemný plyn (LNG) predávať ako kupovať. Ruská invázia na Ukrajinu začiatkom roku 2022 spôsobila, že cena európskeho plynu vyskočila na viac ako 300 eur za megawatthodinu (MWh), čo je 15-násobok dlhodobej úrovne spred roku 2021. Keďže výrobcovia plynu zvýšili dodávky, druhá polovica dekády by pre spotrebiteľov mohla priniesť lepšie časy a naopak, pre producentov fosílnych palív napätejšie obdobie. Téme sa venovala agentúra Reuters.

Svet v súčasnosti ročne spotrebuje 2,9 miliardy metrických ton, resp. 4 bilióny metrov kubických zemného plynu. Z toho sa cca 400 mil. mt, čiže 14 %, premení na LNG v procese schladenia zemného plynu v špeciálnych skvapalňovacích zariadeniach na -162 stupňov Celzia, ktorým sa jeho objem 600-násobne stlačí. LNG je potom pripravený na prepravu po celom svete a spätné splyňovanie v dovážajúcej krajine.

V plynárenskom priemysle je to práve LNG, ktorý zaznamenáva rast. Shell, najväčší svetový obchodník so skvapalneným plynom, očakáva, že globálna ponuka bude do roku 2040 rásť zloženým ročným tempom 3,6 %, zatiaľ čo v prípade potrubného plynu predpokladá pokles o 0,2 % ročne. Po invázii Moskvy na Ukrajinu v roku 2022 a prudkom poklese ruských plynovodných dodávok podiel LNG na európskom dovoze vyskočil z 19 na 33 %, vyčíslil Reuters.

Výrobcovia reagujú na rastúci dopyt a vyššie ceny. Katar a USA, ktoré spolu s Austráliou minulý rok vyprodukovali takmer dve tretiny svetového LNG, sú v tomto smere lídrami. Shell sa domnieva, že celková ponuka by mohla do roku 2030 vzrásť zo 400 na 600 miliónov ton. Analytici Goldman Sachs odhadujú, že kapacita by sa mohla medzi rokmi 2025 a 2028 zvýšiť o 45 miliónov metrických ton ročne, čo je v porovnaní s minulým rokom viac ako trojnásobok priemerného ročného nárastu v posledných štyroch rokoch. Jefferies, jedna z najväčších investičných spoločností na svete, odhaduje, že o takmer 70 % tohto zvýšenia sa postarajú USA a Katar, pričom produkcia emirátu pravdepodobne do konca desaťročia vyskočí o 85 %, na viac ako 140 mil. mt. A to aj po zohľadnení januárového rozhodnutia prezidenta USA Joea Bidena pozastaviť nevybavené a budúce žiadosti o schválenie exportných LNG projektov v USA, uviedla agentúra Reuters.

Nárast ponuky potrebuje nárast dopytu

Aby bol masívny nárast ponuky udržateľný, vyžaduje si podobný nárast dopytu. Výhľad Shellu predpokladá, že globálna spotreba LNG do roku 2030 vzrastie na približne 600 mil. mt ročne, v súlade s jej očakávaniami zvýšenej ponuky. Americký gigant Exxon Mobil predpokladá, že  globálny dopyt po zemnom plyne vzrastie do roku 2050 o 25 %. Jeho väčšina môže pochádzať z Ázie. Analytici Jefferies odhadujú, že rastúce ázijské ekonomiky budú zodpovedať za 70 % nárastu dopytu po LNG v rokoch 2022 až 2030.

Podľa niektorých názorov však tento dopyt nie je ani zďaleka zaručený. Banka Goldman Sachs tvrdí, že ázijská spotreba fosílnych palív v posledných rokoch rástla ročne v priemere len o 18 mil. mt, a to aj po vylúčení nezvyčajne nízkeho dopytu počas pandemických rokov 2020 a 2022. To je menej ako polovica očakávaného ročného rastu ponuky po roku 2025. Analytici z Jefferies si myslia, že celosvetový dopyt po LNG do roku 2030 sa môže priblížiť k 550 mil. mt, čo naznačuje priestor pre výrazný previs ponuky.

Vplyv môže mať aj boj proti klimatickým zmenám. Medzinárodná energetická agentúra tvrdí, že obmedzenie globálneho otepľovania na 1,5 stupňa Celzia nad predindustriálnymi úrovňami si vyžaduje, aby spotreba LNG do roku 2050 bola len okolo 300 mil. mt, pripomenul Reuters.

Pokles cien

Ak dopyt nedokáže držať krok s ponukou, ceny môžu klesnúť. Plyn na okamžitú dodávku v Európe v poslednom marcovom týždni stál okolo 27 €/MWh, ale po globálnej finančnej kríze v roku 2009 jeho cena klesla len na 7 eur. Počas pandémie v roku 2020 sa dostala dokonca až  na 3 €/MWh. Prepad by poškodil veľkých európskych producentov ropy a plynu. Každý pokles ceny plynu o 3 €/MWh znižuje ich prevádzkový cash flow v roku 2025 o približne 1 % až 1,5 %, odhaduje banka Morgan Stanley. V prípade nórskeho Equinoru ide o 2 %. Šéf francúzskeho gigantu TotalEnergies Patrick Pouyanné uviedol, že na dosiahnutie prijateľnej 15-percentnej internej miery návratnosti projektov LNG spoločnosti sú potrebné ceny okolo 25 €/MWh.

Dodávatelia plynu však majú určitú ochranu pred trhovou volatilitou. Podľa Shellu sa približne dve tretiny zmlúv o LNG uzatvárajú na dlhšie obdobia, a nie na základe spotových cien, čo dodávateľov chráni. Katarské zmluvy sú formulované tak, že pre odberateľov je ťažšie od nich odstúpiť. Často sú viazané na cenu ropy, ktorá je v súčasnosti vysoká, konštatuje agentúra Reuters.

To je však všetko, pokiaľ ide o ochranu. Najväčší podiel novej kapacity LNG prichádza na trh z USA. Americkí dodávatelia sú vo všeobecnosti viac vystavení spotovým cenám a analytici Morgan Stanley poznamenávajú, že mnohé z ich zmlúv umožňujú zákazníkom zrušiť náklady. Podľa Centra pre globálnu energetickú politiku na Kolumbijskej univerzite je viac ako 50 % plynu, ktorý má Katar v úmysle dodávať od roku 2030, nezazmluvneného.

Saad al-Kábí, generálny riaditeľ katarskej štátnej plynárenskej skupiny QatarEnergy, si môže trúfnuť podstúpiť toto riziko. Jeho výrobné náklady sú nižšie ako v prípade konkurentov. Môže si preto dovoliť pridať ďalších 16 mil. mt ku globálnej ponuke, ako to urobil koncom februára, s vedomím, že Katar by mal zarábať, aj keď ceny plynu dosiahnu dno.

Pokles cien by tiež mohol podnietiť veľkých ázijských kupcov citlivých na cenu, ako sú India a Čína, aby vyrábali elektrinu z LNG namiesto uhlia. Na úplné vytlačenie uhlia v týchto dvoch obrovských ekonomikách by globálna ponuka LNG musela do roku 2050 vyskočiť na 1,1 mld. mt ročne, vypočítala spoločnosť Thunder Said Energy.

Ale aj keď dopyt sklame, zákazníci by mali profitovať. Nižšie ceny plynu by mohli do roku 2028 znížiť náklady európskych firiem a domácnosti na energie o 2 bilióny eur v porovnaní s rokom 2022, odhadujú analytici Goldman. Úzkosť spotrebiteľov LNG zo začiatku 20-tych rokov už bude vtedy len vzdialenou spomienkou, uzavrela agentúra Reuters.

Foto: ©Elengy by GIEBrussels