Július Roth z SPP – distribúcia Foto: Katarína Zvadová

Bratislava 10. júna 2025 – Slovenský register obnoviteľných plynov za dva roky fungovania potvrdil svoju životaschopnosť. Má už viac ako 100 GWh vydaných záruk pôvodu, úspešne realizuje ich exporty a importy cez schému European Renewable Gas Registry (ERGaR) a počet držiteľov účtov v registri sa oproti prvému roky takmer strojnásobil. Na konferencii SPNZ „Podpora biometánu na Slovensku“ to uviedol Július Roth zo spoločnosti SPP – distribúcia, ktorá register spustený 31. mája 2023 prevádzkuje.

Roth ilustroval úspešné pokračovanie činnosti slovenského registra v druhom roku jeho činnosti na viacerých číslach. Vydané záruky dosiahli 112 845 MWh a oproti prvému roku fungovania vzrástli o 127 %. Prevedené záruky v rámci registra sa dostali na 140 360 MWh. Importované záruky zaznamenali 18 648 MWh, čo je 26-násobne viac ako počas prvého roka fungovania registra. Exportované záruky dosiahli 68 172 MWh, a teda nárast o 150 % oproti prvému roku činnosti. Uplatnené, resp. zrušené záruky pôvodu predstavovali 42 548 MWh, čo je 29-násobne v porovnaní s prvým rokom. „Teší nás, že sa podarilo strojnásobiť počet držiteľov účtov v registri, máme ich 33,“ dodal zástupca SPPD. Pripomenul tiež, že do distribučnej siete spoločnosti bola pripojená druhá biometánová stanica (BMS). Počet bioplynových staníc, ktoré sa majú modernizovať na biometánové, vzrástol na desať a zmlúv o pripojenie BMS do siete na 16.

Zástupca SPPDS v tejto súvislosti uviedol, že prvé ciele pri spúšťaní registra boli mať do konca roku 2023 päť klientov a o rok neskôr 15. „Máme v podstate dvojnásobok. Všetci kľúčoví obchodníci s biometánom majú u nás účet otvorený. Kedykoľvek by naši výrobcovia alebo užívatelia potrebovali importovať si záruky, majú množstvo možností,“ poznamenal Roth.

Model fungovania registra

Záruka obnoviteľného plynu sa vydáva na celú 1 MWh, vždy za výrobné obdobie jedného mesiaca dozadu pre obe produkčné zariadenia, ktoré sú aktuálne pripojené do distribučnej siete SPPD, vysvetlil Roth. Platnosť záruky je 12 mesiacov od ukončenia výroby. Výrobca má potom možnosť počas 12 mesiacov získať kontrakt s obchodníkom, monetizovať „zelenú prémiu“, ktorá je veľmi dôležitá z hľadiska celej ekonomiky fungovania biometánovej stanice. „Využitie záruky spočíva v tom, že podiel obnoviteľnej energie na plyne sa preukáže zrušenou zárukou pôvodu na účte držiteľa, či už u nás, v registri, alebo, ak dôjde k prevodu záruk do zahraničného registra, tak sa záruka zruší v ňom. Vytvorí sa tzv. zrušovací protokol, kde je uvedené, na aký účel a pre koho záruky boli zrušené, ozrejmil Roth.

Záruky pôvodu majú podľa neho najčastejšie využitie práve v sektore dopravy ako podiel obnoviteľného zdroja na dodanom CNG/LNG. Už aj na Slovensku použitie záruk pôvodu v sektore EU/ETS, kde je následne úľava pri nákupe povoleniek CO2. „Vychádza to tak, že približne päť záruk pôvodu, čiže 5 MWh biometánu alebo zemného plynu predstavuje zhruba jednu tonu CO2 vyprodukovaného v danej ETS prevádzke,“ vyčíslil zástupca SPPD, ktorý opísal aj model fungovania registra obnoviteľných plynov.

Výrobca na základe meraní poskytne dispečingu SPPD údaje týkajúce sa produkcie obnoviteľného plynu. SPPD ich na základe meraní skontroluje a odsúhlasí si ich s výrobcom biometánu. Vydá záruky pôvodu na účte výrobcu. Následne sa záruky pôvodu presúvajú väčšinou na základe kontraktov na účet obchodníka. „Ten má kontrakt buď s koncovým dodávateľom, ktorý má účet u nás v registri alebo môžeme previesť záruky cez schému ERGaR do zahraničia. Dá sa povedať, že 90 – 95 % záruk končí aktuálne na nemeckom trhu, kde je po biometáne dopyt a tamojší záujemcovia sú ochotní za „green premium“ zaplatiť tak, aby to celé dávalo aj ekonomický zmysel,“ povedal Roth.

V rámci svojej domény má SPPD v tomto roku implementovanú aj možnosť vydania potvrdenia o množstve biometánu. To bude podľa neho čoskoro dôležité aj využívané po zapracovaní do systému podpory výroby elektriny z biometánu, pokiaľ je vyrobená vo vysokoúčinnom KVET (kombinovaná výroba elektriny a tepla) v rámci teplární. „Najskôr sa vydá záruka pôvodu. Na základe, povedzme, dlhodobého kontraktu by si mohol výrobca biometánu časť produkcie zazmluvniť s takouto teplárňou. Záruka sa najskôr zruší a na základe špeciálneho zrušenia záruky sa vydá potvrdenie o množstve biometánu. Pokiaľ je potvrdenie o množstve biometánu použité práve pri výrobe elektriny, je možné získať cez jednoduchú schému doplatok,“ vysvetlil Roth s tým, že je to legislatívne aj systémovo nastavené, aktuálne však nie veľmi využívané, keďže sa vedú diskusie, ako správne nastaviť výkupnú cenu.

Pokiaľ ide o prevody do zahraničia, sú možné cez ERGaR schému. „Záruky od nás odchádzajú do Nemecka. Je tiež možné robiť importy záruk, aktuálne z dánskeho alebo holandského registra,“ poznamenal Roth. Exporty sú možné do ďalších šiestich krajín, keďže ERGaR sa mierne rozrástol. V minulom roku sa pridala švajčiarska spoločnosť pronovo a čoskoro pribudne aj litovský Amber Grid, konkretizoval Roth.

Čo obsahuje záruka pôvodu

Záruka pôvodu obsahuje objem vydaných záruk za isté obdobie výroby, zdroj a technológiu výroby obnoviteľného plynu, majiteľa záruky, ktorý sa pri prevodoch vždy mení. V záruke je aj veľmi presná identifikácia výrobného zariadenia a SPPD ako vydávajúci orgán, ktorý záruku pôvodu vydal. SPPD dokáže priradiť k zárukám aj množstvo vlastností biometánu. Napríklad, v akých schémach má certifikovanú výrobu z hľadiska potvrdení o udržateľnosti. Je možné pridať aj odkaz na certifikáty a uhlíkovú stopu vyrábaného biometánu. „Všetky tieto údaje tam nájde výrobca a následne, po prípadnom prevode v rámci registra, aj nasledovný držiteľ,“ dodal Roth.

Pripojenie k ERGaR a AIB hub-om

Slovenský register je pripojený k ERGaR Hub-u, ktorý za rok 2024 reportoval viac ako 4 TWh prevedených záruk. ERGaR aktuálne zahŕňa sedem registrov. „Pri niektorých môžeme uznať prevod záruky k nám, pri niektorých nie, pretože sú tam aj dobrovoľné schémy, kde nevieme záruky uznať,“ ozrejmil Roth s tým, že export našich záruk je možný do ktoréhokoľvek registra.

SPPD sa v novembri 2024 stala riadnym členom AIB (Association of Issuing Bodies), Asociácie vydávajúcich orgánov. Tá má zavedený podobný clearingový hub ako ERGaR v elektrine a postupne začala rozbiehať takýto hub aj pre záruky pôvodu v plyne. SPPD začala riešiť pripojenie do hubu AIB, aby otvorila možnosti ďalšej spolupráce a prevodov záruk aj do iných členských štátov a registrov. SPPD má už obstarané IT riešenie na pripojenie do oboch hub-ov. Počas júna/júla 2025 má board AIB rozhodnúť, či umožní používanie záujemcom ERGaR Hub, ktorý momentálne vníma ako konkurenčný. Pokiaľ bude rozhodnutie také, že bude možné prihlásiť sa do oboch, SPPD je schopná v priebehu 3-4 mesiacov implementovať to v rámci IT riešenia, vykonať zmeny v dokumentácii a „otvoriť bránu“ aj do ďalších registrov.

Budúce výzvy

Minulý rok do zákona č. 309 pribudla pre SPPD povinnosť manažovať vydávanie záruk aj register podľa normy CEN (STN) EN 16325 – Osvedčenie o pôvode energie. Na Slovensku je norma zatiaľ platná pre záruky pre elektrinu. Finálne znenie normy je odsúhlasené a približne v novembri 2025 by členské štáty mali normu prebrať do svojej legislatívy, vysvetlil Roth, podľa ktorého bude na základe draftov implementovať isté drobné záležitosti. „Ale väčšina vecí je slovenskej doméne urobená,“ poznamenal.

Ako už Roth spomenul, SPPD lobuje za možnosť pripojiť sa aj k AIB hub-u. Veľkou výzvou nielen pre slovenský, ale aj pre ostatné registre v rámci EÚ bude prepojenie s únijnou databázou UDB (Union Database for Biofuels). V nej sa budú v rámci centralizovaného systému vydávať potvrdenia o udržateľnosti pre obnoviteľné plyny. EÚ opakovane avizovala, že systém je pripravený. „Ale nie je to úplne tak a technické IT riešenia na prepojenie životného cyklu záruky pôvodu a potvrdenia o udržateľnosti sú pomerne zložité,“ upozornil Roth. Pri zohľadnení vyjasnenia technického riešenia do konca roka a minimálne 18-mesačnej implementácie odhadol, že reálne to môže byť v roku 2027. „Máme výhodu, že náš dodávateľ softvéru robí registre pre ďalších 15 členských krajín a riešenie prepojenia medzi UDB (Union Database for Biofuels) a registrom bude jednotné pre všetkých, uzavrel Július Roth zo spoločnosti SPP – distribúcia.

Hlavným partnerom konferencie SPNZ „Podpora biometánu na Slovensku“ bola spoločnosť SPP, partnerom spoločnosť AgriKomp Bohemia.