Brusel 4. novembra 2020 – Investície do plynových elektrární nebudú v EÚ klasifikované ako udržateľné, pokiaľ elektrárne nedosiahnu emisný limit do 100 gramov ekvivalentu CO2 za kilowatthodinu. V súčasnosti ho nespĺňa žiadna z nich. S odvolaním sa na návrh smernice EÚ o tom informovala agentúra Reuters.

Prelomové pravidlá Únie, ktoré majú byť sfinalizované tento rok, prinútia poskytovateľov finančných produktov, aby od konca roku 2021 zverejňovali, ktoré investície spĺňajú klimatické kritériá, a preto ich možno prezentovať ako „udržateľné“.

Cieľom smernice má byť nasmerovanie miliárd eur zo súkromných investícií do nízkouhlíkových projektov, ktoré majú EÚ pomôcť dosiahnuť klimatické ciele a obmedziť tzv. greenwashing (zavádzajúce informovanie o environmentálnej zodpovednosti) zastavením označovania investícií, ktoré nespĺňajú kritériá, za „zelené“.

Pracovný návrh hovorí, že plynové elektrárne, ktoré chcú byť klasifikované ako udržateľná investícia „podstatne“ prispievajúca k boju proti klimatickým zmenám, nesmú produkovať viac ako 100 gramov ekvivalentu CO2 za kilowatthodinu. Podľa agentúry Reuters však odhady sektora, ako aj a nezávislého think-tanku Ember uvádzajú, že aj najefektívnejšie európske plynárne produkujú viac ako trojnásobok tohto limitu.

Uvedený limit je ešte prísnejší ako 250 g CO2 na kwh, s ktorým pracuje Európska investičná banka pri skríningu investícií. EIB zastaví financovanie „neudržateľných“ fosílnych projektov do konca roku 2021. „Stanovenie hranice, ktorá nie je v súlade s EIB, naznačuje, že neexistujú jednotné pravidlá pre verejné a súkromné poskytovanie úverov, čo je zvrátené,“ uviedol pre Reuters generálny tajomník združenia Eurogas James Watson.

Na dosiahnutie požadovaného limitu by plynové elektrárne mohli využívať technológiu zachytávania a ukladania uhlíka (CCS). V súčasnosti to však nerobí žiadna z nich. Spoločnosti ako Equinor a Shell vyvíjajú lokálne CCS projekty v rôznych priemyselných odvetviach.

Návrh pravidiel by označil určité investície do potrubí za udržateľné – vrátane renovácií, ktoré umožnia plynovodom prepravovať viac plynov s nízkym obsahom uhlíka, ako je vodík, alebo opráv na upchatie úniku metánu. Investície do nových plynovodov by sa však považovali za udržateľné iba vtedy, ak by boli zamerané na prepravu nízkouhlíkového plynu.

Nové pravidlá by nezakazovali spoločnostiam investovať do projektov, ktoré nespĺňajú „udržateľné“ kritériá EÚ, ale priemyselné zoskupenia varovali, že vylúčenie plynových elektrární by mohlo znamenať, že budú mať problém získať finančné prostriedky, a to aj v prípade investícií na zníženie emisií.

„Základná požiadavka plynárenskej loby bola jasne odmietnutá,“ tvrdí analytička Rebecca Vaughan zo spoločnosti InfluenceMap, ktorá sa venuje priemyselnému lobingu.

Plynárenské združenia podľa Reuters zvýšili lobistické úsilie po vylúčení väčšiny plynových elektrární a plynovodov z predbežného zoznamu zverejneného v marci. Spoločnosti ako BP, Total a Equinor podpísali tento mesiac otvorený list vedúcim predstaviteľom EÚ, v ktorom požadujú, aby pravidlá zeleného financovania vychádzali z existujúceho trhu s plynom a plynárenskej siete ako „chrbtice“ budúceho energetického systému Únie.

Európska komisia odmietla komentovať návrhy pravidiel, ktoré sa môžu pred uverejnením zmeniť.