Bukurešť 22. júna 2023 – Rumunská spoločnosť OMV Petrom, väčšinovo kontrolovaná rakúskym OMV, v stredu (21. 6.) prijala konečné investičné rozhodnutie (FID) o rozvoji dlho očakávaného projektu ťažby plynu Neptun Deep v Čiernom mori v spolupráci so štátnym producentom plynu, spoločnosťou Romgaz. Prvé vyťažené objemy očakáva do roku 2027. Rumunsko sa vďaka ním stane najväčším producentom zemného plynu v Európskej únii. Okrem projektu ťažby sa rozbieha aj výstavba potrebnej infraštruktúry, ktorá má doviesť plyn z Neptun Deep na pevninu. Informovali o tom web omvpetrom.com, agentúra Reuters a portál upstreamonline.com.
„Konečným investičným rozhodnutím pre projekt Neptun Deep otvárame novú kapitolu pre rumunský energetický sektor, ktorá mení hru. Spolu s naším partnerom, spoločnosťou Romgaz, vstupujeme do rozvojovej fázy prvého hlbokomorského projektu v Rumunsku,“ povedala generálna riaditeľka OMV Petrom Christina Verchereová s tým, že projekt prispeje k hospodárskemu rastu Rumunska a posilní energetickú bezpečnosť krajiny. „Odhadovaná produkcia zemného plynu zodpovedá zhruba 30-násobku súčasného ročného dopytu cca 4 300 000 domácností. Je to tiež významný krok vpred pre našu stratégiu do roku 2030, ktorej cieľom je podporiť transformáciu energetiky v Rumunsku a v regióne, dodala.
Generálny riaditeľ Romgazu Razvan Popescu označil Neptun Deep za strategický projekt pre Rumunsko a pre región z pohľadu zabezpečenia potrieb zemného plynu aj z hľadiska dekarbonizácie.
FID sa týka rozvoja komerčných ložísk zemného plynu Domino a Pelican South v bloku Neptun Deep a bude predložený Národnej agentúre pre nerastné zdroje na schválenie. Prevádzkovateľom je OMV Petrom, ktorý má rovnako ako Romgaz v projekte 50-percentný podiel.
Morský hlbinný projekt, ktorý má ťažiť z jedného z najvýznamnejších ložísk zemného plynu v EÚ, by mal stáť 4 miliardy eur, rovnomerne rozdelených medzi obe spoločnosti, pričom väčšina z nich by sa mala použiť v rokoch 2024-2026.
Blok Neptun Deep v Čiernom mori má rozlohu 7500 km2 a nachádza sa asi 160 km od pobrežia, vo vodách hlbokých 100 až 1000 metrov. Od roku 2008 prieskumné aktivity v bloku Neptun Deep zahŕňali dve 3D seizmické akvizičné kampane a dva programy prieskumných vrtov, informovala OMV Petrom.
Infraštruktúra potrebná na rozvoj ložísk zemného plynu Domino a Pelican South zahŕňa 10 vrtov, 3 podmorské ťažobné systémy a súvisiace prietokové potrubia, pobrežnú plošinu, hlavný plynovod do Tuzly a meraciu stanicu zemného plynu. Platforma bude generovať vlastnú energiu a fungovať podľa najvyšších štandardov bezpečnosti a ochrany životného prostredia, zdôraznila spoločnosť. Celá infraštruktúra bude prevádzkovaná na diaľku, cez „digitálne dvojča“, čo umožní optimalizáciu procesu a prispeje k zlepšeniu environmentálnej výkonnosti zefektívnením spotreby energie a znížením emisií, dodala OMV Petrom.
Neptun Deep by podľa odhadov mal mať vyťažiteľné objemy približne 100 miliárd kubických metrov (bcm) plynu. OMV Petrom o objave prvýkrát informovala v roku 2012, keď zásoby odhadla na 42 až 84 miliárd bcm plynu. „Prvá produkcia sa odhaduje na rok 2027. Na vrchole dosiahne približne 8 miliárd m3 zemného plynu ročne (cca 140 000 boe/d), po dobu takmer 10 rokov,“ konkretizovala spoločnosť, ktorá očakáva, že projekt zvýši zisk pred úrokmi a zdanením spoločnosti v roku 2030 o 50 %.
OMV Petrom a Romgaz informovali, že do rozvojovej fázy projektu investujú 4 miliardy eur, o ktoré sa rovnomerne podelia, pričom väčšina prostriedkov by sa mala použiť v rokoch 2024 – 2026.
Odďalovanie FID pre legislatívu
FID bolo v poslednom desaťročí niekoľkokrát odložené, pretože predchádzajúce vlády zaviedli represívne dane a regulačné obmedzenia na morské projekty. Zavedenie dane z príjmov z morských plynových projektov v roku 2018 prinútilo OMV Petrom pozastaviť projekt a prispelo k odchodu spoločnosti ExxonMobil z Rumunska po predaji svojej rumunskú ťažobnej divízie Romgazu za viac ako 1 miliardu USD. Dohoda zahŕňala všetky podiely v Exxon Mobil Exploration and Production Romania spolu s podielom v bloku XIX Neptun Deep.
Zhruba pred rokom, v máji 2022, rumunský parlament definitívne schválil novelu tzv. morského zákona, ktorá znížila dane z budúcich príjmov z projektov zemného plynu na mori. Nový zákon zaviedol progresívnu daň vo výške 15 % až 70 % na dodatočný príjem viazaný na ceny plynu vyššie ako 85 lei (18,08 USD) za MWh, pričom investori si môžu odpočítať náklady a investície až do výšky 40 %.
Novela tiež odstránila vývozné obmedzenia pre plyn a uviedla, že daňový režim sa počas trvania projektov nezmení. Táto klauzula je považovaná za záruku stability pre investorov. Tú môže podľa niektorých analytikov narušiť ustanovenie zákona, ktoré umožňuje vláde presadiť dočasné cenové stropy a obmedzenia predaja na pokrytie potrieb domácností a vykurovacieho plynu v núdzových situáciách.
OMV Petrom reagovala, že zákon je dlho očakávaným a veľmi potrebným krokom na zabezpečenie nevyhnutných podmienok pre rozvoj čiernomorského plynu. „Je dôležité, aby poskytoval silnú klauzulu o stabilite, garantoval voľný trh a poskytoval konkurencieschopný fiškálny a regulačný rámec,“ dodala spoločnosť.
Súvisiaca infraštruktúra
Rumunsko dalo zelenú na začatie výstavby dlho očakávaného plynovodu, ktorý prepojí Neptun Deep s plynovodnou sieťou a zároveň umožní dodávky dovážaného zemného plynu do južnej časti krajiny, uviedol portál upstreamonline.com.
Rumunský štátny prevádzkovateľ prepravnej siete Transgaz uviedol, že už zadal zákazku na výstavbu 308-kilometrového plynovodu dcérskej spoločnosti tureckej Kalyon Group, veľkého konglomerátu v sektore stavebníctva a obnoviteľnej energie.
Projekt známy ako Tuzla-Podisor zahŕňa 32-kilometrový úsek na mori, ktorý v budúcnosti prepraví plyn z Neptun Deep na pobrežie. Dlhší segment na pevnine začne v Tuzle na pobreží Čierneho mora bude smerovať do južného Rumunska, pričom skončí neďaleko Podisoru západne od hlavného mesta Bukurešť.
Tam sa napojí na projekt plynovodu BRUA, ktorý bude súčasťou budúceho plynového koridoru cez Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Rakúsko, uviedol Transgaz s tým, že Tuzla-Podisor a BRUA môžu v konečnom dôsledku prepraviť až 15 miliárd kubických metrov zemného plynu ročne dovezeného z azerbajdžanských kaspických polí a z LNG terminálov v Turecku a Grécku.
Potrubie Tuzla-Podisor bude pretínať aj Transbalkánsky plynovod spájajúci Ukrajinu, Moldavsko, Rumunsko, Bulharsko a Turecko. Tento systém je veľmi slabo využívaný od konca roka 2019, keď ruský Gazprom spustil prevádzku alternatívneho plynového konektora TurkStream do Turecka a južnej Európy.
Podľa Transgazu je výstavba plynovodu Tuzla-Podisor je podporovaná zmluvami o preprave plynu, podpísanými začiatkom tohto roka s OMV Petrom a Romgazom ako akcionármi Neptun Deep. Výstavba plynovodu Tuzla-Podisor bola takmer dva roky pozastavená práve pre očakávanie rozhodnutia OMV Petrom v otázke morského bloku.
Z požadovaných investícií do plynovodu vo výške približne 500 miliónov eur pokryje Modernizačný fond EÚ približne 85 miliónov eur a zvyšok „konkurencieschopný finančný mix“, uzavrel Transgaz s tým, že výstavba by mala trvať dva roky.