Ašchabad 23. februára 2023 – Rusko sa snaží naďalej hrať dominantnú úlohu v plynárenskom sektore v regióne Strednej Ázie. Dôkazom sú aj nedávne aktivity Gazpromu v Turkménsku, ktorých výsledkom môže podľa portálu eurasianet.org byť aj koniec úvah o plynovode popod Kaspické more, ktorý by mohol prepravovať turkménsky plyn do Európy.
Turkménsky diktátorský režim sa dlhý čas pýšil zachovávaním svojej suverenity a vyhýbaním sa geopolitickým pletkám. Aktuálne zvesti však takéto tvrdenia spochybňujú, píše eurasianet.org.
Všetko to začalo návštevou šéfa ruského monopolného exportéra potrubného zemného plynu, spoločnosti Gazprom, Alexeja Millera Ašchabade (15. 2.), ktorý sa pri tejto príležitosti stretol s prezidentom Serdarom Berdymuchamedovom. Šéf Gazpromu bol posledným v rozširujúcom sa zozname vysokých ruských hodnostárov, ktorí v posledných týždňoch cestovali do Turkménska.
Vládne vyhlásenia dôvod návštevy neobjasnili, jej načasovanie a kontext však ponúkajú isté nápovedy. Moskva od začiatku tohto roka urobila významný pokrok pri presviedčaní svojich stredoázijských partnerov o potrebe zintenzívnenia spolupráce v sektore zemného plynu.
Kazachstan a Uzbekistan v januári podpísali dohody o spolupráci s Gazpromom. Rusko je na ich základe pripravené začať vyvážať plyn do týchto dvoch krajín, ktoré napriek tomu, že majú bohaté zásoby plynu, nevysvetliteľne trpia sezónnym nedostatkom.
Koncom minulého roka začal Irán signalizovať záujem o nákup plynu z Ruska pre svoje domáce potreby, aby uvoľnil kapacitu na predaj vlastného plynu tretím krajinám. Hlavnou prekážkou takéhoto usporiadania je, že Rusko by muselo posielať plyn cez tranzitné krajiny – buď Azerbajdžan na západnom pobreží Kaspického mora, alebo Kazachstan a Turkménsko na východnom.
Všetko to vytvára obraz, v ktorom ruský plyn prúdi v rozsiahlych objemoch zo severu na juh. Európa sa mu takmer úplne vyhýba, takže to dáva zmysel.
Ale ak sa dá veriť oficiálnym údajom, plyn má tiecť aj z juhu na sever. V roku 2021 Gazprom kúpil 10 bcm plynu z Turkménska, hoci v skutočnosti neexistujú žiadne isté informácie o tom, kde toto palivo skončilo. V minulosti Rusko nakupovalo plyn zo Strednej Ázie, aby zásobovalo svoje južné regióny a uvoľnilo kapacitu pre export smerujúci na západ. Analytici si navyše myslia, že odber relatívne lacného turkménskeho plynu zabránil Ašchabadu vyvinúť sústredenejšie úsilie na preskúmanie možností priameho predaja do Európy.
Zámerom štátom vydaných tlačových správ bola podľa eurasianet.org myšlienka, že Millerova návšteva Turkménska mala za cieľ toto usporiadanie upevniť. Berdymuchamedov sa tiež evidentne snaží využiť technickú odbornosť Gazpromu na modernizáciu turkménskeho ropného a plynárenského sektora. Jeho opakujúce sa a zjavne frustrované požiadavky na neustále sa zvyšujúcu domácu produkciu svedčia o jeho presvedčení, že miestny energetický priemysel je vo vážnych problémoch, z ktorých krajine môžu pomôcť uniknúť len cudzinci.
Rusko zásadne proti TCP
Telegramový kanál Pohľad na východ, ktorý je podľa turkménskeho oddelenia Rádia Slobodná Európa/Rádia Sloboda zrejme prepojený s oficiálnymi ruskými zdrojmi, ponúkol ďalší prekvapivý detail. Miller upozornil turkménskeho vodcu, že Gazprom je stále zásadne proti výstavbe Transkaspického plynovodu (TCP), ktorý by Ašchabad potreboval, ak by chcel predávať svoj plyn priamo do Európy.
Takéto senzačné správy sú svojou povahou nepotvrditeľné, ale ústredná myšlienka tohto tvrdenia je v súlade s dianím v pozadí. V decembri Alexander Baškin, ruský senátor z regiónu Astrachaň, ktorý rozvíja hlboké ekonomické vzťahy s Turkménskom, uviedol argumenty, prečo sa Transkaspický plynovod, nesmie nikdy realizovať. „Vzhľadom na možné ohrozenie environmentálnej bezpečnosti Kaspického mora, ktoré predstavuje podmorská časť plynovodu, Rusko nebude môcť súhlasiť s jeho výstavbou,“ napísal Baškin a pridal ubezpečenie, že prebytočný turkménsky plyn môže byť vždy absorbovaný zákazníkmi v Číne, Indii a Rusku.
Ruské náreky o nebezpečenstvách podmorských plynovodov sú podľa eurasianet.org mimoriadne neúprimné. Keď však turkménska vláda vyjadruje želanie „udržiavať kontakty s Ruskom na najvyššej úrovni na základe dôvery“, viac ako naznačuje, že schválenie TCP bude musieť prejsť cez Moskvu, bez ohľadu na akékoľvek multilaterálne dohovory, ktoré zakotvujú zdieľané využívanie Kaspického mora.
Zatiaľ čo možnosti Turkménska sú obmedzené nevysloveným ruským vetom, šíria sa hypotetické informácie o ruských úmysloch. Kanál Pohľad na východ tvrdí, že Gazprom povzbudzuje Turkménsko, aby posielalo svoj plyn cez Irán do Turecka, napríklad prostredníctvom swapovej dohody. Turkménsko je v súčasnosti viazané trojstrannou swapovou dohodou s Azerbajdžanom a Iránom, objavili sa však názory, že dohoda počas tejto zimy stroskotala.
Pokiaľ ide o plyn, ktorý Rusko nakupuje z Turkménska, je otázne, kam teraz smeruje, keď ruský export na západ chradne. Uzbekistan aj Kazachstan uzavreli dohody o dovoze plynu z Turkménska, za mimoriadne nejasných podmienok, takže nie je nepredstaviteľné, že do veci je zapojený aj Gazprom. Kirgizsko, ktoré nemá spoločnú hranicu s Turkménskom, občas signalizuje, že by chcel nakupovať aj turkménsky plyn. Kirgizský plynárenský priemysel je mimochodom úplne pod kontrolou Gazpromu.
Iránske úmysly
Ak by to všetko bolo málo komplikované, Irán ponúka ešte jeden uhol pohľadu. Turkménske hlavné mesto nedávno hostilo iránsky veľtrh, na ktorom sa zúčastnili spoločnosti z petrochemického, automobilového, stavebného, poľnohospodárskeho a farmaceutického sektora. Súčasťou iránskej delegácie bol Reza Noushadi, vedúci inžinierskej dcérskej spoločnosti National Iranian Gas Company, ktorý pre webovú stránku News Central Asia alebo so sídlom v Ašchabad podľa eurasianet.org povedal, že Irán je pripravený ponúknuť Rusku a Turkménsku tranzitné výhody na prepravu plynu do južnej Ázie. „Sme pripravení dodávať plyn do Pakistanu,“ upresnil svoje vyjadrenie.
Moskovský web Neftegaz.ru v analytickom článku špekuluje, že táto možnosť by mohla dokonca zlikvidovať projekt Transafgánskeho plynovodu TAPI. Turkménsku by to určite ušetrilo veľa času a energie, ale zosmiešnilo by to jeho dlho deklarovanú stratégiu diverzifikácie exportných možností. V scenári, kde Rusko ťahá za všetky nitky a hrá úlohu koordinátora obchodu s plynom, by Turkménsko mohlo získať niekoľko nových zákazníkov len za cenu podkopania vlastného priestoru na nezávislé konanie, uzavrel eurasianet.org.
Foto: business.com.tm