Brusel 28. októbra 2019 – Rusko a Ukrajina sa ani po pondelkovom trojstrannom rokovaní s Európskou komisiou v Bruseli nedohodli na predĺžení kontraktu na tranzit zemného plynu. Prízrak prerušenia dodávok v januári je čoraz hmatateľnejší, píše agentúra AP. Viceprezident Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič, podľa agentúry Reuters, neskrýval sklamanie nad tým, že na oboch stranách chýbala politická vôľa. „Som síce sklamaný, ale nevzdávam to. Som stopercentne presvedčený, že existuje vyvážené riešenie pre obe strany,“ povedal Šefčovič.

Ruský minister energetiky Alexander Novak  zhodnotil pre spravodajskú televíziu Rossiya 24 rokovania ako konštruktívne. „Predĺženie súčasného kontraktu aj pre rok 2020 považujeme za reálne. Stále však nepoznáme napríklad ukrajinskú pozíciu k riešeniu Štokholmskej arbitráže medzi Gazpromom a Naftogazom.  Považujeme to za dôležitú tému, ktorá by sa mala riešiť v jednom balíku s tranzitnou zmluvou,“ konštatoval po rokovaní Novak. Ukrajina vo svojej pozícií trvá na novej dlhodobej zmluve s pevne určeným objemom tranzitu zemného plynu, dostatočným na zaistenie bezpečnej prevádzky ukrajinskej tranzitnej sústavy. Zmluva by sa mala uzavrieť s novým ukrajinským prevádzkovateľom prenosovej sústavy (TSO), ktorý sa od 1. januára 2020 oddelí od skupiny Naftogaz. Budúce vzťahy medzi novým ukrajinským TSO a Gazpromom by mali vychádzať z uplatňovania európskeho energetického práva na Ukrajine.

Podľa šéfa Naftogazu Andriya Kobolyeva za rovnakých podmienok spolupracuje Gazprom aj s ostatnými partnermi v EÚ. „Verím, že prechodom na spoločné európske pravidlá sa výrazne uľahčí spolupráca medzi ruskou spoločnosťou a Ukrajinou,“ konštatoval Kobolyev v tlačovej správe Naftogazu. Čo sa týka otázky Štokholmskej arbitráže, Naftogaz očakáva, že Gazprom pošle svoj návrh riešenia. „Sme vďační EK a pánovi Šefcovičovi za ich veľké úsilie o nájdenie kompromisu a za podporu pevného postoja Ukrajiny, pokiaľ ide o zavedenie transparentných európskych pravidiel pre ruský tranzit plynu cez Ukrajinu ako jediné možné riešenie,“ dodal Kobolyev.

Trojstranné rokovania Rusko, Ukrajina a Európska komisia budú pokračovať aj v novembri. Tlačové oddelenie Kremľa niekoľko hodín pred stretnutím v Bruseli informovalo o telefonáte ruského prezidenta Vladimíra Putina s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. „Obaja politici si vymenili názory ohľadom pokračovania tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu do Európy po uplynutí platnosti príslušnej zmluvy koncom decembra 2019,“ píše sa vo vyhlásení.