Foto: Wolfgang Weiser via pexels.com

Moskva 8. januára 2025 – Rusko síce prišlo o časť príjmov po tom, čo Kyjev uzavrel svoju prepravnú sústavu pre ruské dodávky, ale už má alternatívy predaja paliva, ktoré ju ochránia pred akýmikoľvek vážnymi ekonomickými dosahmi ukončenia ukrajinského tranzitu. Plánuje napríklad zvýšiť vývoz skvapalneného zemného plynu a zároveň presmerovať potrubný plyn v k iným odberateľom, ako je najmä Čína, ale napríklad aj stredoázijské republiky. Téme sa venoval článok agentúry Bloomberg uverejnený na webe bnnbloomberg.ca.

„Budeme pokračovať v zvyšovaní nášho podielu na svetových trhoch s LNG, aj keď cieľom sankcií je tento rast zastaviť,“ povedal prezident Vladimir Putin na výročnej tlačovej konferencii 19. decembra. Vyjadril tiež presvedčenie, že ruský plynárenský gigant Gazprom zvládne ukončenie tranzitu cez Ukrajinu. Napriek výzvam na zákaz takýchto dodávok Európa nakupuje rekordné množstvo ruského LNG, prevažne zo závodu Jamal LNG pod vedením spoločnosti Novatek. Ide pritom o väčší objem plynu, než Rusko predávalo cez Ukrajinu pred 1. januárom 2025, keď Kyjev odmietol povoliť ďalší tranzit, ktorý by financoval vojnovú mašinériu Moskvy, a uzavrel päť desaťročí starú trasu cez svoje územie.

Táto situácia podľa agentúry Bloomberg zvýrazňuje, aké ťažké je pre Európu prerušiť vzťahy s Ruskom, ktoré sa za posledné desaťročie zabetónovalo na pozícii kľúčového dodávateľa komodít na kontinent. Upriamuje tiež pozornosť na to, ako invázia na Ukrajinu vo februári 2022 prinútila Rusko neustále modifikovať svoju obchodnú sieť.

Moskva ukázala, že aj keď sa jedna cesta na trhy zatvorí, pre Rusko sú často otvorené ďalšie. Ruský vývoz LNG dosiahol v minulom roku rekordnú hodnotu, ako ukazujú údaje zo sledovania lodí. Pred inváziou Rusko predávalo do Európy ročne približne 155 bcm potrubného plynu. V roku 2024 krajina vyviezla do regiónu zhruba 30 bcm, pričom viac ako polovica objemov išla cez Ukrajinu, pripomenula agentúra Bloomberg.

Malý ekonomický vplyv ukončenia ukrajinského tranzitu

Keďže väčšina ruského potrubného plynu už do Európy prestala prúdiť, prerušenie ukrajinského plynovodu nebude mať na ekonomiku veľký vplyv, uviedla Tatiana Orlova, ekonómka z Oxford Economics. „Európa bude plyn stále potrebovať, keďže všetky jej snahy odísť od ruského plynu boli neúspešné,“ povedala Orlová. „Pravdepodobne nakoniec nakúpi viac ruského skvapalneného zemného plynu, aby vykompenzovala pokles dovozu potrubného plynu z Ruska,“ dodala.

Podľa výpočtov agentúry Bloomberg Gazprom v roku 2024 predal cez Ukrajinu plyn v hodnote približne 6 miliárd dolárov. Väčšina ekonómov a výskumníkov však predpokladá, že výpadok tohto predaja bude mať na ekonomiku len mierny vplyv. Podľa rôznych odhadov analytikov Rusko stratí ekvivalent približne 0,2 % až 0,3 % hrubého domáceho produktu. „Tieto čísla sú príliš malé na to, aby poškodili Putinovu vojnovú mašinériu,“ uviedol minulý týždeň v poznámke David Oxley, ekonóm spoločnosti Capital Economics. Pre porovnanie, Ukrajina podľa neho stratí približne 0,5 % HDP na poplatkoch, ktoré vyberala za tranzit plynu. Slovensko, ktoré je silne závislé od ruského plynu a tiež zarába na tranzitných poplatkoch, podľa jeho odhadov stratí 0,3 % HDP. 

Alternatívy pre potrubný plyn

Okrem predaja LNG má Rusko aj ďalšie možnosti prepravy potrubného plynu, ktoré pomôžu vykompenzovať stratu ukrajinskej trasy. Dodávky do Číny, ktorá predbieha Európu na poste najväčšieho trhu pre ruský potrubný plyn, by mali v roku 2024 dosiahnuť približne rekordných 31 miliárd kubických metrov. Podľa odhadov Sergeja Vakulenka z Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier by sa tento rok mali zvýšiť na 38 miliárd kubických metrov, keďže plynovod Power of Siberia dosiahol plnú projektovanú kapacitu. Uvedený nárast by tak kompenzoval zhruba polovicu objemu strateného ukončením tranzitu cez Ukrajinu, uviedla agentúra Bloomberg. 

Spoločnosť Gazprom môže tiež predávať viac plynu cez TurkStream, priame plynovodné prepojenie medzi Ruskom a Tureckom pod hladinou Čierneho mora, ktoré tiež pomáha zásobovať niektorých európskych zákazníkov. V roku 2025 by Gazprom mohol prostredníctvom TurkStreamu predať 25 bcm plynu do Turecka a 15 bcm do Európy, odhaduje Vakulenko.

Rusko plánuje podľa agentúry Bloomberg presmerovať časť paliva aj do krajín strednej Ázie a bude pracovať na zvýšení kapacity plynovodu zo sovietskej éry z Ruska do Uzbekistanu cez Kazachstan.

Politické hľadisko

Z politického hľadiska dáva plynová otázka Kremľu príležitosť ukázať, že Putin nie je vyvrheľ, povedal Sergej Markov, politický poradca blízky Kremľu. „Pre Moskvu je nesmierne dôležité, že sa už druhýkrát prelomila diplomatická blokáda,“ povedal Markov s odkazom na nečakanú návštevu slovenského premiéra Roberta Fica v Moskve 23. decembra, kde okrem iného rokoval o plyne.

Po júlovej ceste maďarského premiéra Viktora Orbána bol Fico druhým európskym lídrom, ktorý navštívil Moskvu od invázie Ruska na Ukrajinu. Putin minulý mesiac uviedol, že Rusko je pripravené dodávať plyn do Európy, ale upozornil, že dosiahnutie akejkoľvek novej dohody bude pravdepodobne komplikované, a to aj napriek rastúcim cenám, dôsledku obmedzených dodávok, ktorým teraz Európa čelí.

Výzvy

Napriek tomu môžu plány týkajúce sa plynovodného aj skvapalneného zemného plynu čeliť vlastným výzvam. Zatiaľ čo Rusko chce do dvoch rokov spustiť vývoz prostredníctvom druhého plynovodu do Číny, rozhovory o treťom plynovode, Power of Siberia 2, uviazli na mŕtvom bode pre nezhody o podmienkach. 

Rusko sa snaží strojnásobiť vývoz LNG na 100 miliónov ton v roku 2035 z minuloročných 33 miliónov ton, ale západné sankcie na všetky kľúčové budúce projekty a flotilu tankerov LNG to komplikujú, upozornila agentúra Bloomberg.

„Za posledné tri roky sa situácia v oblasti zemného plynu a LNG v Rusku dramaticky zmenila,“ povedal Claudio Steuer, energetický konzultant a člen fakulty IHRDC v Bostone. Teraz si to vyžaduje „oveľa väčšie investície a úsilie pre menej ziskový biznis“, pretože Rusko musí hľadať obchody vo vzdialenejšom zahraničí s odberateľmi, ktorí sú citlivejší na cenu. 

Sankcie už utlmili ruské ciele rastu v oblasti LNG. Najnovšiemu projektu spoločnosti Novatek, Arctic LNG 2, sa minulý rok podarilo spustiť obmedzený vývoz, ale sankcie uvalené USA a ich spojencami obmedzili prístup závodu k tankerom ľadovej triedy, ktoré sú potrebné na plavbu v mrazivých severných vodách, a spôsobili, že zahraniční kupujúci sa zdráhajú nakupovať dodávky. 

V roku 2025 sa pozornosť sústredí na to, čo sa Donald Trump rozhodne urobiť so sankciami voči Rusku. Situáciu komplikujú aj ambície samotných USA dodávať viac svojho LNG do Európy. Zákaz prekládky nákladu LNG z Jamalu v európskych prístavoch by tiež mohol skomplikovať logistiku ruských dodávok do Ázie, keď sa uzavrie Severná morská cesta. Sankcie však môžu v skutočnosti viesť k tomu, že namiesto ázijského trhu bude viac ruských dodávok smerovať do Európy, uzavrela agentúra Bloomberg.