Praha 24. júna 2022 – Nemecká spoločnosť RWE pozastavila predaj plynových zásobníkov v Českej republike. Stalo sa tak po tom, ako po odstúpení pološtátnej spoločnosti ČEZ zostal jediným záujemcom Energetický a priemyselný holding (EPH). Podľa ČTK to uviedli Hospodářské noviny (HN). Termín pre podanie ponúk mal vypršať vo štvrtok (23. 6.).

RWE spustila predaj zásobníkov pred týždňom. Najprv uviedla, že dostala priaznivú spätnú väzbu od potenciálnych záujemcov z Európy. Podľa HN ale nakoniec ponuku okrem ČEZ-u nepodala ani maďarská štátna spoločnosť MVM a skupina KKCG. „Súťaž bola pozastavená a čaká sa, čo bude ďalej,“ povedal zdroj pre HN.

Podľa konateľa poradenskej spoločnosti ENA Jiřího Gavora je stornovanie predaja logickým krokom v situácii, keď zostal jediný záujemca. „Skupina EPH je známa tým, že sa špecializuje na akvizície za nízke ceny. Nikdy nekupovala draho, skôr naopak,“ povedal Gavor pre denník. RWE ani EPH rokovania oficiálne nekomentovali.

Šesť zásobníkov patrí dcérskej firme RWE Gas Storage CZ, ktorá je najväčším prevádzkovateľom plynových zásobníkov v Česku. Ponúkané zásobníky pojmú 2,7 miliardy metrov kubických plynu, čo zodpovedá českej spotrebe za dva zimné mesiace.

Nemecký denník Handelsblatt v decembri s odvolaním sa na informované zdroje uviedol, že RWE očakáva z predaja zisk asi 500 miliónov eur. Podľa denníka by zásobníky mohli byť zaujímavou investíciou predovšetkým pre firmy, ktoré zemný plyn nakúpený za nižšiu cenu skladujú, aby ho potom pri zvýšení ceny predávali ďalej. Konkrétne spomenul napríklad rakúsku OMV, nemecký Wintershall a český ČEZ.

Minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela už skôr uviedol, že štát sa zaoberá myšlienkou vlastníctva zásobníkov. Jednalo by sa podľa neho o strategickú investíciu, otázka ale je, do akej miery je vlastníctvo vhodné. Štát by ako majiteľ mohol kapacitou v zásobníku rovnako disponovať iba tak, že by ju prenajímal obchodníkom. Podľa Síkelu má aj iné mimoriadne nástroje, ako by si mohol kapacitu zabezpečiť.

České zásobníky sú podľa GIE aktuálne naplnené zhruba na 56 percent. Pred zimou musia byť pre Síkelovo mimoriadne opatrenie naplnené najmenej na 80 percent.