Londýn 2. decembra 2024 – Administratíva nastupujúceho prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa by mohla využiť skvapalnený zemný plyn (LNG) ako svoj tromf pri obchodných rokovaniach s Európou, Ruskom a ďalšími veľkými ekonomikami. Zatiaľ čo jedným z hlavných cieľov Trumpovej politiky je posilnenie energetickej nezávislosti a dominantné postavenie Spojených štátov, globálny trh s LNG je veľmi citlivý na fundamenty vo vzťahu ponuka – dopyt. Európa môže významne profitovať z očakávanej Trumpovej politiky zvyšovania produkcie a exportu LNG, najmä preto, že Európska únia sa snaží ďalej znižovať závislosť od ruského plynu. Vo svojom komentári to uviedla nezávislá výskumná spoločnosť Rystad Energy, ktorá sa venuje oblasti energetiky. Jej názory publikoval portál oilprice.com.
V reakcii na plány a iniciatívy Trumpovej administratívy by nasledujúce štyri roky mohli pripraviť trh so skvapalneným zemným plynom na jeho zlatú éru. Na základe sľubov z predvolebnej kampane je pravdepodobné, že očakávaná politika nového prezidenta urýchli rozširovanie infraštruktúry LNG v USA prostredníctvom deregulácie a rýchlejšieho udeľovania povolení, čo by následne malo rezultovať do posilnenia globálnych dodávok. To by po rokoch neistoty mohlo zlepšiť náladu okolo globálnych dodávok skvapalneného zemného plynu a pomôcť uvoľniť potenciál dlhodobého dopytu. Aj napriek tomu by však predčasné zvýšenie ponuky mohlo zvýšiť riziko strednodobého prebytku na trhu, čo by vyvolalo tlak na pokles cien.
Plány
Proenergetický program novozvoleného prezidenta zahŕňa okrem iného urýchlenie vydávania povolení pre pozastavené projekty LNG, zrušenie regulačných prestávok z Bidenovej éry a zvýšenie počtu prenájmov federálnej pôdy na ťažbu plynu. V prípade realizácie uvedených zámerov by sa vývozná kapacita LNG v USA mohla takmer zdvojnásobiť z 11,3 miliardy kubických stôp denne (bcfd) v roku 2023 na 22,4 Bcfd v roku 2030, pričom veľké projekty ako Texas LNG a Calcasieu Pass (CP2) by sa mohli realizovať aj napriek tlaku zo strany environmentalistov. Táto expanzia má zásadný význam pre zachovanie pozície Spojených štátov ako veľkého hráča na svetovom trhu s LNG, na ktorom sa očakáva zvýšenie dopytu do roku 2030 na takmer 600 miliónov ton (mt). Na základe v súčasnosti produkujúcich a rozpracovaných projektov by v roku 2035 mohol trh čeliť nedostatku dodávok na úrovni 140 mt, odhadla Rystad Energy.
„Trumpovo zrýchlené schvaľovanie projektov LNG by mohlo ďalej posilniť pozíciu USA na svetovom trhu s energiou a uspokojiť kritický dopyt v čase, keď sa svet odkláňa od iných energetických zdrojov. Táto rýchla expanzia však predstavuje riziko presýtenia trhu, čo môže znížiť ceny a ziskovosť výrobcov. Kľúčovou výzvou bude vyvážiť domáce rastové ambície s globálnou stabilitou, aby sa zabezpečil dlhodobý podiel na trhu a konkurencieschopnosť,“ uviedla Emily McClainová, vedúca výskumu zemného plynu a LNG v Severnej Amerike v spoločnosti Rystad Energy.
História ciel vyvoláva obavy
Geopolitické dôsledky rozšírenej americkej produkcie LNG sú tiež podstatné. Trumpova administratíva by mohla využiť skvapalnené palivo ako tromf pri obchodných rokovaniach s Európou, Ruskom a ďalšími veľkými ekonomikami. Európa stále hľadá spoľahlivé, dlhodobé alternatívy k dodávkam ruského potrubného plynu a LNG, zatiaľ čo obchod medzi Čínou a USA v oblasti LNG pravdepodobne ovplyvnia clá.
História zavádzania ciel z prvého funkčného obdobia Donalda Trumpa vyvoláva obavy z potenciálneho vplyvu na náklady na infraštruktúru LNG a obchod s touto komoditou. Napríklad zavedenie cla na oceľ vo výške 25 % v roku 2018 viedlo k výraznému zvýšeniu cien projektov LNG, čo je trend, ktorý by sa mohol zopakovať aj za vlády „Trumpa 2.0“. Okrem toho by ďalšia obchodná vojna s Čínou mohla narušiť tok LNG medzi oboma krajinami, podobne, ako sa to stalo v roku 2019, keď bol vývoz amerického LNG do Číny zastavený. Takéto clá by nielen zvýšili kapitálové výdavky na skvapalňovacie závody, ale hroziť by mohlo aj spomalenie kontraktačnej aktivity s kľúčovým odberateľom, ako je Čína, čo by ohrozilo dlhodobý rast vývozu, domnieva sa Rystad Energy.
Európsky prospech
Hoci cieľom Trumpovej politiky je posilnenie energetickej nezávislosti a dominancie USA, globálny trh s LNG je veľmi citlivý na fundamentálne faktory vo vzťahu ponuky a dopytu. Riziko nadmernej ponuky je značné, najmä ak sa súčasne začne realizovať viacero nových amerických projektov skvapalňovania zemného plynu. Presýtený trh by mohol viesť ku zníženiu cien a znevýhodneniu amerických výrobcov v porovnaní s konkurentmi, ako sú Katar a Austrália. Spoľahlivé dodávky z USA by však v prípade strategickej realizácie odblokovali aj nový dopyt, najmä z cenovo citlivých trhov v Ázii, ktoré LNG nakupujú len vtedy, keď ho považujú za cenovo výhodný.
Európa bude mať z Trumpovej politiky rozširovania LNG významný prospech, najmä preto, že EÚ sa snaží ďalej znižovať závislosť od ruského plynu. Európski lídri už naznačili, že nákupy LNG v USA využijú ako nástroj vyjednávania, aby sa vyhli prípadným obchodným clám za Trumpovej vlády. Zosúladením energetických politík a uprednostnením dovozu z USA by si Európa mohla zabezpečiť stabilné dodávky energie a zároveň podporiť silnejšie transatlantické vzťahy, uzavrela Rystad Energy.