Bratislava 20. marca 2023 – Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) si v tomto roku pripomína 30 rokov činnosti. Za tri desaťročia sa plynárenstvo zásadne zmenilo, a to nielen vstupom Slovenskej republiky do EÚ. Konštatovali to účastníci tradičného Dňa plynárov, ktorý je pripomienkou sviatku svätého Jozefa (19.marca), patróna plynárov.

„Plynárenstvo sa za 30 rokov stalo moderným odvetvím, ktoré nepretržite a spoľahlivo dodáva zemný plyn svojim odberateľom. Za tri desaťročia sme sa výrazne posunuli aj v oblasti energetickej bezpečnosti, keď máme plynovodné prepojenia so všetkými susednými krajinami a plyn k nám neprúdi len z východu. Až 95 % Slovákov má prístup k zemnému plynu a naše podzemné zásobníky majú objem až 70 % ročnej spotreby,“ zdôraznil prezident SPNZ Rastislav Ňukovič, ktorý vyzdvihol fakt, že plynári zvládli bez problémov končiacu sa zimu, ovplyvnenú vojnou medzi Ruskom a Ukrajinou.

„Ťažíme z toho, že plynári si nielen v posledných mesiacoch, ale za celé tri desaťročia existencie našej republiky vždy dobre plnili svoje domáce úlohy. Máme nielen diverzifikované dodávky zemného plynu, ale aj trasy, keď plyn môžeme získať z ktoréhokoľvek susedného štátu. Sme pripravení významne navýšiť domácu ťažbu, keď budeme mať k dispozícii všetky potrebné povolenia. Podotýkam, že s minimálnym dosahom na životné prostredie a kvalitu života obyvateľov. Zároveň chceme ukázať, že sme súčasťou riešenia znižovania uhlíkovej náročnosti nášho hospodárstva, a preto podporujeme a rozvíjame viaceré projekty v oblasti obnoviteľných plynov, ako sú biometán a vodík. Odskúšali sme, že naša distribučná sieť už v súčasnosti zvládne 10 % vodíka a onedlho budeme pripravení  aj na 5-percentný blending v prepravnej sieti,“ upozornil Ňukovič.

Plynárenstvo má na Slovensku hlboké korene. V roku 2022 sme si pripomenuli vlani sme polstoročnicu prepravy zemného plynu cez územie Slovenskej republiky. Na tento rok pripadá 110. výročie od objavu ropy a zemného plynu na našom území. „Plynári sa vždy dokázali prispôsobiť situácii a zvládnuť všetky náročné výzvy. Nepochybujem, že to tak bude opäť, a preto o ďalších 30 rokov budeme vidieť, že plyn, v akejkoľvek podobe, je stále s nami,“ dodal Ňukovič.

Slávnostné stretnutie pozdravili aj minister hospodárstva Karel Hirman a bývalí prezidenti SPNZ, Peter Bačo, Pavol Janočko a Tomáš Malatinský.

Podľa Hirmana sa plynárenstvo za 30 rokov radikálne zmenilo. „Posledný rok je tá zmena úplne revolučná,“ poznamenal a pripomenul obavy o bezpečnosť dodávok pre domácnosti aj priemysel po začatí ruskej invázie na Ukrajinu, najmä v súvislosti s nízkou úrovňou zásobníkov Gazpromu a zastavením dodávok cez plynovod Jamal-Európa.

Napriek obavám však podľa neho plynárenstvo situáciu zvládlo, a to nielen vďaka teplej zime. „Pomohlo aj to, že sme pred zimou natlačili do zásobníkov maximu, čo sa dalo. Zabezpečili sme diverzifikačné kontrakty, za čo patrí veľká vďaka všetkým spoločnostiam pôsobiacim na Slovensku,“ zdôraznil Hirman, ktorý v tomto ohľade osobitne vyzdvihol úlohu predchádzajúceho aj terajšieho vedenia SPP pri zabezpečovaní plynu, pre Slovensko kritickej komodity.

Sektor podľa ministra hospodárstva čakajú nové výzvy, napríklad aj pri preprave plynu, ktorej obnovenie v pôvodnej podobe neočakáva. „Celá trh sa mení, podpisujú sa nové kontrakty, stavajú sa nové LNG terminály. Celé plynárenstvo bude fungovať – pevne verím, že niekoľko desaťročí – úplne inak. Keď to zvládne, bude mať zemný plyn miesto na trhu aj naďalej ako prechodné palivo,“ zdôraznil minister. Na záver vyjadril presvedčenie, že plynárenstvo zvládne aj nové výzvy, napríklad v podobe vodíka a obnoviteľných zdrojov, ktorými sa bude zaoberať, pričom zemný plyn si naďalej podrží svoju silnú pozíciu.

Prvý prezident SPNZ Peter Bačo v rokoch 1993 – 2000 pripomenul vznik Slovenského plynárenského a naftového zväzu pred 30 rokmi po rozdelení bývalého československého zväzu ako logického dôsledku vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Činnosť SPNZ počas 30 rokov presvedčivo ukázala, že jeho existencia má pre slovenských plynárov a naftárov svoj význam a zmysel, povedal v príhovore. „Želám SPNZ do ďalších 30 rokov, aby sa mu darilo, aby bol úspešný a pokračoval v aktivitách, ktoré vykonáva,“ dodal Peter Bačo.

Pavol Janočko, v poradí druhý prezident SPNZ (2000 – 2015), jeho vznik a rozvoj prirovnal k narodeniu a rastu človeka. „Rodičia boli SPP, NAFTA a krstný otec Naftoprojekt, ktorí dali dieťaťu do vienka najlepšie plynárenské gény a perspektívu,“ uviedol Janočko s tým, že spolu s „rodičmi“ sa výchovy ujal Peter Bačo a „dieťa“ učili rozprávať, rozmýšľať a vštepovali mu charakter, vďaka čomu vyrástlo ako nadané, s veľmi dobrými základmi a výsledkami

„Preto sme sa rozhodli dať ho do medzinárodnej školy. Bolo mi cťou prebrať jeho vedenie,“ povedal Janočko s tým, že dieťa sa neúnavne učilo, získavalo vedomosti, skúsenosti, medzinárodné postavenie a úspechy a stalo sa rovnocenným partnerom komukoľvek na svete.

Po „pubertálnych rokoch“, keď „dieťa“ odmietalo niektoré názory rodičov a išlo vlastnou cestou napriek ich nevôli, sa z neho nakoniec stal múdry, sebavedomý, medzinárodne skúsený zväz s jasnou víziou a poslaním, schopný ďalšieho rozvoja, pričom 30 rokov potvrdilo jeho životaschopnosť. „Prajem nášmu dieťaťu, Slovenskému plynárenskému a naftovému zväzu, veľa úspešných rokov, vnútorných síl, múdrosti, optimizmu a neúnavnosti, aby v týchto zložitých časoch podporoval svoju širokú plynárenskú a naftársku rodinu,“ uzavrel Pavol Janočko.

Tomáš Malatinský, tretí prezident SPNZ (2015 – 2022), pripomenul zo svojho funkčného obdobia intenzívnejšie zameranie sa na projekt Gas Advocacy ako reakcie na náročné obdobie, v ktorom začalo dochádzať k spochybňovaniu pozície zemného plynu, plynárenského sektora a obmedzovaniu jeho projektov. „Začali sme obhajovať plynárenstvo, jeho zmysluplnosť na európskej a svetovej scéne, a najmä u nás doma,“ povedal Malatinský s tým, že zväz začal komunikovať s ministerstvami dopravy, životného prostredia s poslancami NR SR aj Európskeho parlamentu. „Začali sme robiť silnú osvetu, aby plynárenstvo získalo primeranú pozíciu, ktorú má,“ dodal a vyzdvihol spoluprácu s výkonným riaditeľom Jánom Klepáčom, ako aj s jeho nástupcom Richardom Kvasňovským.  

Ján Klepáč, terajší poradca SPNZ, vo svojom príhovore pripomenul významné výročia plynárenského a naftárskeho sektora. Minuloročné 50. výročie tranzitnej prepravy plynu cez územie Slovenska, 55 rokov od spustenia prvého medzištátneho plynovodu Bratstvo do prevádzky, 60. výročie fungovania prvého medzinárodného ropovodu Družba, v tomto roku 110 rokov od nájdenia plynu a ropy na našom území, 30 rokov existencie SPNZ.

„O tri roky si pripomenieme, že plyn slúži slovenskej verejnosti, domácnostiam a priemyslu už 170 rokov,“ povedal Klepáč s tým, že ide o neuveriteľné výročia. „Moje posolstvo je: „Plynári, buďte hrdí na to, čo dokázali generácie pred vami, buďte hrdí na to, čo ste dokázali vy. Nebojme sa povedať, že za súčasnú úroveň blahobytu SR aj EÚ sú zodpovedné aj fosílne palivá, najmä zemný plyn,“ zdôraznil Ján Klepáč, ktorý vyjadril presvedčenie, že zemný plyn tu bude aj po roku 2050 a na záver vyzdvihol 28-ročné pôsobenie vedúcej sekretariátu Kataríny Zvadovej v štruktúrach SPNZ.